To okazja do pogłębienia wiary. Powiat turecki nawiedzony wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej
To był 1956 rok. XIV-wieczny wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, niesiony w procesji po Wałach Jasnej Góry, wywołał ogromne emocje u zgromadzonych ludzi, którzy wołali: „Matko, przyjdź do nas!”. To właśnie to wydarzenie dało impuls do sporządzenia kopii najsłynniejszego wizerunku Matki Boskiej w Polsce, która od kilkudziesięciu lat peregrynuje po polskich diecezjach. A od 9 czerwca przebywa na terenie powiatu tureckiego.
Ale wróćmy do lat 50. Wołanie ludu ówczesny kustosz sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze, o. Teofil Krauze oraz generał paulinów o. Alojzy Wrzalik, zrozumieli jako inicjatywę peregrynacji kopii obrazu po parafiach Polski. Swoim pomysłem podzielili z prymasem Stefanem Wyszyńskim.
Ten, po zwolnieniu z ośrodka internowania, wydał stosowne zarządzenie i już w 1957 roku powstał duplikat średniowiecznego obrazu. Namalował go doc. Leonard Torwirt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ostateczna decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich parafii i diecezji zapadła w kwietniu 1957 roku, a w maju kopię zabrano do Rzymu, gdzie uroczyście poświęcił ją papież Pius XII.
Od kwietnia 2023 roku wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej peregrynuje po parafiach diecezji włocławskiej. 9 czerwca znalazł się na terenie dekanatu dobrskiego, a 18 dnia miesiąca uroczyście witano go w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Potem nawiedził kościół św. Barbary, a dziś zagości w kościele Matki Boskiej Fatimskiej. 25 czerwca wizerunek zostanie przewieziony na teren dekanatu tuliszkowskiego, a od 3 lipca przebywać będzie w dekanacie kościeleckim. Ostatecznie teren powiatu tureckiego opuści z 8 na 9 lipca.
Nawiedzenie przez wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej to okazja do pogłębienia wiary, odnowy duchowej, czas radości, wdzięczności i wzruszenia. Z okazji peregrynacji w kościołach odprawiane są specjalne msze święte, Apele Jasnogórskie, pieśni Maryjne. Parafianie czuwają przed wizerunkiem, strażacy z jednostek OSP pełnią wartę. Dekoracja trasy przejazdu obrazu sprzyja integracji mieszkańców i wzmacnia poczucie współodpowiedzialności za wizerunek swoich miejscowości.
Nawiedzenie diecezji włocławskiej zakończy się w marcu przyszłego roku, w bazylice katedralnej we Włocławku i będzie połączone z obchodami Jubileuszu 900-lecia istnienia diecezji.
fot. MDP Ogniki Turek
Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72