sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

15°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Wybuch acetylenu w Natalii

Wybuch acetylenu w Natalii - foto: elvis santana / freeimages.com
foto: elvis santana / freeimages.com 

Do niegroźnego w skutkach wybuchu acetylenu doszło dzisiaj o godzinie 17.00 w miejscowości Natalia (gm. Władyslawów).

Podczas prac spawalniczych, z nieustalonych przyczyn zapaliły się przewody doprowadzające gazy, w tym acetylen, do palnika. Pożar został ugaszony przez właściciela posesji, a przybyłe na miejsce zastęp straży OSP Władysławów oraz PSP Turek dokonały zabezpieczenia terenu i butli z niebezpiecznymi gazami.

reklama

Na szczęście wybuch nie doprowadził do rozszczelnienia butli oraz samozapłonu gazu. Działania zastępów straży pożarnej polegały głównie na schładzaniu butli i na bieżącym monitorowaniu temperatury płaszcza butli przy pomocy kamery termowizyjnej. Po obserwacji butla została umieszczona na 24 godziny w zimnej wodzie, aby całkowicie wyeliminować niebezpieczeństwo wybuchu. Podczas pożaru nikt nie ucierpiał.

Acetylen jest gazem skrajnie łatwopalnym i wybuchowym, a poddanie zbiornika warunkom pożarowym inicjuje reakcję chemiczną przebiegającą we wnętrzu zbiornika, która może doprowadzić do wybuchu. Reakcja ta w zależności od stopnia nagrzania butli i jej napełnienia może trwać nawet kilka dni, przez cały ten czas wymagane jest stałe dozorowanie i schładzanie zbiornika.

MS

Podobne artykuły

Remiza w Natalii ma nowy dach. Kolejna...

Remiza w Natalii ma nowy dach. Kolejna inwestycja w...

5 lip.
W zdrowym ciele - zdrowy duch! Mieszkańcy Kun i...

W zdrowym ciele - zdrowy duch! Mieszkańcy Kun i...

23 kw.
Bezpieczniej przy Szkole Podstawowej w Natalii

Bezpieczniej przy Szkole Podstawowej w Natalii

02-12-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama