środa 12 sierpnia 2020

Hilarii, Juliana, Lecha

reklama

Będą grać w gry. Miłośnicy fantastyki zrzeszeni w stowarzyszeniu

Będą grać w gry. Miłośnicy fantastyki zrzeszeni w stowarzyszeniu - Członkowie stowarzyszenia Trako podczas głosowania
Członkowie stowarzyszenia Trako podczas głosowania 

Siła wyobraźni to lepsze źródło rozrywki, niż najnowocześniejszy komputer czy konsola. Udowadnia to ponad 20-tka członków klubu „Trako”, powołanego do życia w celu propagowania w Turku i powiecie gier fabularnych i fantastyki.

Czym jest Turkowski Klub Miłośników Fantastyki? Przede wszystkim jest to próba zintegrowania młodzieży z terenu Turku oraz powiatu tureckiego, która interesuje się szeroko pojętą fantastyką. - Dotychczas turkowscy miłośnicy fantastyki działali na zasadzie realizacji swoich zainteresowań, nie tworząc oficjalnego środowiska – mówi Marcin Derucki, pomysłodawca i jeden z założycieli TKMF. - Jestem przekonany, że sformalizowanie naszych działań przyniesie korzyści zarówno nam samym, jak i lokalnej społeczności.

reklama

Dnia 5 kwietnia br., w sali konferencyjnej MiPBP, odbyło się spotkanie, w trakcie którego 22 maniaków „odmiennych rzeczywistości” powołano do życia Turkowski Klub Miłośników Fantastyki „Trako”. Zanim jednak klubowicze zdecydowali się przyjąć formę stowarzyszenia, odbył się szereg zebrań, w trakcie których określono kierunki działalności klubu oraz jego cele.

Ustalono, że kluczowe działania klubu będą podzielone na cztery bloki tematyczne. Pierwszy z nich obejmuje promocję gier fabularnych (tzw. gier wyobraźni), gier planszowych oraz karcianych, jako alternatywy dla gier komputerowych. Kolejny blok tematyczny obejmuje spotkania poświęcone literaturze z dziedziny fantastyki. W ramach tych działań członkowie będą przedstawiać prezentacje dotyczące interesujących ich książek oraz zagadnień i zjawisk związanych z fantastyką.

Planowane jest również połączenie działalności TKMF z powstającym przy MiPBP w Turku Dyskusyjnego Klubu Filmowego. W ramach swojego działania DKF będzie co jakiś czas organizował spotkania dotyczące ekranizacji filmowych znanych powieści o tematyce fantastycznej.

reklama

Stowarzyszenie powstało również w celu wspierania młodych talentów. - Mam nadzieje, że klub stanie się ostoją pisarzy i twórców gier – mówi Marcin Kochaj. - W Turku mieszkają ludzie, którzy próbują swoich sił w różnych formach literackich z dziedziny fantastyki lub w projektowaniu swoich autorskich gier – dodaje nowo wybrany prezes stowarzyszenia. – Wiem z doświadczenia, że z braku motywacji, wsparcia oraz z braku możliwości wydania swoich prac, młodzi twórcy często rezygnowali z dalszych działań. Chcę aby TKMF poprzez swoje działa wspierał tego typu inicjatywy.

Już teraz członkowie klubu myślą o zorganizowaniu własnego ogólnopolskiego zjazdu miłośników fantastyki, który na stałe wpisałby się w kalendarz tego typu imprez. W planach jest również organizacja spotkań dla mieszkańców Turku, w trakcie których będzie można zapoznać się z grami, będącymi alternatywą dla rozrywki przed komputerem.

Na podstawie porozumienia zawartego z Wandą Grzeszkiewicz, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku, cotygodniowe spotkania Klubu „Trako” odbywają się w siedzibie biblioteki. Na chwilę obecną klubowicze spotykają się pięć razy w miesiącu. W każdy czwartek od godziny 16:00 do godziny 18:45, omawiają gry i interesujące ich zagadnienia, natomiast pierwszy piątek miesiąca przeznaczony jest na sprawy organizacyjne oraz prezentacje dotyczące.

Prezesem TKMF „Trako” został wybrany Marcin Kochaj. W zarządzie klubu zasiedli: Dariusz Gajdziński (wiceprezes), Agnieszka Krężą (skarbnik), Marcin Derucki (sekretarz), Przemysław Jandy (członek). W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Błażej Arent (przewodniczący), Marcin Kręża (sekretarz) oraz Maciej Komorowski (członek). Proces tworzenia stowarzyszenia wspomagała Marta Jachimowska, doradca ds. NGO z Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych Związku Młodzieży Wiejskiej w Turku.

AW

Będą grać w gry. Miłośnicy fantastyki zrzeszeni w stowarzyszeniu - Marcin Kochaj został jednogłośnie wybrany prezesem nowego stowarzyszenia

Podobne artykuły

Czy SLD w Turku stać na wiarygodnego lidera?

Czy SLD w Turku stać na wiarygodnego lidera?

01-05-2018
O skutkach odrzucenia marksizmu

O skutkach odrzucenia marksizmu

01-05-2018
Jak TS szkodzi TS-owi

Jak TS szkodzi TS-owi

01-05-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama