Jarmark w Dobrej! Jedzonko, występy, stragany. Przybywajcie!

czwartek 08 grudnia 2022

Delfiny, Marii, Wirginiusza

2°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Kobiety o powstaniu styczniowym

Kobiety o powstaniu styczniowym
 

W dniu 11.04.2013r. o godz. 17:30 w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera miało miejsce pierwsze z cyklu spotkań naukowo – edukacyjnych związanych ze 150 rocznicą wybuchu Powstania styczniowego (1863).

Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej głos zabrał Pan Krzysztof Kur, dyrektor Filharmonii im. Romualda Traugutta w Warszawie, śpiewak operowy i współpracownik Narodowego Centrum Kultury. Zaprezentował on część swojej prywatnej kolekcji rycin i publikacji prasowych z okresu  Powstania styczniowego.

reklama

W oparciu o tą kolekcję, Narodowe Centrum Kultury tworzy wystawę, którą przez cały wrzesień br. będziemy mogli oglądać w Turkowskim muzeum. Nasza placówka będzie drugą całej Polsce (sic!), która dostąpi tego zaszczytu. Próbki wystawy można było zobaczyć w czwartek na naszych szklanych krużgankach.

Druga część spotkania poświęcona była wykładowi zatytułowanemu „Zajęcza skórka, krwawa koszula i warkocze – kobiety o Powstaniu styczniowym 1864-1914. Jego autorką była dr Ewelina Kostrzewska z Katedry Historii Polski XIX w. Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas swojej prezentacji autorka zaprezentowała sylwetki kobiet uczestniczących w Powstaniu bezpośrednio (czasami nawet biorących udział w walkach) jak np. Henryka Pustowójtówna czy Maria Piotrowiczowa, bądź też pośrednio wspomagających sprawę narodową jak np. Eliza Orzeszkowa czy Maria Illnicka.

Pani doktor nie ograniczyła się wyłącznie do kwestii historycznych, zarysowała również różnice i podobieństwa literackie w spuściźnie tych powieściopisarek i publicystek.

Wykład połączony był z prezentacją multimedialną i ścieżką dźwiękową z melodiami pochodzącymi z drugiej połowy XIX w. Powstanie styczniowe było pierwszym w którym polskie kobiety  brały tak aktywny udział i z którym tak ściśle się identyfikowały, z czego współcześni Polacy nie do końca zadają sobie sprawę. Zarówno nam, jak i Pani dr Kostrzewskiej zależało na przypomnieniu tej ważnej kwestii.

reklama

W czwartkowym spotkaniu wzięło udział około 50 osób, mile zaskoczonych treścią wykładu. Zapraszamy zarówno na kolejne spotkanie z tego cyklu jak i na wrześniową wystawę.

Materiał prasowy Muzeum im. J. Mehoffera
Foto: E. Derucka oraz muzeum

2
3
4
5

Podobne artykuły

Sześć cennych kartonów spod ręki mistrza....

Sześć cennych kartonów spod ręki mistrza. Ruszają...

11 maj.
Wykład Makarego Górzyńskiego zainaugurował cykl...

Wykład Makarego Górzyńskiego zainaugurował cykl...

22 mrz.
Wideo: O badaniach nad architekturą powojennego...

Wideo: O badaniach nad architekturą powojennego...

07-03-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama