niedziela 26 czerwca 2022

Jana, Pauliny, Rudolfiny

24°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Jedyna taka noc! Kosmiczna przygoda z gwiazdami w Muzeum Miasta Turku

Jedyna taka noc! Kosmiczna przygoda z gwiazdami w Muzeum Miasta Turku
 

Na prawdziwie kosmiczne doznania byli narażeni wszyscy ci, którzy sobotni wieczór zdecydowali się spędzić w Muzeum Miasta Turku w ramach corocznej akcji „Noc Muzeów”. Wystawy, opowieści, obserwacje nocnego nieba i, jak zwykle, kosmiczna kolejka chętnych do wejścia na ratuszową wieżę :) Jednym słowem – było super!

Wszyscy zwiedzający w sobotę turkowskie muzeum, otrzymywali karty, na których mieli zbierać pieczątki zrobione w specjalnych punktach rozmieszczonych w całym budynku. Ten sprytny sposób pozwalał kontrolować ilość gości (wydano 400 kart), a także dopingować ich do odwiedzenia wszystkich ekspozycji, a nawet dotarcia na szczyt ratuszowej wieży. Wypełnione karty trafiały do specjalnego pojemnika. We wtorek ze wszystkich wypełnionych kart wylosowanych zostanie troje szczęśliwców, którzy otrzymają prawdziwie kosmiczne nagrody!

reklama

W piątkowy wieczór swoją premierę miała specjalna ekspozycja czasowa pod tytułem „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”, która przyjechała z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa. Popularnością, szczególnie wśród wielbicieli nabiału cieszyło się stoisko degustacyjne turkowskiej mleczarni (współorganizatora wydarzenia) i warsztaty serowarskie „Droga mleczna”, prowadzone przez jej pracowników. Po spotkaniu z Krzysztofem Gawlakiem, lokalnym obserwatorem nocnego nieba, przyszła kolej na samodzielne obserwacje. Pogoda dopisała, więc wszyscy chętni amatorzy gwiezdnych wrażeń, przeszli do Szkoły Podstawowej nr 1, gdzie aż do północy prowadzili obserwacje astrologiczne.

Ale prawdziwą gratką była całkiem niespodziewana zawartość jednej z gablotek. - W czasie prac rozbiórkowych, prowadzonych jakiś tydzień wcześniej na terenie byłej Elektrowni Adamów, operator koparki, demontując pomnik postawiony w dziesiątą rocznicę uruchomienia zakładu w 1974 roku, natrafił na stalową tubę – opowiada Bartosz Stachowiak, dyrektor Muzeum Miasta Turku. – Kiedy udało się ją otworzyć, okazało się, ze w środku znajduje się dokument oraz aluminiowe monety z czasów PRL. Może wśród wypisanych przed 50 laty na maszynie nazwisk, znajdziecie własne albo kogoś znajomego? Sprawdźcie.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Wideo: Trwa wyburzanie Elektrowni

Wideo: Trwa wyburzanie Elektrowni "Adamów". Blok nr...

24 czerw.
Wideo: Blok nr1 elektrowni wciąż stoi. Nieudana...

Wideo: Blok nr1 elektrowni wciąż stoi. Nieudana...

23 czerw.
Dziś pożegnamy kolejny obiekt po byłej...

Dziś pożegnamy kolejny obiekt po byłej Elektrowni...

23 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama