poniedziałek 05 grudnia 2022

Kryspiny, Norberta, Sabiny

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Wsparli TV Trwam, lecz polegli

Wsparli TV Trwam, lecz polegli
 

W czwartkowe popołudnie uwagę radnych miejskich zaprzątnęła sprawa telewizji o. Rydzyka. Samorządowcy niejednogłośnie zdecydowali o niewystosowaniu apelu z sprawie braku miejsca dla TV Trwam na cyfrowym multipleksie. Przy okazji rozstrzygnięto kwestię tego, czy Marian Mirosław Marczewski może oddychać.

Zamieszanie wokół katolickiej telewizji zaczęło się jeszcze przed XVII sesją Rady Miejskiej. W czwartek ok. godz. 15:30 przed budynkiem UM pojawili się politycy PiS, aby wyrazić swoje poparcie dla wspomnianego medium. – Uważamy, że ogromna część społeczeństwa jest w tej chwili dyskryminowana, ta koncesja się po prostu należy – mówił Ryszard Bartosik. Lokalny lider Prawa i Sprawiedliwości wspominał, iż TV Trwam m.in. wspierało Turek w walce o pogotowie, jak również promowało miasto transmitując mszę świętą celebrowaną w kościele NSPJ. Jak zauważyli politycy prawicy, cała sprawa dotyczy tak naprawdę wolności mediów, a gdyby podobne kłopoty dotknęły Turek.net.pl albo „Echo Turku”, to również te media mogłyby liczyć na pomoc.

reklama

Podczas samych obrad nie było bynajmniej spokojnie. Głosowanie nad wystosowaniem apelu miało być jednym z ostatnich punktów XVII sesji. Pojawiła się więc inicjatywa, by przesunąć je na porę nieco wcześniejszą. Dzięki temu zainteresowane sprawą starsze osoby, które pojawiły się w sali im. Solidarności, nie musiałyby spędzić tam kilku godzin. Pomysł ten poległ jednak w drodze głosowania.

Uzasadnienia wystosowania apelu podjął się jego inicjator, Dariusz Jasak: – Olbrzymia ilość osób podpisała się pod podobny apelem, który jest skierowany właśnie na ręce KRRiT. Ta telewizja prawdopodobnie nie z powodów finansowych, ale z ideologicznych zostaje wykluczana, a wykluczana zostaje także część społeczeństwa związana ze środowiskiem TV Trwam i Radia Maryja. Przy okazji oberwało się Marianowi Mirosławowi Marczewskiemu, którego radny Jasak oskarżył o lekceważące zachowanie, wzdychanie itp. – Czy ja mogę oddychać? – rzucił radny SLD. – Może Pan radny oddychać i wszyscy możemy oddychać – odrzekł Przewodniczący Pańczyk.

W czasie dyskusji po stronie wystosowania apelu opowiadali się także goście obrad. Pani Teresa Drzewiecka odczytała krótki list w imieniu osób starszych i poinformowała o zebraniu ok. 2 000 podpisów w sprawie telewizji o. Rydzyka. – Tv Trwam i Radio Maryja była, jest i będzie, póki Polska istnieć będzie – mówił z kolei Pan Czesław Kulig. Po drugiej stornie barykady sporu stanął Marian Mirosław Marczewski. Radny zauważył, że przecież nikt nie likwiduje telewizji o. Rydzyka, a turkowscy radni nie powinni zajmować się wpływaniem na decyzje KRRiT. Polityk SLD zauważył, iż samorząd jest wciągany w rozgrywkę polityczną PiS. Bezzasadność interweniowania przez radnych w sprawie TV Trwam wskazywał także radny Antosik.

W drodze głosowania radni - przy 8 głosach za, 9 przeciw. Dwóch radnych nie wzięło udziału w głosowaniu -  zdecydowali o niewystosowaniu apelu w sprawie przyznania TV Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym.

reklama

XVII sesji przysłuchiwał się poseł Jacek Kwiatkowski. Parlamentarzysta z ramienia Ruchu Palikota czynił to tak spokojnie, że nawet Przewodniczący Pańczyk pominął go podczas powitania wszystkich w czasie otwarciaobrad, naprawiając dopiero później swoje faux pas. – Wpłynął wniosek wystosowany przez osoby niezwiązane z Radą Miasta, musiano więc go rozpatrzyć. W tej sytuacji Rada się do tego - moim zdaniem - przychyliła prawidłowo czyli odrzuciła jakikolwiek apel, ponieważ uznała, że nie jest w jej mocy apelować i naciskać – tak działanie turkowskich radnych skomentował poseł Kwiatkowski po skończeniu obrad.

AW

2
3
4
5

Podobne artykuły

Oklaski na premierze spektaklu

Oklaski na premierze spektaklu "MY PSY" w Miejskim...

25-07-2021

"MY PSY", czyli wyjątkowy musical na turkowskiej...

17-07-2021
Ambro Logistics partnerem studiów dualnych PWSZ...

Ambro Logistics partnerem studiów dualnych PWSZ w...

15-07-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama