niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

8°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Pochwała politycznej głupoty

Pochwała politycznej głupoty - foto: MD, AW
foto: MD, AWRadni TS w Radzie Miejskiej Turku 

Od początku bieżącej kadencji miejska opozycja roztropnością nie grzeszy. Najpierw zwarła szeregi w Radzie Miejskiej przeciw burmistrzowi. Ponieśli tam sromotną klęskę, z której pozbierać się nie mogą. Teraz próbują opowiadać w swoich gazetkach i listach, czego to oni by nie zrobili dobrego dla naszego miasta. Ale najpierw muszą dostać się do władzy.

Bardzo byłoby mi do śmiechu, gdyby nie to, że obecny samorząd miejski musi odwracać skutki rządów poprzedniej ekipy politycznej. Tak właśnie kończy się udawanie, że w Turku nie ma problemów. Najpierw były opowieści o tym, że elektrownia będzie przez lata dawała ciepło i oskarżanie wszystkich trzeźwo myślących o niepokojenie mieszkańców. 1 stycznia br. widzieliśmy, jak kończy się takie zaklinanie rzeczywistości. Na szczęście na ostatnią chwilę pozyskano nowe źródło ciepła.

reklama

W bieżącej kadencji turkowski TS raczył zauważyć, że ludzie wyjeżdżają z Turku. Dziwne, bo w latach 2002-2014 z Turku ubyło ponad 2700 ludzi. I co takiego TS z tym zrobił? Przez ponad 10 lat ich rządów nie budowano bloków i wyprzedawano mieszkania komunalne. A teraz ci sami ludzie chcą, aby przez 3 lata cudownie zatrzymać trend, do którego doprowadzili przez swoje 3 kadencję.

Oderwanie TS-u od aparatu urzędniczego pokazało, że nie potrafią oni bez wsparcia specjalistów zaproponować mieszkańcom sensownego programu na zrównoważony rozwój Turku. To, co proponuje obecnie TS w swoich 8 priorytetach, to czysty populizm i cynizm: obniżyć podatki i inwestować na potęgę. Przez 12 lat nie wiedzieli jak pomóc (a może zwyczajnie nie chcieli?) zwykłym mieszkańcom, a teraz nagle, kiedy turkowianie ich odrzucili, wiedzą o ich potrzebach wszystko.

Czy TS-owi wydaje się, że ludzie nie pamiętają już ich rządów? Dlaczego wtedy nie obniżali podatków i opłat, lecz je podnosili? Dlaczego wtedy nie wypełnili strefy inwestycyjnej przedsiębiorcami? Mogli budować bloki, geotermię, zatrzymywać mieszkańców w Turku, odnawiać starówkę...

reklama

I jeszcze to wydawanie swojej „bibuły” na kredowym papierze w dniu 13 grudnia. Szczyt niedojrzałości (nie tylko politycznej). Uprawianie sentymentalizmów zrozumiałych jedynie dla garści podstarzałych solidarnościowców. Czy naprawdę TS-owi wydaje się, że są opozycjonistami czasów stanu wojennego? A może jutro ogłoszą, że są żołnierzami wyklętymi turkowskiej polityki?

Jest to bardziej zabawne niż ekipa RiP+LPS bawiąca się w wielkich znawców spraw samorządu miejskiego. Bardziej zabawnie, niż RiP żądający komunikacji miejskiej. Szkoda tylko, że za czasów przewodniczącego RM Pańczyka miejski PKS sprzedano za parę tysiączków. Wtedy trzeba było myśleć o komunikacji miejskiej. O RiP i LPS można by pisać i pisać. Ale jaki w tym byłby sens…?

Mimo wszystko pochwalam taką oto polityczną głupotę. Szczęśliwi są ludzie z TS, bo wydaje im się, że błyszczą. Szczęśliwa jest ich polityczna konkurencja, bo wie, że TS w ten sposób nie odzyska władzy. Oby jeszcze turkowianom stało się od tego lepiej.

Marcin Derucki

Podobne artykuły

Pielęgnować tamte czasy. Towarzystwo...

Pielęgnować tamte czasy. Towarzystwo Samorządowe...

28-06-2019
Towarzystwo Samorządowe odcina się od własnego...

Towarzystwo Samorządowe odcina się od własnego...

26-06-2019
Wybory 2018: Sąd oddala apelację. KW...

Wybory 2018: Sąd oddala apelację. KW Towarzystwa...

08-10-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama