czwartek 08 grudnia 2022

Delfiny, Marii, Wirginiusza

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Młodzież o biznesie i ekonomii wiedziała praktycznie wszystko

Młodzież o biznesie i ekonomii wiedziała praktycznie wszystko
 

W czwartek 11 kwietnia w auli ZST w Turku odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Ekonomicznej „Młody przedsiębiorca 2013”. W zmaganiach wzięli udział uczniowie 4 szkół średnich, a wiedzową potyczkę patronatem objął wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak.

Nim przystąpiono do rywalizacji, zebranym w auli osobom przedstawiono „w pigułce” historię rozwoju ZST, a wszystkich gości – w tym także gimnazjalistów z terenu powiatu tureckiego – powitał dyrektor Mariusz Seńko. Mówił on o tym, że ZST to placówka, której celem jest kształcenie młodych europejczyków, tak by przygotować ich jak najlepiej do dalszej edukacji i wkroczenia na rynek pracy.

reklama

Do konkursu przystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupcy, I Liceum Ogólnokształcącego w Turku, Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich, a także Zespołu Szkół Technicznych w Turku. W drodze losowania z tejże „puli” nastolatków utworzono 4 grupy. Młodzi ludzie musieli zmierzyć się z 12 zadaniami. Osoby, którym marzył się triumf w konkursie „Młody przedsiębiorca 2013”, musiały wykazać się pokaźną wiedzą, dotyczącą procedur zakładania firmy, form prawno-organizacyjnych działalności gospodarczej, stawek podatkowych itp. Konkursowicze  „na szybko” przygotowywali krótkie reklamy swych wymyślonych przedsiebiorstw, a także wskazywali, jakie działania podjęliby, gdyby w loterii wygrali 10 000 000 zł. Przydatna okazała się także wiedza dotycząca banków i waluty Euro.

Koniec końców okazało się, że najwięcej punktów zgromadziła grupa w składzie: Karolina Kałużna (ZST w Turku), Jacek Jastrzębski (I LO w Turku) i Kacper Suberski (ZSE w Słupcy). Otrzymali oni nagrody ufundowane przez sponsorów - Prezesa Tureckiej Izby Gospodarczej Tomasza Wroniaka, Starostwo Powiatowe w Turku oraz firmy: Profim, Sun-Garden, Emika. W trakcie konkursu część młodzieży zmierzyła się z sobą rozwiązując test, a z tego rodzaju zadaniem najlepiej poradziła sobie Izabela Ruszkowska (ZSE w Słupcy), zdobywając Nagrodę Wicemarszałka Sejmu RP. Jej wyższość musiały uznać Aleksandra Grzelewska i Daria Pietrzak, reprezentujące Zespół Szkół Technicznych w Turku.

W czwartek w auli ZST swój finał miał także skierowany do gimnazjalistów konkurs na przygotowanie prezentacji multimedialnej lub pracy plastycznej pod hasłem „Jak rozpocząć działalność gospodarczą. Moja firma w przyszłości”. W dniu 11 kwietnia nagrodę Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Turku za zdobycie I miejsca w tych zmaganiach odebrał Kamil Szymański (Gimnazjum nr 1 w Turku), który na konkursowym podium wyprzedził Klaudię Koligat (Gimnazjum we Władysławowie) i  Magdalenę Łopatę (także Gimnazjum we Władysławowie).

Czwartkowe zmagania młodzieży były już szóstą odsłoną konkursu zorganizowanego dzięki współpracy Zespołu Szkół Technicznych i Tureckiej Izby Gospodarczej. Po zakończeniu wiedzowego boju panowie Seńko i Wroniak dokonali podpisania porozumienia między ZST a TIG.

reklama

AW
Fot. AW i MD

Ps. więcej informacji o zawarciu wspomnianego porozumienia już niebawem.

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16

Podobne artykuły

Satysfakcja z pracy, ale i niskie zarobki

Satysfakcja z pracy, ale i niskie zarobki

08-12-2017
Ukończyli kursy MCK i OHP. Mogą spawać, być...

Ukończyli kursy MCK i OHP. Mogą spawać, być...

08-02-2017
Znasz kilka języków - masz dobrą pracę. O tym,...

Znasz kilka języków - masz dobrą pracę. O tym, jak...

30-11-2016

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama