wtorek 22 września 2020

Maury, Milany, Tomasza

reklama

999 przekazane Koninowi. Mamy powody do obaw?

999 przekazane Koninowi. Mamy powody do obaw?
 

Ostatnimi czasy wiele kontrowersji wzbudził fakt, że dyspozytornia pogotowia ratunkowego w Turku została połączona i przeniesiona z dyspozytornią w Koninie. Dyspozytora in situ w naszym mieście nie będzie, a zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy tego rozwiązania zabierają głos.

Według niektórych przekazanie tzw. „trzech dziewiątek” nie przyniesie nic dobrego. Największe obawy budzi brak zasięgu radiostacji w karetkach oraz wiążące się z tym opóźnienia w ich przyjeździe do chorych i rannych. Poddaje się pod wątpliwość także to, czy faktycznie wsiesie to jakiekolwiek oszczędności.

reklama

Pełniący obowiązki dyrektora SP ZOZ w Turku Maciej Rosiak stwierdza, że nie ma powodów do obaw: -Zmiany zawsze budzą emocje i zawsze znajdzie się osoba im przeciwna. Gdy przenosiliśmy dyspozytornię to budynku OSP także krążyło wiele nieprawdziwych informacji.

Zapytany o to, czy pacjenci w potrzebie mogą dłużej czekać na pomoc, odpowiada: - Katerki nadal będą dojeżdżać z Turku, a system łączności jeszcze wczoraj działał. Wszystko będzie dokładnie sprawdzane, ale zmiana na pewno nie odbije się na pacjentach.

Pełniący obowiązki dyrektora dodaje także, że przekazanie dyspozytorni nie jest niczyją złośliwością, a decyzją wojewody, do której trzeba się dostosować. Mówi także o plusach sytuacji, jakimi jest większa ilość karetek do rozdysponowania: - My mamy tylko 3 karetki, Konin aż 7. Gdyby u nas brakło pojazdu do wezwania, Konin musi udzielić nam pomocy i wysłać karetkę do Tuliszkowa, Grzymiszewa lub do samego Turku - wyjaśnia Rosiak.

reklama

Jak podreśla obecny manager, oszczędności nie są takie, jak się spodziewano, ale jednak istnieją i dotyczą chociażby kosztów dzierżawy terenu od OSP. Jako przykład podaje Województwo Małopolskie, gdzie z  powodzeniem funkcjonują tylko dwie dyspozytornie w Krakowie i Tarnowie. Kto ma rację? Czy faktycznie mamy powody to niepokoju, czy w ogóle nie odczujemy tej zmiany? Przekonamy się już niebawem.

M.A.

Podobne artykuły

Turek: Kwiat Kobiecości umilił Mikołajki...

Turek: Kwiat Kobiecości umilił Mikołajki pacjentkom...

09-12-2016
Mikołajki z Kwiatem Kobiecości. Pacjentki SP...

Mikołajki z Kwiatem Kobiecości. Pacjentki SP ZOZ...

08-12-2015
Z Komunalnej na chirurgię. Pił i wszedł pod...

Z Komunalnej na chirurgię. Pił i wszedł pod koła...

19-10-2015

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama