piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

LINK DO PRZYSZŁOŚCI – „kliknięty” po raz drugi

LINK DO PRZYSZŁOŚCI – „kliknięty” po raz drugi
 

W środę 13 marca 2013 r. Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Turku odwiedził kolejny młody profesjonalista. Na spotkaniu z młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych w Turku o swojej ścieżce kariery opowiadał Daniel Mendalka - kto wie, być może w przyszłości następca Billa Gatesa.

Spotkanie było wynikiem przystąpienia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku do ogólnopolskiej akcji LINK DO PRZYSZŁOŚCI. MŁODZI. INTERNET. KARIERA prowadzonej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przy wsparciu m.in. firmy Microsoft. Celem tych spotkań jest wspieranie młodych osób z terenów wiejskich i małych miast w planowaniu przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. To okazja do rozmowy z młodym, inspirującym profesjonalistą i szansa dowiedzenia się, jaką rolę w jego życiu odgrywają nowe technologie.

reklama

Daniel Mendalka jest absolwentem Politechniki Poznańskiej. „Z wykształcenia programista z zamiłowania przedsiębiorca” – tak sam zwykł siebie nazywać. W trakcie studiów założył koło naukowe pod nazwą AKAI (Akademickie Koło Aplikacji Internetowych), które szybko zyskało dobrą opinię zarówno wśród studentów, jak i lokalnych firm nawiązując współpracę m. in. z Allegro, Wikia, Cognifide, STX Next Python Experts. Wraz z rozwojem organizacji zaczął tworzyć inne społeczności programistów skupionych wokół bardziej konkretnej tematyki, co zaowocowało powstaniem cyklu spotkań meet.js, meet.php oraz Google Developer Groups. Doświadczenie zdobyte w trakcie organizacji ponad 100 warsztatów, spotkań i konferencji oraz komercyjnych projektów realizowanych przez Daniela Mendalka wraz z innymi członkami AKAI pozwoliło mu na rozpoczęcie startupu pod nazwą Sellbox, który był kształtowany pod okiem mentorów w programie akceleracyjnym Huge Thing. Aktualnie bierze udział w licznych konkursach (e-nnovation.pl w Poznaniu, Webit w Istanbule) oraz poszukuje zagranicznego kapitału chętnego do inwestycji w firmę i pomocy w dotarciu na globalny rynek.

Warto także nadmienić, iż stworzony przez Daniela Mendalkę Sellbox daje możliwość udostępniania i sprzedaży różnego rodzaju plików przez Internet. Na stronie SellboxHQ.com użytkownik dostaje specjalny link do wybranego pliku z jego konta Dropbox (bardzo popularna aplikacja do przechowywania kopii swoich plików w bezpiecznym miejscu, w eterze). Link ten można udostępnić na forach tematycznych, blogu lub wśród znajomych. Każda osoba po kliknięciu dostaje możliwość zobaczenia strony z ustawionym przez użytkownika opisem, miniaturką i ceną. Z tego miejsca zainteresowane osoby mogą od razu kupić wybrany plik. Przycisk “Chcę to!”, przekierowuje do okna płatności. Cały proces przebiega bardzo sprawnie. Dzięki integracji z tak silnymi zagranicznymi markami jak Dropbox i PayPal użytkownicy mogą mieć pewność, że cała transakcja pomiędzy sprzedającym a kupującym będzie dla jej uczestników bezpieczna. Usługa jest dostępna bez żadnych dodatkowych opłat miesięcznych zarówno dla osób, które sprzedają jeden plik, jak i ich całe kolekcje. 91% wartości transakcji wędruje na konto sprzedającego. Pozostałe 9% stanowi kwotę prowizji, z której część zostaje przekazana na pokrycie kosztów transferów bankowych. Daniel Mendalka wraz ze wspólnikiem cały czas udoskonalają swój mały biznes i żywią nadzieję, że w przyszłości staną się potężną firmą pokroju Google czy Facebook, które także kiedyś były startupami.

Spotkanie młodzieży z młodym profesjonalistą wzbogacono o guiz wiedzy o aktualnej sytuacji i trendach na rynku pracy oraz ćwiczenia z wykorzystaniem „zawodów przyszłości”, na które przewidywane jest zapotrzebowanie według Fundacji Inicjatyw Społeczno – Ekonomicznych. Ciekawym podsumowaniem dnia z młodym profesjonalistą okazało się także ćwiczenie zatytułowane „zainspirowało mnie…” Zadaniem młodzieży było wskazanie najciekawszych ich zdaniem momentów spotkania. Oprócz pani fotograf, młodzież zainspirował przede wszystkim Daniel Mendalka swoim opowiadaniem o drodze ku karierze, co zaowocowało wyznaczeniem przez uczestników bardziej ambitnych planów na przyszłość. Miejmy nadzieję, że firma Daniela Mendalki rozwinie się do rozmiarów globalnej gospodarki, a jej największą konkurencję stanowić będzie biznes turkowskiego ucznia ZST.

Anita Nawrot/ Matriał prasowy MiPBP w Turku

reklama
2
3
4
5

Podobne artykuły

Ponad tysiąc interwencji strażaków w 2021 roku....

Ponad tysiąc interwencji strażaków w 2021 roku. To i...

10 st.
Pozycjonowanie stron www przynosi liczne...

Pozycjonowanie stron www przynosi liczne korzyści....

13-09-2021
Blisko półtora tysiąca interwencji w 2020 roku....

Blisko półtora tysiąca interwencji w 2020 roku....

09-01-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama