czwartek 06 października 2022

Artura, Fryderyki, Petry

18°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Nowa księgarnia w dobie kryzysu

Nowa księgarnia w dobie kryzysu
 

Turek miastem wielkiej kultury z całą pewnością nie jest, jednak, wbrew wszystkiemu, znajdują się osoby posiadające odwagę i zacięcie, by krzewić wśród mieszkańców zamiłowanie m.in. do czytelnictwa. Dowodem na to jest nowo otwarta księgarnia „Koło Kina” - miejsce posiadające szczególny, niepowtarzalny klimat. Zainspirowani artykułem z najnowszego wydania „Echa Turku”, postanowiliśmy odwiedzić to miejsce.

Księgarnia jest obiektem nowym, jednak już wiadomo, że właścicielka, Iwona Koszczyńska, ma konkretny pomysł nie tylko na biznes, ale i stworzenie miejsca trochę w klimacie retro, nawiązującego do starych antykwariatów „z duszą”. Jest to inicjatywa pionierska w naszym mieście, nawiązująca nieco do tradycji miast kładących duży nacisk na propagowanie sztuki i kultury, jak Wrocław czy Kraków.

reklama

Status człowieka oczytanego zawsze budził pewien respekt i szacunek, niestety, żyjemy w czasach, w których czytelnictwo zamiera, zabijane przez mało ambitne programy tv, spadek poziomu intelektualnego społeczeństwa oraz kryzys gospodarczy. Kupno podręczników szkolnych dla dwójki dzieci jest poważnym wydatkiem dla statystycznego turkowianina zarabiającego najniższą krajową. Idea księgarni połączonej z antykwariatem wydaje się ciekawą opcją.

- Podręczniki sprzedaję i skupuję według aktualnych cen. Jestem w branży od 20 lat i wiem, że książki są zbyt drogie dla większości ludzi, zwłaszcza w Turku. Dlatego oferuję rabaty - mówi właścicielka. Do wciąż powiększającego się asortymentu oprócz podręczników i książek związanych np. z beletrystyką, dołączają upominki i zabawne gadżety.

Oprócz tradycyjnych książek właścicielka chce wprowadzić na lokalny rynek audiobooki i inne, audiowizualne formy przekazu. Kluczowe znaczenie będzie miał jednak fakt, czy jej pomysł przyjmie się w miasteczku, które jest dość prowincjonalne nie tylko przez wzgląd na wielkość, ale przede wszystkim na mentalność mieszkańców. Statystyki biją na alarm - ludzie przestają czytać, odwiedzać biblioteki, kupować książki. Ubożeje na tym zarówno intelekt jak i posiadany zasób słów.

Dobra książka z filiżanką kawy lub herbaty to idealne połączenie nie tylko na letnie wieczory. Warto docenić odważną inicjatywę i samozaparcie osoby, która chce mieć swój wkład w rozwój sfery kulturalnej miasta. Sfery, która na pewno potrzebuje świeżych pomysłów i ciągłego rozwoju, ponieważ jest w niej wiele nisz wymagających zapełnienia.

reklama

M.A. 

Nowa księgarnia w dobie kryzysu

Podobne artykuły

Kawęczyn. Uroczysta promocja książki o historii...

Kawęczyn. Uroczysta promocja książki o historii...

25 mrz.

"Złamałem trąbę!" usłyszały przedszkolaki w ramach...

05-10-2021
Biblioteka w Dobrej z dofinansowaniem w ramach...

Biblioteka w Dobrej z dofinansowaniem w ramach...

10-09-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama