niedziela 02 kwietnia 2023

Franciszka, Malwiny, Władysława

2°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

"Uczciwa Polska" lekiem na całe zło? Polskie Stronnictwo Ludowe walczy o głosy wyborców

fot. facebook.com/kntv24 

„Uczciwa Polska” – tak brzmi nazwa najnowszego programu ustawy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jego założenia w czasie konferencji prasowej zorganizowanej przez Zarząd Polskiego Stronnictwa Ludowego w Turku, we wtorek, 14 marca, pod turkowskim szpitalem, przestawili wspólnie Mariusz Seńko i jego gość - poseł PSL Dariusz Kurzawa.

Pierwszą poruszaną na konferencji kwestią była dramatyczna sytuacja prowadzonych przez samorządy szpitali. –Starostowie wystosowali specjalne pismo do premiera Morawieckiego z prośbą o pomoc finansową w oddłużaniu szpitali, ale także jeżeli chodzi o zwiększanie dotacji na prowadzenie szpitali. W tej chwili obserwujemy dużą akcję w przekazywaniu kartoników, natomiast zapominamy o bieżącym funkcjonowaniu szpitali. Powiaty corocznie muszą dokładać ogromne pieniądze na służbę zdrowia – podkreślał poseł Kurzawa. Jego zdaniem, najważniejsze jest nie zabierać z NFZ środków finansowych. Chodzi tu o ostatnie przekazanie zawrotnej kwoty 50 milionów pochodzących z Narodowego Funduszu Zdrowia na program wycieczek realizowanych wspólnie z Ministerstwem Sportu. – Trzeba te pieniądze zainwestować w szpitale, trzeba je oddłużyć. Cały czas jest problem z niedoszacowaniem zabiegów i innych badań wykonywanych przez szpitale. NFZ ciągle płaci za nie zbyt mało.

reklama

Brakujące pieniądze, zdaniem posła PSL można pozyskać poprzez – zdjęcie mniej więcej 2 procent z funduszu rentowego. Z roku na rok spada ilość osób, które w Polsce pobierają tego typu świadczenia. Kiedyś było to około 2 milionów osób, w tej chwili jest to zaledwie 700 tysięcy. A pieniądze cały czas są na tym funduszu odkładane. Dlaczego nie przekazać ich właśnie na pomoc, która jest konieczna, na utrzymanie takich szpitali? – pytał retorycznie poseł Kurzawa. – Rząd owszem podnosi pensje lekarzom, pielęgniarkom i całej obsłudze medycznej, jednocześnie nie zapewniając środków na ich pokrycie. Trzeba wesprzeć powiaty, w innym przypadku grozi im po prostu plajta.

Program „Uczciwa Polska” to również dogodne rozwiązania dla emerytów (dziedziczenie świadczeń emerytalnych przez współmałżonków), skierowany do młodych projekt „Własny kąt” oraz zwolnienie z części podatków i składek zdrowotnych osób pracujących na kilku stanowiskach.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

reklama
Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Uczciwa Polska lekiem na całe zło? Polskie Stronnictwo Ludowe walczy o głosy wyborców - fot. facebook.com/kntv24
Podobne artykuły
Zadzwoń i zapisz się na badanie. Nowy mammograf...

Zadzwoń i zapisz się na badanie. Nowy mammograf w turkowskim szpitalu

7 mrz.
Wideo: Startuje Uczciwa Polska. Projekt...

Wideo: Startuje Uczciwa Polska. Projekt najnowszej inicjatywy PSL...

1 lt.
Inwestycje, emerytury i strażacy. Bartosik...

Inwestycje, emerytury i strażacy. Bartosik podsumowuje rok 2022

10 st.
Rzecznik powiatu uspokaja - w Turku da się...

Rzecznik powiatu uspokaja - w Turku da się rodzić. Oddział...

5 st.

"Wszyscy jesteśmy za tym, żeby ten szpital funkcjonował!" Radni...

02-12-2022
Lewica z lekiem na PiSowskie zło. Konferencja...

Lewica z lekiem na PiSowskie zło. Konferencja prasowa posła Tadeusz...

11-11-2022

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama
reklama