środa 05 sierpnia 2020

Emila, Karoliny, Kary

reklama

Postawili się ministrowi Gowinowi

Postawili się ministrowi Gowinowi
 

Sprawność funkcjonowania instytucji i jej bliskość w stosunku do obywatela mają być tym, co przemawia przeciw „degradacji” Sądu Rejonowego w Turku. Te i inne wnioski padły podczas XIII Sesji Rady Powiatu Tureckiego, gdy samorządowcy zajęli się podjęciem stanowiska  wobec planów Ministerstwa Sprawiedliwości.

Myślę, że my jako Rada Powiatu powinniśmy wyrazić swój sprzeciw, z uwagi na to, że te przesłanki jakimi kieruje się Ministerstwo Sprawiedliwości nijak się mają do zbliżenia obywatela do instytucji – mówił Władysław Karski. Wicestarosta wspominał jednocześnie słowa ministra Gowina, które padły podczas jego spotkania z delegacją turkowskich włodarzy w Warszawie w dniu 12 stycznia.

reklama

Wedle zapewnień Sąd dalej ma funkcjonować, lecz jak wiemy będzie miał już niższy status. Najprawdopodobniej nie będzie stanowiska Prezesa Sądu i zmieni się etatyzacja placówki. Na plus zaliczyć jednak można teoretycznie to, iż Wydział Ksiąg Wieczystych zostanie zachowany i nie trzeba będzie w razie potrzeby jeździć do Koła. Również współpraca Sądu z instytucjami publicznymi i organami ścigania ma nie zostać „zaniedbana”.

W dokumencie, który w drodze głosowania przyjęli radni przeczytać można, iż Rada Powiatu Tureckiego wyraża sprzeciw wobec zniesienia Sądu Rejonowego. Projekt tego działania - zdaniem samorządowców - nie przedstawia przesłanek merytorycznych dla proponowanych rozwiązań, a jedynym znanym kryterium jest liczba etatów sędziowskich. Dla oceny funkcjonowania jednostki winna być brana pod uwagę sprawność, skuteczność i szybkość rozpoznawanych spraw.

Warto dodać, iż Ministerstwo Sprawiedliwości przymierza się do likwidacji ponad 120 sądów rejonowych.

reklama

AW 

Podobne artykuły

IMiGW ostrzega przed intensywnymi burzami z...

IMiGW ostrzega przed intensywnymi burzami z gradem...

28 lip.
Intensywne burze z gradem nad powiatem...

Intensywne burze z gradem nad powiatem tureckim....

26 lip.
IMGW ostrzega przez burzami z silnym wiatrem w...

IMGW ostrzega przez burzami z silnym wiatrem w...

10 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama