wtorek 04 sierpnia 2020

Dominiki, Dominika, Protazego

reklama

Drogowcy sypią drogi tym, czym trzeba?

Drogowcy sypią drogi tym, czym trzeba?
 

Stan zimowego utrzymania dróg drażni wiele osób, a wyjątkami od tej reguły nie są bynajmniej radni. Ot chociażby Paweł Młynarski zasiadający w Radzie Gminy Turek podczas ubiegłotygodniowej sesji głośno mówił o tym, że jego wątpliwości budzi to, czy odpowiednie mieszanki piasku i soli lądują na pokrytych lodem trasach.

Choć tegoroczna zima jest dość lekka, to jednak nie brakowało w jej trakcie dni, gdy ulice zamieniały się w ślizgawki. Do tematu utrzymania dróg postanowił podczas ubiegłotygodniowej sesji powrócić radny Młynarski: – Czy my w ogóle wiemy, czym jest posypywane? (…) Przykładowo droga biegnąca przez Cisew była posypywana, przyszedł wiatr, zwiał to. Moim zdaniem gdyby to była mieszanka normalnie reagująca z lodem, to weszłoby to w środek i powodowało dalsze rozpuszczenie.

reklama

Odmienne zdanie na temat dbania o drogę przebiegającą przez Cisew miał wójt. Karol Mikołajczyk mówił o tym, że droga ta podczas ostatniego ataku zimy wyglądała dość dobrze. – Pojawił się w wyniku działania soli i piasku taki miękki śnieżek, zmieszany z lodem, tępy. Nie były drogi śliskie, skute lodem – tłumaczył wójt dodając, że czasem nawet najlepsze chęci nie wystarczą, by zapewnić dobre warunki kierowcom. – Gdy sukcesywnie pada deszcz sypaliśmy i trzy razy dziennie i to nic nie dawało.

Co z kwestią tego, co ląduje na drogach? Wójt Karol Mikołajczyk stwierdził, iż można zlecić przebadanie składu i jakości mieszanek stosowanych przez firmy zajmujące się posypywaniem dróg, ale radni muszą liczyć się z tym, że będzie się to wiązało z kosztami.

Radni mimo wszystko mieli wątpliwości dotyczące takiego badania. Paweł Młynarski zasugerował, że do analizy może przecież zostać dana mieszanka przygotowana akurat na dany, wskazany dzień badania, ale w takie „cwane” postępowanie danego przedsiębiorstwa, zajmującego się utrzymaniem zimowym dróg, niezbyt wierzył wójt. Z kolei Edward Kończak stwierdził, że dana firma powinna przeprowadzić takie badania na własny koszt, by mieć dowód na to, że jako zwycięzca przetargu stosuje wymagane, odpowiednie mieszanki. W odpowiedzi na te sugestie wójt zaznaczył, że wie na pewno, iż np. jeden z wykonawców usług posiada chociażby stosowny certyfikat na żwir, świadczący o tym, że nie znajdą się w nim zbyt duże ilości kamieni, mogących uszkodzić karoserie aut. – Skoro można mieć certyfikat na żwir, to można i na mieszanki – kontrował Edward Kończak.

reklama

AW

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Oświadczenie Zarządu MGKS...

Listy do redakcji: Oświadczenie Zarządu MGKS Tur...

3 mrz.
Tur 1921 Turek likwiduje drużynę seniorską....

Tur 1921 Turek likwiduje drużynę seniorską....

15 lt.
Sprawdź kto jest odpowiedzialny za utrzymanie...

Sprawdź kto jest odpowiedzialny za utrzymanie...

12-01-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama