Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

DeVeris zapchał przepompownie. Obrzydliwy wyciek na łące w Turku

DeVeris zapchał przepompownie. Obrzydliwy wyciek na łące w Turku - fot.: PGKiM w Turku
fot.: PGKiM w Turku 

- Awaria na produkcji firmy DeVeris spowodowała zapchanie pompy przepompowni ścieków. Galareta wypłynęła w najniżej położonym miejscu, na łące przy ul. Kwiatkowskiego. Wygląda to rzeczywiście strasznie – przyznaje Henryk Drobenka z PGKiM w Turku. Sprawę bada policja i Wojewódzki Ispektorat Ochrony Środowiska, delegatura w Koninie. 

Do awarii doszło w sobotę, 26 marca. Firma DeVeris zrobiła zrzut ścieków o takiej konsystencji, w jakiej nie powinny trafić do kanalizacji. Przepompownia nie dała rady ich przetoczyć i ścieki, pod ciśnieniem, wybijały studzienką na powierzchnię. Do wycieku doszło na powierzchni około 100 metrów kwadratowych łąki należącej do rolnika przy ul. Kwiatkowskiego w Turku. – Teren został przez nas ogrodzony i zabezpieczony – mówi Drobenka. – Pobraliśmy próbki, zawiadomiliśmy policję.

reklama

Przepompownia została oczyszczona, pompy udrożnione, aby normalnie odbierać ścieki komunalne, płynące od mieszkańców. Kanał od wspomnianej firmy zablokowano, aby zakład nie zrobił kolejnych takich zrzutów. 

Co będzie dalej z wyglądającym obrzydliwie wyciekiem? Powierzchnia łąki ma być spryskana aktywnymi mikroogranizmami, które zneutralizują zapach. Potem ścieki, zebrane koparką, trafią specjalne miejsce w oczyszczalni ścieków, gdzie przesypywane będą wapnem. – Oczywiście, kosztami całej operacji zostanie obciążony DeVeris – mówi Drobenka, uspokajając jednocześnie, że wyciek nie stanowi dużego zagrożenia.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot.: PGKiM w Turku2
fot.: PGKiM w Turku3
fot.: PGKiM w Turku4
fot.: PGKiM w Turku5
fot.: PGKiM w Turku6
fot.: PGKiM w Turku7
fot.: PGKiM w Turku8
fot.: PGKiM w Turku9

Podobne artykuły

Nie będzie ciepłej wody. Mieszkańców Turku...

Nie będzie ciepłej wody. Mieszkańców Turku czeka...

9 sierp.
Strażacy i Ogniki sprzątali Turek. Zebrali...

Strażacy i Ogniki sprzątali Turek. Zebrali niemal...

2 sierp.
Listy do redakcji: Zalania ulic powiatowych

Listy do redakcji: Zalania ulic powiatowych

28 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama