sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

7°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Alimenty bez rozwodu - czy można dostać?

Alimenty bez rozwodu - czy można dostać?
 

Alimenty bez rozwodu nie są dopuszczalne do otrzymania, lecz można sądownie wyegzekwować od współmałżonka środki na utrzymanie. Nie ma znaczenia, czy małżeństwo jest dzietne, lub także nie. W trakcie trwania małżeństwa nie można dostać alimentów, lecz dopuszczalne jest prawne nakazanie oddawania części dochodów jednego małżonka innemu. Popularnie mówimy wtedy o alimentach bez rozwodu. Podpowiadamy, kiedy oraz w jaki sposób można ubiegać się o zasądzenie środków finansowych od współmałżonka.

Alimenty bez rozwodu – czy jest to dopuszczalne?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy dotyczący związków małżeńskich mówi o „zasadzie pomocy wzajemnej”, jaka połączona jest z obowiązkiem pomocy materialnej. Należy poprzez to rozumieć potrzebę wspólnego finansowania gospodarstwa domowego oraz partycypację w kosztach utrzymania pociech. W czasie, kiedy jeden spośród małżonków postanawia się natomiast uchylać od nadmienionych obowiązków, natomiast inny nie ma swoich środków do życia czy czuje, iż nie otrzymuje odpowiedniej pomocy w gospodarstwie domowym, wówczas jest szansa złożenia do sądu pozwu o zaspokojenie potrzeb rodzinnych - https://kancelariaea.pl/prawo-rodzinne-sprawy-rodzinne/alimenty/.

reklama

Obowiązki pochodzące z zawarcia związku małżeńskiego

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego małżonkowie osiągają zarówno prawa, jak i nakładane są na nich obowiązki przewidziane przepisami prawa. Małżonkowie odpowiedzialni są ponieważ do wspólnego współżycia, do wspólnej pomocy oraz wierności, jak i do porozumienia dla dobra założonej poprzez nich rodziny. Obowiązek pomocy dotyczy zarówno dziedziny materialnej, jak i psychicznej (duchowej).

Alimenty w okresie trwania separacji czy postępowania rozwodowego

Od czasu wniesienia pozwu rozwodowego aż do otrzymania prawomocnego wyroku, od strony prawnej małżeństwo jeszcze jest. Postępowanie w tejże kwestii może przeciągać się na długi czas. Adwokat sporządzający pozew rozwodowy może również przygotować wniosek o zabezpieczenie alimentów na niepełnoletnie dzieci. Po jego przeanalizowaniu sąd zmusza pozwanego do wypłacania świadczeń przez wydanie orzeczenia alimentacyjnego z klauzulą natychmiastowej wykonalności.

W jaki sposób mogę osiągnąć alimenty na rodzinę od współmałżonka?

Jeśli współmałżonek w sposób świadomy nie realizuje własnych obowiązków alimentacyjnych, należy wytoczyć powództwo cywilne przez wniesienie pozwu. Taki pozew zwolniony jest z opłaty sądowej. Wnosi go małżonek w imieniu własnym. Jednak mimo tego, iż dzieci nie są stronami takiego postępowania, to ich potrzeby są rozpatrywane przy wydawaniu wyroku sądowego.

Alimenty bez rozwodu. Wielkość świadczenia

Sąd ustalając wielkość świadczenia weźmie pod uwagę możliwości finansowe oraz zarobkowe strony przymuszonej do płacenia alimentów, natomiast również uzasadnione potrzeby dzieci oraz uprawnionego współmałżonka. Świadczenie będzie określone na zasadzie równej stropy, co znaczy, iż małżonkowie mają uprawnienie do życia na takim samym poziomie — strona zarabiająca mniej czy w ogólne nie powinna żyć w małżeństwie na niższym poziomie aniżeli strona lepiej zarabiająca, natomiast stopa życiowa dzieci ma być odpowiednia do poziomu życia rodziców.

reklama

Możliwości zarobkowe zobowiązanego oraz uzasadnione potrzeby uprawnionego - co znaczą?

Wielkość świadczenia na spełnienie potrzeb rodziny będzie zależała nie jedynie od uzasadnionych potrzeb małżonka, lecz także dzieci małżonków (jeżeli takie są). Za uzasadnione potrzeby, prócz takich ważnych jak: wyżywienie, zagwarantowanie mieszkania, wydatki leczenia (w tym również wydatki leczenia profesjonalnego - np. ortodonta, dietetyk, dermatolog), zagwarantowanie czystości, uznaje się także rozrywkę, postęp duchowy, rozwój talentów, pielęgnację (np. fryzjer, kosmetyczka), organizacja imprez sezonowych np. urodziny, komunia, chrzciny.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Rozwód - jak go rozsądnie przeprowadzić?

Rozwód - jak go rozsądnie przeprowadzić?

30-12-2021
Porady prawne: Zatrzymanie prawa jazdy

Porady prawne: Zatrzymanie prawa jazdy

31-01-2018
Zwolnienie dyscyplinarne pracownika

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika

02-01-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama