sobota 26 września 2020

Cypriana, Justyny, Łucji

reklama

Ślubowali strzec honoru kadeta

Ślubowali strzec honoru kadeta
 

Przemarsz grupy umundurowanej młodzieży, ze sztandarem i doboszem na czele - takie wydarzenie mogli zaobserwować w czwartkowe popołudnie mieszkańcy Kaczek Średnich. W dniu 25 października w tamtejszym Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas o profilu "Bezpieczeństwo publiczne" i "Bezpieczeństwo pożarowe".

Czwartkowe uroczystości rozpoczęła msza święta, odprawiona w Kościele Parafialnym w Kaczkach Średnich, a tuż po wspólnej modlitwie uczestnicy wydarzenia udali się na teren placówki edukacyjnej. Tam nadarzyła się nie lada gratka dla uczennic hołdujących zasadzie "za mundurem panny sznurem", gdyż na szkolnym placu mogły one rzucić okiem na kolegów, dumnie prezentujących się właśnie w mundurach. Jako że żyjemy w dobie równouprawnienia, tuż obok panów w dwuszeregu ustawiły się przedstawicielki piękniejszej części społeczności szkolnej ZSR CKP, również wiążące swą przyszłość ze służbami. Młodzież podziwiali ich rodzice i bliscy, którzy pojawili się na ślubowaniu, na którym nie zabrakło także przedstawicieli władz samorządowych, Komendy Powiatowej Policji w Turku, Komendy Powiatowej Policji w Kole, Komendy Powiatowej Państwowej Staży Pożarnej w Turku, Żandarmerii Wojskowej itd.

reklama

Wątpliwości co do tego, że 49 młodych ludzi podjęło dobrą decyzję, wiążąc swój los z ZSR CKP i mundurem, nie miał dyrektor Sławomir Kosobudzki: – Wprowadziliśmy w naszej szkole innowację pedagogiczną, która polega na utworzeniu klas mundurowych. Kształcić będzie się w nich młodzież, chcąca w przyszłości podjąć pracę w strukturach Policji, Straży Pożarnej, Wojska i innych instytucjach bezpieczeństwa wewnętrznego. Absolwenci będą jednak mogli studiować później na dowolnie wybranych przez siebie uczelniach. Naszym celem jest, aby były to klasy elitarne. Świetlaną przyszłość nastolatkom wróżył także nadkomisarz Michał Grzelak - Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Turku: – Jesteście elitą, która przeszła „sito” kwalifikacyjne i w chwili obecnej możecie założyć mundur kadeta.(…) Mam nadzieję, że po kilkuletnim okresie nauki z wieloma z was spotkam się już na nieco innym gruncie, na gruncie służbowym. Tego wam z całego serca życzę.

Podczas uroczystego ślubowania nastolatkowie deklarowali, że jako uczniowie klas mundurowych będą stać na straży honoru, godności i dobrego imienia szkoły, strzec honoru kadeta oraz stosować się do zasad etyki, przestrzegać prawa i dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych.

Uczniowie klas o profilu "Bezpieczeństwo publiczne" i "Bezpieczeństwo pożarowe" będą musieli poradzić sobie z programem nauczania, wzbogaconym o dodatkowe przedmioty oraz w wybrane dni tygodnia pojawiać się w szkole w mundurach. Na młodzież czekają rozmaite szkolenia, obozy tematyczne, zajęcia dodatkowe, turnieje strzeleckie, nauka pływania, musztry i zajęcia z zakresu sztuk walki. W dniu 19 października 2012 roku nastąpiło uroczyste podpisanie Umowy Partnerskiej, dzięki której klasy mundurowe w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich zostały objęte patronatem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu.

reklama

AW

Podobne artykuły

Szeregi OSP Turek zasilone przez 24...

Szeregi OSP Turek zasilone przez 24 najmłodszych...

09-12-2019
Pierwszaki z SP1 ślubowały!

Pierwszaki z SP1 ślubowały!

05-11-2019
Burmistrz R. Antosik apeluje o współpracę.

Burmistrz R. Antosik apeluje o współpracę. "Nie stać...

21-11-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama