poniedziałek 28 września 2020

Libuszy, Wacławy, Wacława

reklama

RIO wylicza błędy w zarządzaniu szpitalem

RIO wylicza błędy w zarządzaniu szpitalem
 

Pomimo czasu jaki minął od pojawienia się wystąpienia pokontrolnego RIO w sprawie kontroli w turkowskiego szpitala, do opinii publicznej nie dotarł pełny obraz zaniechań finansowych do jakich doszło od początku 2011 roku do końca 2012. Przedstawiony raport nie pozostawia złudzeń - w prowadzeniu gospodarki finansowej placówki pojawia się zdecydowanie zbyt wiele nieścisłości.

Z‹acznijmy od tego, że w ciągu analizowanych dwóch lat zobowiązania wymagalne szpitala wzrozły z kwoty 33,096,00 zł do kwoty 3,106,272,99 zł

reklama

Kontrola wykazała nieprawidłowości w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i ewidencji księgowej naruszające przepisy ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994r. Zapisy operacji z konta „Rozrachunki z dostawcami” nie zawierały pełnych informacji. Konto „Vat do odliczenia” nie było wprowadzone do Zakładowego Planu Kont. Tego typu „omyłki” można mnożyć.

Inną sprawą są niebotyczne odsetki powstałe przez niewywiązywanie się z terminów podjętych wobec dostawców pracujących dla SP ZOZ w Turku. Za rok 2011 wyniosły one 9.332, 01 zł, za 2012 aż 116.886, 27 zł.

Naruszono też przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 marca 2010 r. w zakresie sprawozdawczości. W kwartalnym sprawozdaniu o stanie zobowiązań wg tytułów dłużnych oraz gwarancji poręczeń na koniec I kwartału 2011r. nie wykazano zaległej kwoty 33,096 za nieuregulowany w terminie podatek od nieruchomości. W sprawozdaniu za IV kwartał 2011 nie podano zaległych 33,101 zł z tego samego tytułu. W nieścisłych sprawozdaniach nie dokonano koniecznych korekt. 

reklama

Dyrekcja szpitala nie stosowała się także do ustawy o Prawie zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004r., co stwierdza kontrola na podstawie analizy zakupów m.in. gazów medycznych, czy mięsa i wędlin. W 2011 wydano łącznie 91 954,81 zł na zakup produktów mięsnych. Współpraca z 3 zakładami mięsnymi trwała także w okresie, w którym nie obowiązywał już przetarg, tj. do 19 marca 2012. W tym czasie szpital wydał 21 105, 83 zł.

Ponadto wykazano duże nieścisłości w sposobie naliczania pensji lekarzom, którzy wg przedstawionych dokumentów są w dwóch miejscach jednocześnie! Jakim cudem? Godziny pracy na oddziałach i w przychodni pokrywają się, a wynagrodzenie za czas pracy nalicza się dwutorowo: oddzielnie za jeden i drugi dyżur (pełniony w tym samym czasie).

Inną kwestią jest brak konkursu na stanowiska naczelnej pielęgniarki i pielęgniarki oddziałowej na oddziałach dziecięcym i noworodkowym, mimo że wszystkie oddziałowe muszą być zgodnie z prawem wybierane w trybie konkursowym. Komisja jednoznacznie stwierdza konieczność naprawy tego stanu rzeczy.

Regionalna Izba Obrachunkowa zwróciła szczególną uwagę na nieścisłości związane ze współpracą z firmą IVA PIT, należącą do Piotra Itczaka. Jak czytamy w raporcie zawarcie umowy z IVA PIT narusza zasady uczciwej konkurencji poprzez stawianie wymienionej firmy ponad innymi biorącymi udział w przetargu na usługi, powierzając jej nadzór nad konkursem, w którym de facto jest jedynie jednym z oferentów.

Są to tylko wybrane „smaczki” z raportu, który na 17 stronach bezlitośnie wylicza wszystkie świadomie i nieświadome błędy w gospodarowaniu szpitalem. Zgodnie z końcowymi postanowieniami wszystkie uchybienia, których dopuścił się ówczesny dyrektor SP ZOZ w Turku, Bogdan Kawka, mają zostać wyprostowane zgodnie z obowiązującym prawem.

Zarówno Rada Powiatu Tureckiego, jak i obecne władze szpitala muszą przełknąć łyżkę dziegciu i wprowadzić wiele reform. W przededniu wyborów nowego dyrektora SP ZOZ w Turku można zastanowić się, czy zostanie nim wreszcie kompetentna osoba, która na tort zasłuży, zanim zacznie go dzielić.

M.A.

Patrz: Pełna treść raportu RIO

Podobne artykuły

Turek: Kwiat Kobiecości umilił Mikołajki...

Turek: Kwiat Kobiecości umilił Mikołajki pacjentkom...

09-12-2016
Mikołajki z Kwiatem Kobiecości. Pacjentki SP...

Mikołajki z Kwiatem Kobiecości. Pacjentki SP ZOZ...

08-12-2015
Z Komunalnej na chirurgię. Pił i wszedł pod...

Z Komunalnej na chirurgię. Pił i wszedł pod koła...

19-10-2015

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama