środa 30 września 2020

Geraldy, Honoriusza, Wery

reklama

Święto strażników książek

Święto strażników książek
 

Każdego roku, w maju, biblioteki i bibliotekarze obchodzą swoje święto. To czas podsumowań, gratulacji i podziękowań, szczególnie dla tych, którzy od wielu lat stoją na straży książek i pomagają promować czytelnictwo w regionie.

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Bibliotek i Bibliotekarzy, aż siedmioro pracowników z placówek w Turku i z powiatu tureckiego obchodziło jubileusz swojej pracy zawodowej. Kwiaty, listy gratulacyjne i drobne upominki ufundowane przez Związek Zawodowy powędrowały na ręce Anny Wojnarowskiej, Elżbiety Cybulskiej, Grażyny Cichockiej, Julii Łojewskiej, Alicji Stefanowskiej, Elżbiety Kalinowskiej i Haliny Lędzkiej. Do nich skierowany były także słowa uznania, które w trakcie trwania uroczystości wypowiedzieli burmistrz Czapla i starosta Bartosik.

reklama

Uroczyste obchody święta bibliotek i bibliotekarzy to także znakomita okazja do podsumowań. Choć o Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku nie wszyscy mają dobre zdanie, placówka nie zważając na krytykę dzielnie wypełnia swoje cele statutowe i nie tylko. - Działania podejmowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną zmierzają nieustannie w kierunku utrzymania wizerunku biblioteki efektywnej, sprawnej i nowoczesnej. Biblioteki, która cieszy się zaufaniem społecznym - tak podczas uroczystości mówiła dyrektor placówki. Wanda Grzeszkiewicz przywołała także kilka liczb i pochwaliła się osiągnięciami, jakie w zeszłym roku udało się bibliotekom z Turku oraz powiatu tureckiego wypracować. W sumie, wszystkie placówki zarejestrowały 8 582 czytelników, którym wypożyczono 170 922 książki. Wysoki poziom komputeryzacji, dostęp do Internetu, komputerowa ewidencja wypożyczeń i zakup zbiorów multimedialnych sprawiły, że na 31 powiatów, pod względem pracy bibliotek, nasz znalazł się w pierwszej dziesiątce.

Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy to jedyny taki dzień w roku, podobnie jak Dzień Nauczyciela, Pracownika Socjalnego czy Samorządowca. To niepowtarzalna okazja, by spotkać się we wspólnym gronie, wymienić się uwagami, doświadczeniami i docenić tych, którzy swoją długoletnią pracą zasłużyli się lokalnym placówkom. Największym jednak podziękowaniem dla bibliotekarza jest zadowolony czytelnik, który regularnie odwiedza bibliotekę. Szkoda, że nie myślą o tym ci, którzy tak śmiało rzucają pełne nienawiści słowa krytyki. Zapominają o pracujących tam ludziach, którzy swoją codzienną, niejednokrotnie bardzo wytężoną pracą, stoją na straży książek i promują, tak "kulejące" w dzisiejszych czasach, czytelnictwo. 

Uroczystość, która odbyła się w naszym mieście 18 maja w całości sfinansowana została przez Związki Zawodowe oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. To informacja dla tych, którzy już zacierali ręce, by „celnym” komentarzem wypowiedzieć się na temat rozpasania bibliotecznego „imperium”.

reklama

EG

Podobne artykuły

Obchody jubileuszu 40-lecia Państwowej Szkoły...

Obchody jubileuszu 40-lecia Państwowej Szkoły...

6 lt.
Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji...

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

04-05-2019
Turkowianie uczcili pamięć Ofiar Zbrodni...

Turkowianie uczcili pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej

15-04-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama