niedziela 26 września 2021

Cypriana, Justyny, Łucji

14°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Nagrodzili miejskich belfrów

Nagrodzili miejskich belfrów
 

Były występy artystyczne, życzenia, kwiaty i nagrody - 12 października uczniowie oraz przedstawiciele władz miasta mieli okazję podziękować tym, którzy całe swoje serce wkładają w kształcenie dzieci i młodzieży. Tym razem imprezę z okazji Dnia Edukacji Narodowej zorganizowano w Gimnazjum nr  1.

W czasie piątkowej uroczystości burmistrz Czapla przypomniał uczestnikom wydarzenia genezę obchodów Dnia Edukacji Narodowej - dawniej Dnia Nauczyciela - i nie omieszkał powiedzieć o tym, iż w przypadku naszego miasta grupa zawodowa związana ze szkolnictwem ma naprawdę dogodne warunki do pracy i rozwoju. - W Turku wychowanie i szkolnictwo jest bardzo doceniane. Doceniane zarowno przez rodziców, otoczenie, przez władze samorządowe. Te dokładają wysiłków i starań, aby waszą pracę na rzecz wychowania czynić łatwiejszą, a jednocześnie dającą możliwości rozwijania talentów. Ważnym jest to, by własne talenty przekazywać uczniom - mówił Zdzisław Czapla.

reklama

Choć Dzień Edukacji Narodowej to okazja do podziękowania pracownikom oświatowym za wykonaną przez nich pracę, to burmistrz Czapla rzucił także nieco światła na dalsze losy turkowskiego szkolnictwa i mówił o planowanych inwestycjach. Włodarz Turku przypomniał, że obecnie trwa termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 5, a planowana jest m.in. budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1, a także boiska wielofunkcyjnego przy Gimnazjum nr 2. - W tym przypadku na przeszkodzie stoi nam tam aktualnie - już nie mówię, że brak pieniędzy - głównie nieuporządkowanie spraw własnościowych, które ciągną się od lat 50-tych ubiegłego stulecia - informował burmistrz.

Dzień Edukacji Narodowej to także okazja do uhonorowania zasłużonych pracowników oświaty. Medalami „Za zasługi dla miasta Turku” uhonorowani zostali: Agnieszka Szymczyk, Wiesława Majdańska i Krystyna Morek ze Szkoły Podstawowej nr 1; Małgorzata Szymczak, Małgorzata Kociołek i Dorota Gaj ze Szkoły Podstawowej nr 4; Maria Unton, Jolanta Kaczmarek, Agnieszka Putiatycka-Łopata, Dorota Michalska i Marian Buba-Karbowski ze Szkoły Podstawowej nr 5; Ewa Książka, Lidia Tylki, Aneta Dziura i Sylwia Nejman z Gimnazjum nr 1; Elżbieta Nowakowska, Aleksandra Szafarz i Ewa Perlińska z Gimnazjum nr 2; Alina Goślińska z Przedszkola Samorządowego nr 3; Lucyna Anufrowicz i Stanisława Rogodzińska z Przedszkola Samorządowego nr 4; Marzena Rzadkiewa i Ewa Michowska z Przedszkola Samorządowego nr 5; Danuta Zawadka i Jolanta Osajda z Przedszkola Samorządowego nr 6; Elżbieta Osajda i Maria Gajewska z Przedszkola Samorządowego nr 8. Na wniosek dyrektorów wszystkich szkół i przedszkoli medalem „Za zasługi dla miasta Turku” kapituła przy Burmistrzu Miasta Turku uhonorowała Nadleśnictwo Turek, które wspiera edukację ekologiczną i przyrodniczą dzieci z Turku.

Zwyczajowo, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Burmistrz Miasta Turku wyróżniającym się pedagogom przyznaje nagrody. Tym razem „Nagrodę Burmistrza Miasta Turku” odebrali: Hanna Baran i Grażyna Przysło ze Szkoły Podstawowej nr 1; Elżbieta Pakos i Aleksandra Chowańska ze Szkoły Podstawowej nr 4; Zdzisława Kośla, Romualda Mikuła i Maria Węcławek ze Szkoły Podstawowej nr 5; Izabela Lis, Aneta Janiak i Bożena Bogusz z Gimnazjum nr 1; Andrzej Majda i Krystyna Smarowska-Kostrzewa z Gimnazjum nr 2; Alicja Wojdak i Iwona Jastrzębska z Przedszkola Samorządowego nr 4; Alicja Rakowiecka i Magdalena Bukowiecka z Przedszkola Samorządowego nr 5; Barbara Leszczyńska z Przedszkola Samorządowego nr 6.

reklama

Turkowscy nauczyciele zostali nagrodzeni przez Ministra Edukacji Narodowej również Medalami Komisji Edukacji Narodowej, oraz przez Kuratora Oświaty nagrodami Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Medale Komisji Edukacji Narodowej odebrali: Mariola Woźniak (SP 4), Emilia Wyrwa (Gim. 1) i Emil Piekarczyk (Gim. 2), a nagrodę Wielkopolskiego Kuratora Oświaty: Elżbieta Pokojowa (SP 1) i Agnieszka Rajczyk (Gim. 2).

Największym wyróżnieniem były medale przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Złoty Medal za długoletnią służbę otrzymała Elżbieta Muszyńska ze Szkoły Podstawowej nr 5, a Brązowe Krzyże Zasługi Maria Szczepaniak ze Szkoły Podstawowej nr 5 i Beata Szymańska z Gimnazjum nr 1.

W Turku w sumie 476 osób związanych jest zawodowo z edukacją (podlegającą pod samorząd miejski), w tym 328 nauczycieli. Ta grupa ludzi zajmuje się kształceniem 1478 uczniów w szkołach podstawowych i ok. 900 w gimnazjach. Z kolei do przedszkoli uczęszcza 884 najmłodszych turkowian.

Opracował: AW

Podobne artykuły

Nowe fotele w kinie Tur jeszcze w tym roku

Nowe fotele w kinie Tur jeszcze w tym roku

1 st.
Dzień Edukacji Narodowej w Dobrej. Życzenia i...

Dzień Edukacji Narodowej w Dobrej. Życzenia i kwiaty...

14-10-2020
Modernizacja oczyszczalni w Turku na półmetku

Modernizacja oczyszczalni w Turku na półmetku

23-09-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama