środa 07 grudnia 2022

Agaty, Dalii, Sobiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Dadzą drugi oddech harcerstwu

Dadzą drugi oddech harcerstwu
 

W miniony czwartek sala im. Solidarności gościła obrady Powiatowej Rady Przyjaciół Harcerstwa. Na tę dość nową instytucję – na czele której stanął Starosta Zbigniew Bartosik – oczekuje spore wyzwanie, jakim jest tworzenie i wspieranie drużyn harcerskich i gromad zuchowych na terenie każdej z gmin powiatu tureckiego.

Uczestników obrad Powiatowej Rady Przyjaciół Harcerstwa powitał Starosta Zbigniew Bartosik. Tuż po nim głos zabrał Franciszek Pyziak. Druh cofnął się nieco w czasie, przypominając zebranym początki harcerstwa na ziemi turkowskiej. Ta idea pojawiła się w naszych okolicach w roku 1915, łatwo więc policzyć, iż za 3 lata obchodzić będziemy setną rocznicę tego wydarzenia, do której zresztą należałoby się odpowiednio przygotować. Wtedy to powstała w Turku pierwsza drużyna skautowa, mająca charakter konspiracyjny. Jak informował druh Pyziak, w momencie jej powołania prof. Stanisław Kączkowski zaproponował powołanie Koła Przyjaciół Skautingu, które to miało wspierać młodzież w ich działaniach.

reklama

Jako, że obchody setnej rocznicy już za 3 lata, nie można zasypywać gruszek w popiele. Tak też uczyniono w czasie czwartkowego spotkania, z marszu zabierając się do wyboru władz powołanej instytucji. Przewodniczącym Powiatowej Rady Przyjaciół Harcerstwa został Starosta Zbigniew Bartosik, a funkcje jego zastepców objęli Z-ca Burmistrza Turku Mirosław Mękarski oraz Burmistrz Tuliszkowa Grzegorz Ciesielski. 

W czasie spotkania rozmawiano także o potrzebie współpracy ze szkołami, które w sposób naturalny mogą być filarami harcerstwa. Ponadto słowa uznania skierowane zostały pod adresem turkowskiej młodzieży. Przykładowo na dzień przed Wigilią, w jednym z  supermarketów w Turku, harcerze  pomagali w pakowaniu świątecznych zakupów, a akcja spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony mieszkańców miasta.

Jak zauważono podczas obrad Powiatowej Rady Przyjaciół Harcerstwa, działania dzieci i młodzieży zasługują na wsparcie finansowe, a tego dokonać można np. przekazując 1% swojego podatku. Osobom zainteresowanym tą opcją przydadzą się się poniższe dane:

Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Turek
Numer KRS: 0000266321

reklama

AW

2
3
4

Podobne artykuły

Była gra miejska, świeczkowisko i strzelanie z...

Była gra miejska, świeczkowisko i strzelanie z łuku....

30 list.
Harcerze z Hufca ZHP Turek pamiętają o swoich...

Harcerze z Hufca ZHP Turek pamiętają o swoich...

2 list.
Wędrowali w czasie i przestrzeni. X Złaz...

Wędrowali w czasie i przestrzeni. X Złaz Harcerski...

12 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama