niedziela 25 września 2022

Aureli, Kamila, Kleofasa

14°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Co robić, gdy deweloper nie wywiąże się z umowy?

Co robić, gdy deweloper nie wywiąże się z umowy?
 

Boom na rynku pierwotnym, przede wszystkim za sprawą działalności deweloperskiej, obnażył szereg słabości systemu prawnego związanego z zakupem nieruchomości. Jak radzić sobie w takich sytuacjach, gdy deweloper nie wywiąże się z umowy, a marzenia o nowym domu zamieniają się w życie z długami i mieszkanie w wynajętym pokoju?

Ustawa deweloperska reguluje prawa i obowiązki

Decydując się na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym, na podstawie umowy deweloperskiej, należy zacząć od zapoznania się z Ustawą deweloperską o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Nabywca mieszkania w ustawie deweloperskiej znajdzie wiele niezbędnych regulacji, które pomogą mu w sytuacjach spornych, ale przede wszystkim umożliwią mu optymalnie najlepszą ocenę działań dewelopera na każdym etapie kontaktu, również przedwstępnego. Ustawa opisuje i reguluje:

reklama
  • środki ochrony wpłat, które dokonuje nabywca nieruchomości,

  • zasady zawierania umów z deweloperem,

  • obowiązki jakie spoczywają na deweloperze do momentu zawarcia kontraktu,

  • treść umów deweloperskich,

  • prawa i obowiązki wszystkich stron umowy deweloperskiej,

  • zasady postępowania ze środkami nabywcy w przypadku ogłoszenia upadłości dewelopera.

Kupując mieszkanie np. na obido, można liczyć na pomoc niezależnych ekspertów, którzy podpowiedzą na co warto zwracać uwagę przy współpracy z deweloperem. 

Przeniesienie praw własności lokalu

W pierwszym artykule ustawy pojawia się zapis będący istotą umowy deweloperskiej, czyli przeniesienie prawa własności lokalu na kupującego. Stanie się on bowiem pełnoprawnym właścicielem zakupionej nieruchomości dopiero wówczas, gdy deweloper utraci prawo do lokalu za sprawą przeniesienia praw. Zgodnie z ustawą deweloper jest zobowiązany do przeniesienia prawa własności na kupującego, musi też podać termin kiedy to nastąpi. Co więcej, data przenoszenia praw na nowych właścicieli powinna pojawić się już w prospekcie informacyjnym, który stanie się załącznikiem do umowy. Oznacza to, że nabywca zna powyższe warunki dużo wcześniej i nic nie powinno tu pozostać niedomówieniem. Jeżeli deweloper nie dopełni tego obowiązku, kupujący mieszkanie ma prawo odstąpienia od umowy. 

W jaki sposób następuje odstąpienie od umowy deweloperskiej?

Gdy kupujący nabiera przekonania, że gwarantowane wcześniej zobowiązania nie są realizowane przez dewelopera, powinien wykonać szereg czynności prowadzących do ostatecznych decyzji skorzystania z prawa odstąpienia od umowy. Przede wszystkim należy zacząć od zidentyfikowania prospektu informacyjnego, który powinien być załącznikiem do umowy, czyli nie stanowić tylko dodatkowego elementu przekazywanego wraz z umową, ale pojawić się już w głównej treści umowy. W załączniku zgodnie z ustawą znajduje się data, do której deweloper zobowiązuje się przenieść prawo własności. 

Jeżeli data wpisana w prospekcie została przekroczona należy wysłać do dewelopera pismo, w którym kupujący wyznacza deweloperowi termin 120 dni na zakończenie procedury. Po upływie tego terminu kupujący może wysłać do dewelopera pismo – oświadczenie o odstąpieniu od umowy. 

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy jest skuteczne wówczas, gdy:

  • posiada formę pisemną,

  • znajduje się w nim zgoda na wykreślenie roszczenia przeniesienia własności nieruchomości,

  • podpis kupującego jest poświadczony notarialnie.

W oświadczeniu powinien pojawić się również powód odstąpienia od umowy oraz wezwanie do zwrotu wpłaconych wcześniej kwot przeznaczonych na zakup nieruchomości. Zgodnie z ustawą deweloper ma obowiązek zwrotu wpłaconej sumy, a kupujący nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów z tytułu rozwiązania umowy. 

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Wszystko wskazuje na to że bloki komunalne...

Wszystko wskazuje na to że bloki komunalne jednak...

22 wrz.
Najem długoterminowy - atrakcyjniejszy od...

Najem długoterminowy - atrakcyjniejszy od leasingu w...

12 lip.
Wideo: Ponad 600 nowych miejsc pracy na terenie...

Wideo: Ponad 600 nowych miejsc pracy na terenie...

19 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama