niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

9°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Indiańska Noc Muzeów w Turku

Indiańska Noc Muzeów w Turku
 

Idea Nocy Muzeów, czyli udostępniania muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych, zainicjowana została w 1997 roku w Berlinie, do Polski dotarła dziesięć lat temu, a wczoraj, tj. 18 maja 2013 zawitała – mamy nadzieję już na stałe – do Turku.

Motywem przewodnim wydarzenia była kultura Indian Ameryki Północnej, dlatego dziedziniec muzeum zamienił się na kilka godzin w wioskę indiańską. Każdy - kto zechciał tego dnia poczuć się jak prawdziwy Indianin - mógł zobaczyć prawdziwe tipi, podziwiać pokaz tradycyjnych tańców indiańskich w stylu Pow Wow, sprawdzić się w konkurencjach sprawnościowych takich jak: strzelanie z łuku do tarczy, łowienie rybek po indiańsku, rzut marchewką do celu, strzelanie z dmuchawki do tarczy, rzut na róg, wyścig żółwi czy rzut bizonimi migdałami. Można było także popląsać w rytm muzyki północnoamerykańskich plemion. W sekrety szamańskiego życia wprowadzili przybyłych indianiści uniejowskiego zespołu Ranores pana Zdzisława Wszołka.

reklama

Tego dnia wszystkie wystawy miejskiego muzeum  były bez ograniczeń dostępne, dlatego wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć turkowskie dzieło Józefa Mehoffera z jego niezwykłymi i unikalnymi na skalę światową projektami, a także usłyszeć ciekawostki związane z pobytem artysty w naszym mieście. Natomiast osoby, które dotarły na strych muzeum, mogły poznać historię małego „bawełnianego królestwa” jakim kiedyś był Turek, a także zobaczyć narzędzia oraz maszyny, które dawniej służyły turkowskim tkaczom.

Niewątpliwą gratką była możliwość wejścia na wieżę zegarową ratusza, która na co dzień nie jest dostępna dla zwiedzających. Goście mogli nie tylko zobaczyć jak wygląda mechanizm tego dziewiętnastowiecznego zegara wyprodukowanego przez słynne zakłady Carla Weissa, ale również rzucić okiem z góry na miasto.

Ilość osób jaka przemierzyła tego dnia muzealne sale przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Po podliczeniu statystyk turkowskie muzeum w Noc Muzeów odwiedziło ok. 500 osób. Muzeum otwarte było do godziny 23.00.

reklama

mat. prasowy Muzeum Miasta Turku

Podobne artykuły

Dwunaste spotkanie z mistrzem Mehofferem

Dwunaste spotkanie z mistrzem Mehofferem

13-12-2018
Premiera filmu

Premiera filmu "Skrzydlate Serce". Dzieło Mehoffera...

12-11-2018
Parafialny festyn zakończony. Zebrano 10 tys....

Parafialny festyn zakończony. Zebrano 10 tys. zł na...

18-09-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama