wtorek 15 czerwca 2021

Jolanty, Lotara, Wita

11°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Wielkie otwarcie bez oficjeli

Wielkie otwarcie bez oficjeli - Miejmy nadzieję, że dyr Stachowiak nie osiądzie na laurach. Fot. EG
Miejmy nadzieję, że dyr Stachowiak nie osiądzie na laurach. Fot. EG 

Szczęście, śmiałość, odwaga i odrobina szaleństwa – wydawać by się mogło, że tak niewiele potrzeba, aby w mieście takim jak Turek powstało muzeum na miarę Krakowa. Trzeba jednak pamiętać, że to także wytężona praca wielu osób i potężne nakłady finansowe. W minioną sobotę Muzeum Rzemiosła Tkackiego w zupełnie nowej odsłonie otworzyło drzwi przed mieszkańcami naszego miasta. Teraz czeka na pierwszych turystów.

Zanim jednak pierwsi turkowianie zachwycili się przebudowanym i odnowionym wnętrzem muzeum, w budynku odbyło się uroczyste otwarcie. Uroczystość rozpoczęto klasycznie – od przecięcia wstęgi i poświęcenia, którego dokonał ks. Marek Kasik – proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku, osoba od początku zaangażowana w projekt „Turek – miasto w klimacie Mehoffera”. Dalsza część imprezy, w nastroju nieco słodko-gorzkim odbyła się na ratuszowym dziedzińcu.

reklama

- Audaces fortuna iuvat. Śmiałym szczęście sprzyja. Byliśmy śmiałymi i odważnymi, mimo tego, że pojawiły się i zapewne nie ucichły głosy o braku potrzeby tak dużych wydatków na kulturę, na zachowanie dziedzictwa naszych gmachów - tak do zebranych na dziedzińcu gości mówił burmistrz miasta, Zdzisław Czapla. Przemowie włodarza towarzyszyło wręczanie symbolicznych statuetek dla osób, bez odwagi i śmiałości których projektu nie udałoby się zrealizować. Podziękowania między innymi otrzymali – Anna i Juliusz Husarscy – właściciele biura architektonicznego LIMBA z Krakowa, którzy odpowiadali za projekt przebudowy muzeum, Ryszard Kubiak – właściciel firmy Novum wykonawca przebudowy czy też Anna Mehoffer Lewandowska – prawnuczka Mehoffera. Niestety, kilkorga najważniejszych osób, którym podziękowania się należały, zabrakło. Na uroczystości nie pojawił się nikt z Urzędu Marszałkowskiego, nie licząc Dariusza Młynarczyka (Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi), który i tak nie wyszedł, by odebrać statuetkę przeznaczoną dla urzędu. Zabrakło również przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, choć na kilka dni przed planowanym otwarciem zapowiadano przybycie samego ministra Zdrojewskiego.

Obok podziękowań była też wyjątkowa nagroda – przeznaczona dla osoby, która w remont budynku włożyła najwięcej serca. Złoty Laur Kultury z rąk burmistrza Czapli odebrał Bartosz Stachowiak, dyrektor Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku. Jak udało się ustalić redakcji Turek.net.pl, nagrodzony do samego końca nie wiedział, iż czeka na niego tak wielkie wyróżnienie.

Po zakończeniu części oficjalnej gości zaproszono do zwiedzania budynku. Gratulacji i słów podziwu nie było końca, a zwiedzający rzeczywiście mieli co oglądać i podziwiać. Dzięki przebudowie powierzchnia muzeum zwiększyła się ponad pięciokrotnie (z 247 do 1330 mkw.). Obok wystawy czasowej, nowością w budynku jest ekspozycja mehofferowska. Składają się na nią wszystkie będące w posiadaniu muzeum i Gminy Miejskiej Turek pamiątki po Józefie Mehofferze, a także jego dzieła, m.in. kartony z projektami polichromii i witraży do turkowskiego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W budynku znajdują się także pracownie witrażownictwa i ceramiki, w których pierwsze zajęcia odbywać będą się wraz z początkiem września.

reklama

Przebudowa muzeum to jedna ze składowych projektu „Turek – miasto w klimacie Mehoffera”. Całkowity koszt wszystkich inwestycji wyniósł ponad 11 mln zł, z czego 70% to dofinansowanie w ramach środków unijnych.

Zapraszamy do fotogalerii w uroczystego otwarcia.

EG

Wielkie otwarcie bez oficjeli - Długo oczekiwany moment otwarcia. Fot. EG

Podobne artykuły

Wirtualne spotkanie z dyrektorem Muzeum Miasta...

Wirtualne spotkanie z dyrektorem Muzeum Miasta Turku

21-11-2020
Nasza historia: Historia Ochotniczej Straży...

Nasza historia: Historia Ochotniczej Straży Pożarnej...

04-05-2020
Wideo: Turek w hitlerowskich planach...

Wideo: Turek w hitlerowskich planach...

13-09-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama