niedziela 16 maja 2021

Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

13°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

[Aktualizacja] Przebudowa ul. Smorawińskiego zakończona. Starosta Seńko i burmistrz Kurzawa podziwiali efekty

[Aktualizacja] Przebudowa ul. Smorawińskiego zakończona. Starosta Seńko i burmistrz Kurzawa podziwiali efekty
 

Temat niewielkiej, bo mającej zaledwie 180 metrów ul. Smorawińskiego, nieustannie powracał podczas sesji Rady Powiatu i Rady Miejskiej Turku. Na tej właśnie powiatowej ulicy, znajdującej się w Turku, rodzice dzieci uczęszczających do tamtejszego przedszkola musieli dokonywać cudów, by gdzieś zaparkować, a całe zamieszanie odbijało się na mieszkańcach usytuowanych przy ul. Generała Mieczysława Smorawińskiego bloków. Te kłopoty to już przeszłość. W piątek 18 sierpnia odbył się odbiór przebudowanej ulicy, w którym uczestniczyli m.in. starosta Mariusz Seńko, radny powiatowy Jan Konieczny, wiceburmistrz Jerzy Kurzawa i kierownik Zarządu Dróg Powiatowych - Andrzej Paruszewski. Zebrani mogli podziwiać nowy asfalt, a także cieszyć się z tego, że liczba miejsc parkingowych zwiększyła się dziesięciokrotnie.

Inwestycja przyniosła oczekiwany skutek. Mamy poprawę wizualną tego miejsca, mamy i funkcjonalną. Inwestycja wpisuje się w realizowaną w powiecie koncepcje bezpiecznej drogi do szkoły, do przedszkola. Przyświecała nam ta idea – mówił starosta Seńko nie kryjąc zadowolenia.

reklama

Szczegółami dotyczącymi realizacji działań na ul. Smorawińskiego dzielił się Andrzej Paruszewski. – Wartość inwestycji wyniosła 497 000 zł po stronie wydatków w ramach robót budowlanych. Prace polegały na rozbiórce istniejącej nawierzchni, chodników. Została wykonana nowa konstrukcja chodników, miejsc parkingowych. Można powiedzieć, że w stosunku do tego, co istniało, to ilość miejsc parkingowych zwiększyła się dziesięciokrotnie. Można być zadowolonym z wykonanych prac. Istotne jest to, że został dotrzymany termin zakończenia robót. Było bowiem założenie, by przed rozpoczęciem roku szkolnego można było ul. Smorawińskiego swobodnie przejeżdżać. Inwestycja w znacznym stopniu ułatwi życie zarówno mieszkańcom, jak i osobom często tutaj przejeżdżającym – mówił kierownik Paruszewski zaznaczając, że trudno jest mu dokładnie oszacować, jaki koszt podczas przebudowy poniosło miasto poprzez działalność PGKiM. Kwoty tej nie podał także wiceburmistrz Jerzy Kurzawa, uczestniczący w odbiorze inwestycji.

Choć na odbiorze drogi zabrakło burmistrza Romualda Antosika, to starosta Mariusz Seńko nie zapomniał skierować podziękowań do włodarza miasta. – Trzeba podkreślić, że ta inwestycja doszła do skutku, gdyż pojawiła się współpraca, a miasto podjęło także wysiłek wkładu w inwestycję. Za to serdecznie dziękuję. Liczę na to, że taka przychylność pojawi się przy kolejnych działaniach, które planujemy. To może przyśpieszyć pewne decyzje i procesy inwestycyjne.

Dziękował starosta, ale dziękował też zastępca burmistrza. – Chciałem podziękować panu staroście za tę inwestycję. Mieszkańcy okolicznych bloków czekali na tę inwestycję bardzo długo. Czekali także rodzice, przywożący swe dzieci do przedszkola. Sam swego czasu sam z tego przejazdu korzystałem, więc pamiętam, jak tutaj się jeździło, jak trudno się parkowało. Teraz obraz ul. Smorawińskiego diametralnie się zmienił.

reklama

Władze powiatu mają konkretne plany, co do dalszych działań na terenie Turku i remontów dróg. – Na najbliższym Zarządzie osobiście będę rekomendował zmiany w budżecie, które pozwolą na rozpoczęcie prac nad przebudową ul. Dąbrowskiego w Turku. Ta ulica wymaga takiej inwestycji. Jest tam zlokalizowana przychodnia, z której korzysta duża liczba mieszkańców powiatu. Będziemy to konsultować z panem burmistrzem i liczymy na dobrą współpracę. Kolejną sprawą jest przedłużenie ciągów komunikacyjnych, ścieżek rowerowych do szkół. Pracujemy nad ul. Chopina, by zająć się dojściem od obwodnicy do centrum, do SP nr 1, dalej skręt w ul. Milewskiego. Chcemy to doprowadzić do trasy Z5, tak by ścieżkami rowerowymi mieszkańcy mogli dojeżdżać do centrum Turku, do szkół. Byłoby to z korzyścią dla SP nr 1, dla I LO oraz ZST, nawet w dalszej kolejności do SP nr 4. Liczymy na dobrą współpracę z miastem – stwierdził starosta.

AW

Uzupełnienie dot. ul. Smorawińskiego

Burmistrz Miasta Turku w nawiązaniu do dzisiejszego tekstu dot. przebudowy ul. Smorawińskiego w Turku, który ukazał się na portalach internetowych, informuje o zakresie prac wykonanych przez PGKiM Sp. z o.o.

Na ul. Smorawińskiego wykonano prace: budowa kanalizacji deszczowej, budowa wpustów i przykanalików kanalizacji deszczowej, renowacja kanalizacji deszczowej i sanitarnej, przebudowa sieci wodociągowej i przyłączy wodociągowych oraz wymiana sieci ciepłowniczej wraz z likwidacją kanałów ciepłowniczych kolidujących z budową nawierzchni chodników.

Koszt powyższych robót netto na dzień 30.06.2017 r. wyniósł 1.003.000,00 zł.

Zastępca Burmistrza Miasta Turku
Jerzy Kurzawa

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Odpowiedź na medialną...

Listy do redakcji: Odpowiedź na medialną wypowiedź...

28-11-2020
Odszedł Jan Konieczny - społecznik i nauczyciel

Odszedł Jan Konieczny - społecznik i nauczyciel

17-06-2019
M. Pańczyk: Smorawińskiego bez burmistrza

M. Pańczyk: Smorawińskiego bez burmistrza

03-08-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama