Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Warta druhów seniorów i małych strażaków przy Grobie Pańskim w Kościele NSPJ

Warta druhów seniorów i małych strażaków przy Grobie Pańskim w Kościele NSPJ
 

Warta honorowa przy Grobie Pańskim to jedna z najważniejszych tradycji strażaków. W Wielką Sobotę w kościołach w całej Polsce, druhowie strzegą Grobu Pańskiego. W parafii NSPJ w Turku strażaków ochotników, ochoczo wspierały dzieci z MDP Ogniki.

Już od wczesnych godzin rannych w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa można było spotkać druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku. W zaszczytnym obowiązku pełnienia tradycyjnej warty wspierały ich dzieci z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej "Ogniki", działającej przy OSP Turek. Dzieci zmieniały się co 15 minut.

reklama

Strażacka warta przy Grobie Pańskim to już wieloletnia tradycja, nawiązująca do pilnowania Grobu Chrystusa przez żołnierzy rzymskich. Zwyczaj zaciągania wart przy Bożym Grobie wywodzi się ze średniowiecza. Tradycja ta wiąże się ze sprowadzeniem Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, zwanych Bożogrobcami, z Palestyny do Polski w 1163 roku. To właśnie ten zakon zapoczątkował zwyczaj budowania grobów Chrystusa w Wielkim Tygodniu oraz zaciągania przy nich straży.

.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

2
3
4
5
6
7
8

Podobne artykuły

Rodzinny piknik dla Ogników. Udana impreza dla...

Rodzinny piknik dla Ogników. Udana impreza dla...

6 wrz.
Turkowianie zachwyceni Piaskiem. Spektakularny...

Turkowianie zachwyceni Piaskiem. Spektakularny...

15 sierp.
Jak Ogniki zdobywały Tatry. Dzieci z MDP OSP...

Jak Ogniki zdobywały Tatry. Dzieci z MDP OSP Turek...

19 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama