sobota 11 lipca 2020

Benedykta, Kariny, Olgi

reklama

W ZST rozmawiali o prawach pracownika

W ZST rozmawiali o prawach pracownika
 

Wielu młodych ludzi  mimo iż jeszcze uczy się, by jak najlepiej zdać maturę i egzaminy zawodowe  już teraz myśli o swej przyszłej karierze. Właśnie dla tych osób w auli Zespołu Szkół Technicznych w Turku odbyło się sympozjum "Poznaj swoje prawa w pracy".

Podczas spotkania – zorganizowanego przez Zespół Szkół Technicznych w Turku i Państwową Inspekcję Pracy w Poznaniu – wiedza dotycząca rozmaitych zagadnień, związanych z prawem pracy i zasadami BHP, przekazywana była młodym ludziom na kilka interesujących sposobów. Uczniowie ZST mogli podczas sympozjum m.in. obejrzeć filmy, prezentujące zawodowe perypetie ich rówieśników. W ten przystępny sposób poruszone zostało zagadnienie nagannego zjawiska mobbingu, ukazano również różnicę pomiędzy rozmaitymi umowami. Nastolatkowie zdobyli również wiele cennych informacji, dotyczących np. szkoleń BHP, wypłacania przez pracodawców wynagrodzeń, prawa do urlopu, opcji rozwiązania umowy o pracę, okresów ich wypowiedzeń itd. Wraz z młodymi ludźmi swą wiedzę mieli okazję nieco odświeżyć obecni w auli im. Wincentego Milewskiego wicestarosta Władysław Karski oraz radny powiatowy i zarazem przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego – Krystian Krawczyk.

reklama

Uczniowie ZST nie tylko wysłuchali wielu wartych przyswojenia informacji, ale mieli też okazję zapytać o nurtujące ich kwestie. W rolę eksperta wcielił się inspektor pracy Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu. Zbigniew Stankowski odpowiadał na pytania, dotyczące np. konsekwencji zatrudniania pracowników „na czarno”, wymagań jakie powinny spełniać maszyny wyprodukowane przed i po 2004 roku, a także tego, czy osoba zgłaszająca skargę do Państwowej Inspekcji Pracy ma zapewnioną anonimowość.

Inspektor Zbigniew Stankowski wiele uwagi poświęcił również problemowi wypadków w branży budowlanej przypominając, że w naszym kraju statystycznie co 3 dni gdzieś na placu budowy traci życie jedna osoba. Specjalista korzystając z okazji zademonstrował na jednym z uczniów ZST, w jakie elementy odzieży ochronnej i akcesoria zapewniające bezpieczeństwo powinien być wyposażony pracownik budowlany, na dodatek wykonując powierzone mu działania na wysokości. Z kolei panie Halina Luźna i Alina Guziak, reprezentujące ZUS, przybliżyły młodzieży zagadnienia związane z funkcjonowaniem tejże instytucji, a także działanie Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS, mającej stanowić nową jakość w dziedzinie e-administracji.

Informacje, które tu dziś były przekazywane przydadzą się wam. Naprawdę przydadzą. Dziś jeszcze się uczycie, ale gdy opuścicie mury szkoły i staniecie przed wyborem pracy, wówczas to wszystko, co dziś w czasie sympozjum było omawiane, będzie was dotykało – mówił do uczniów ZST wicestarosta Karski. Wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji sympozjum podziękował dyrektor Mariusz Seńko upominając także jego młodych słuchaczy, by wzięli sobie do serca zdobytą wiedzę i wkraczając na rynek pracy pamiętali, że bycie pracownikiem daje pewne prawa, ale też obarcza stosownymi obowiązkami.

reklama

AW

Podobne artykuły

Informacja Zarządu Powiatu Tureckiego w sprawie...

Informacja Zarządu Powiatu Tureckiego w sprawie...

25 czerw.
Wideokonferencja z udziałem władz powiatu i...

Wideokonferencja z udziałem władz powiatu i Wojewody...

28 mrz.
Wideo:

Wideo: "Nie popadajmy w panikę" - Starosta Kałużny...

11 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama