sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

7°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Jaka jest różnica między zaliczką a zadatkiem?

Jaka jest różnica między zaliczką a zadatkiem?
 

Przed rozpoczęciem każdej usługi, niezależnie czy jesteśmy zleceniodawcami, czy wykonawcami, ze względów bezpieczeństwa, warto spisać umowę. Dlaczego to takie ważne? Chyba każdy z nas osobiście lub z opowieści zna historię, w której nieuczciwy klient lub wykonawca porzuca swoje zadanie, jego termin realizacji dobiegł końca, a na próby wyjaśnienia odpowiada nam cisza w słuchawce. Co możemy zrobić, aby ustrzec się przed taką sytuacją? Jakie mamy opcje?

Czy umowa jest konieczna?

W świetle polskiego prawa ustalenia pomiędzy usługodawcą a klientem w formie ustnej są wiążące. Dochodzi do nich np. w salonie fryzjerskim, czy u mechanika samochodowego. Jeśli natomiast zlecamy prace budowlane, remontowe lub wszystkie inne, których efekt jest mierzalny, warto spisać umowę na podstawie Kodeksu cywilnego. Forma pisemna umowy jest najlepszym zabezpieczeniem dla obu stron. Jest podstawą do rozstrzygnięcia sporu i wniesienie ewentualnych roszczeń, zarówno w przypadku niespełnienia umowy od strony zleceniodawcy, jak i wykonawcy. W umowie takiej dobrze jest zawrzeć takie informacje jak:

reklama
  • czas wykonania danej usługi,

  • zakres prac,

  • poszczególne etapy realizacji,

  • koszt i rodzaj materiałów,

  • całkowity koszt wykonania usługi,

  • kwota zadatku lub zaliczki,

  • inne.

Czym jest zadatek?

Zadatek w myśl Kodeksu cywilnego to „zastrzeżenie umowne zabezpieczające niewykonanie umowy przez jedną ze stron”. Inaczej mówiąc, to wpłata pewnej sumy pieniędzy w trakcie zawarcia umowy w celu zabezpieczenia przed jej zerwaniem. Jest także formą odszkodowania za rozwiązanie umowy. W przypadku niedopełnienia umowy, zadatek będzie niejako zamiennikiem kary umownej, którą będzie musiała ponieść strona, z winy której umowa nie została wykonana. Jeśli umowa nie zostanie wykonana z przyczyny leżącej po stronie zleceniodawcy, wówczas wykonawca ma prawo zatrzymać zadatek po odstąpieniu od umowy. Jeżeli jednak umowa nie zostanie wykonana z przyczyn leżących po stronie wykonawcy - będzie on zmuszony zapłacić zlecającemu dwukrotność zadatku, czyli do zwrotu będzie to co otrzymał, a następnie zmuszony będzie dopłacić taką samą kwotę po odstąpieniu od umowy. Obowiązek zwrotu podwójnej wysokości zadatku lub prawo zatrzymania sprawia, że osoba odpowiedzialna za niewykonanie umowy zapłaci drugiej stronie świadczenie przypominającą karę umowną w wysokości ustalonego zadatku.

Czym jest zaliczka?

Zaliczka to kwota pieniędzy wniesiona przez jedną ze stron umowy, która stanowi część jej przyszłego zobowiązania. Zaliczka jest zawsze zwrotna i ma na celu przekazanie wykonawcy umowy pieniędzy, które umożliwią realizację zlecenia (np. zakup materiałów). Jeżeli nie dojdzie do realizacji umowy, zaliczka podlega zwrotowi w pełnej wysokości. Należy zaznaczyć, że nawet za wykonanie umowy w części, jeśli ta część jest przydatna dla zlecającego, wykonawcy należy się wynagrodzenie.

Co jest lepsze zaliczka czy zadatek?

Jeśli obawiamy się nieuczciwego kontrahenta, zawsze lepszym i bezpieczniejszym wyborem będzie zadatek. Mamy wówczas pewność, że pomimo niewykonania usługi zapisanej w umowie i upływu nierzadko istotnego dla nas czasu nie zostaniemy np. z niewykonanymi pracami remontowi. Musimy się jednak liczyć z tym, że jeśli z przyczyn losowych nie dopełnimy zawartych w umowie czynności (nawet jako zleceniodawca), może okazać się, że musimy dokonać zwrotu podwójnej kwoty zadatku. Zdarzyć się to może nawet wówczas gdy nie posiadamy na to środków, w takim układzie możemy się posiłkować choćby kredytem pozabankowym. Najważniejsze jednak jest, aby każde zlecenie było poprzedzone umową, dzięki której będziemy mogli dociekać swoich praw.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Pożyczka online

Pożyczka online

13 wrz.
Czy bezrobotni mogą otrzymać pożyczkę online?

Czy bezrobotni mogą otrzymać pożyczkę online?

9 wrz.
Jak wziąć auto firmowe w leasing? Poradnik

Jak wziąć auto firmowe w leasing? Poradnik

28 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama