niedziela 25 września 2022

Aureli, Kamila, Kleofasa

14°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Rozwód - jak go rozsądnie przeprowadzić?

Rozwód - jak go rozsądnie przeprowadzić?
 

Rozwód jest uznawany za jedno z najbardziej stresujących przeżyć w życiu. Niezależnie od przyczyny rozstania i towarzyszących mu okoliczności, to zakończenie pewnego etapu w życiu. Sytuacja wymaga rozsądnego podejścia do wielu kwestii, a tym samym odłożenia emocji na bok. Mimo że nie jest to łatwe, warto przemyśleć dokładnie sprawy takie jak ewentualne orzekanie o winie, podział majątku, czy ustalenie opieki nad niepełnoletnimi dziećmi. 

Jak przeprowadzić rozwód krok po kroku?

Szybkie orzeczenie rozwodu, to pragnienie wszystkich osób, które planują zakończyć związek małżeński. Długa i kosztowna rozprawa budzi obawy. Dlatego każdy, kto chce złożyć pozew o rozwód, ma nadzieję, że formalne rozstanie nie będzie oznaczało długich miesięcy sądowej walki. Na szczęście jest to możliwe. Jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy, rozwód nie musi być długotrwałym źródłem stresujących sądowych spotkań. Dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy doświadczonego prawnika, który może pomóc przeprowadzić szybko rozwód. Po podjęciu decyzji o rozstaniu powszechne jest wpisywanie w wyszukiwarkę hasła adwokat rozwód. Poznań, podobnie jak inne duże miasta mają bogatą ofertę prawniczych usług, które pomagają małżeństwom w szybkim uzyskaniu formalnego zakończenia związku. Jak zatem wybrać kogoś, kto rzeczywiście nam pomoże? Przeczytaj więcej na https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/adwokat-poznan-rozwod/.

reklama

Pomoc w sprawach rozwodowych — na co zwrócić uwagę? 

Pierwszym krokiem, który należy wykonań, aby nadać sprawom bieg, jest pozew rozwodowy. Musi on trafić do sądu w formie pisemnej. Złożyć może go każdy z małżonków. Co ważne, w piśmie należy dokładnie określić swoje żądanie. Można zwrócić się z wnioskiem, który dotyczy jedynie formalnego rozwiązania małżeństwa, ale może on też dotyczyć takich kwestii jak zasądzenie alimentów, czy ustalenie opieki nad dziećmi. Na tym etapie musi też znaleźć się informacja, czy nastąpi orzekanie o winie, czy też nie wnioskujemy o ustalenie winnego.

Wraz z pozwem, aby wszcząć postępowanie rozwodowe, należy dołączyć takie dokumenty jak akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci, czy zaświadczenie o zarobkach. Wniosek można przygotować samodzielnie lub skorzystać z pomocy prawnika, który pomoże nam zawrzeć w nim wszystkie kwestie, na które zwraca uwagę sąd. Po wpłynięciu wniosku następuje weryfikacja całości dokumentów i ewentualne wezwanie do uzupełnienia brakujących rzeczy. Jeśli wszystko jest w porządku, sąd wysyła informację do drugiego małżonka, który może się odnieść do kwestii zawartych w piśmie. 

Orzeczenie rozwodu — jak je uzyskać?

Czas oczekiwania na rozprawę sądową może być bardzo różny. Wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy, w zależności od regionu i ilość zgłaszanych do danej jednostki spraw. Kiedy dojdzie już do rozprawy, sąd będzie starał się ustalić, czy nastąpił stały i zupełny rozkład pożycia. Określenie ma to różny wymiar, ale chodzi generalnie o ustanie więzi łączącej małżonków. Musi ustać więź fizyczna, duchowa oraz materialna. Sąd zadaje pulę standardowych pytań takich jak dane personalne związane z wykształceniem, zawodem oraz wiekiem, czy dotyczących wspólnego mieszkania oraz stosunków panujących między małżonkami. Jeśli para ma dzieci, pytania będą też dotyczyć kontaktów z potomstwem. Sąd na każdym etapie rozprawy może stwierdzić, że istnieje szansa na uratowanie małżeństwa. Wówczas może skierować małżonków do mediacji, jeśli oboje wyrażą na to zgodę. 

Istnieje oczywiście możliwość uzyskania wyroku rozwodowego już na pierwszej rozprawie. Jeśli małżonkowie nie dążą do orzekania o winie, nie ma sporów odnośnie ustalenia władzy rodzicielskiej, rozwód może przebiec bardzo szybko. Ważna jest zgodność małżonków w kluczowych sprawach. Tym sposobem, można rozstać się szybko i bez niepotrzebnego stresu.  

reklama

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Alimenty bez rozwodu - czy można dostać?

Alimenty bez rozwodu - czy można dostać?

14-12-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama