środa 28 września 2022

Libuszy, Wacławy, Wacława

13°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Noc Muzeów za nami. Zwiedzający cofnęli się w odległe czasy

Noc Muzeów za nami. Zwiedzający cofnęli się w odległe czasy  - Foto: G. Oblizajek
Foto: G. Oblizajek 

Wczoraj o wieczornej porze grono osób przybyło na Noc Muzeów realizowaną w Muzeum Miasta Turku. Szczególną gratką dla najmłodszych była projekcja niezapomnianych bajek takich jak Reksio czy Bolek i Lolek. W tym momencie i dorośli myślami wracali do dziecięcych lat. Zwiedzający mogli również poznać historię działającego od dawien dawna zegara wieżowego umieszczonego na ratuszu oraz zobaczyć mężnych wojów podczas walki na miecze.

Zwiedzający wędrówkę po muzeum rozpoczynali najczęściej od obejrzenia wystawy „Bajki trzydziestolatków” pochodzącej ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Proces twórczy filmów animowanych uległ przez lata całkowitej zmianie. Dawniej powstawały one w sposób o wiele bardziej wyczerpujący niż obecnie. Można było odnieść wrażenie, że dorośli byli równie mocno, a nawet bardziej zafascynowani tą wystawą niż dzieci, które być może po raz pierwszy widziały Bolka i Lolka oraz Reksia i innych bohaterów filmów animowanych tamtych lat.

reklama

Odważniejsi wchodzili wąskimi schodami na ratuszową wieżę, by na własne oczy zobaczyć wieloletni zegar kwadransowy zachowany w niemal nienaruszonym stanie. Zegar ten nakręcany jest trzy razy w tygodniu przez pracowników muzeum. Na terenie Polski czynnych jest jeszcze zaledwie 15 takich zegarów.

Podziwiano też stałe wystawy muzeum na przykład izby osiedlonych w Turku tkaczy, rzemieślnicze tradycje miasta, wystawę archeologiczną, a także „Turkowskie dzieło Józefa Mehoffera”. Najmłodsi radośnie bawili się też przy sporym dotykowym ekranie wyświetlającym film lub quiz do rozwiązania.

Było co oglądać nie tylko w salach pełnych eksponatów, ale i na dziedzińcu, bowiem walczyli tam rycerze z czasów wczesnego średniowiecza. To co zaprezentowali poruszyło wyobraźnie najmłodszych i oni również poczuli ciężar dobytego miecza.

Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera to placówka, którą jako mieszkańcy możemy się z czystym sercem pochwalić. Warto zawitać tam co jakiś czas i uprzyjemnić powszedni spacer.

reklama

go

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41

Podobne artykuły

Jedyna taka noc! Kosmiczna przygoda z gwiazdami...

Jedyna taka noc! Kosmiczna przygoda z gwiazdami w...

16 maj.
Imprezowy zawrót głowy! Weekendowy przewodnik...

Imprezowy zawrót głowy! Weekendowy przewodnik po...

13 maj.
Na podbój kosmosu! Noc Muzeów z gwiazdami

Na podbój kosmosu! Noc Muzeów z gwiazdami

8 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama