niedziela 20 września 2020

Eustachego, Faustyny, Renaty

reklama

Dobra: Drogę ubrudzoną obornikiem i ziemią trzeba posprzątać! Koniec pobłażania niechlujnym rolnikom

Dobra: Drogę ubrudzoną obornikiem i ziemią trzeba posprzątać! Koniec pobłażania niechlujnym rolnikom - foto: freeimages.com / Irina Naumets
foto: freeimages.com / Irina Naumets 

Wygląda na to, że rolnicy, uprawiający ziemię na terenie gminy Dobra, będą musieli zwracać większą uwagę na to, czy po ich przejeździe traktorem z pługiem czy rozrzutnikiem na jezdni nie została gleba lub odchody. W piątek 6 października, podczas XXXV sesji Rady Miejskiej w Dobrej, burmistrz Andrzej Piątkowski zapowiedział, że kończy się przymykanie oczu na takie zachowania rolników, gdyż zabrudzenia dróg, szczególnie w deszczowe dni, stwarzają zagrożenie dla kierowców.

Podczas obrad burmistrz mówił o tym, że z rozmów prowadzonych z komendantem Komisariatu Policji w Dobrej wyłania się konieczność rozwiązania pewnego problemu, który do tej pory nie był nagłaśniany. Chodzi o to, że rolnicy nie zawsze zachowują się rozsądnie, np. podczas orki pól i w trakcie tychże działań potrafi być naruszona przebiegająca obok droga. Ponadto często po przejeździe traktora na drodze pozostaje ziemia.

reklama

Najbardziej panowie policjanci będą zwracać uwagę na to, gdy ktoś się ośmieli wyciągać na drogę asfaltową ziemię z pola. Naszym rolnikom chyba nie musimy tego tłumaczyć jak trzeba orać. Czasem jednak tak się zdarza. Nie wiem, czy to wynika z pośpiechu. Może po prostu za mało się o tym mówi. W tym roku, gdy tak często pada, ta ziemia na drodze asfaltowej stwarza bardzo poważne zagrożenie – stwierdził włodarz Dobrej.

Burmistrz Andrzej Piątkowski poprosił, by sprawa rolników brudzących drogi poruszona została w lokalnych mediach. – Od poniedziałku 9 października panowie policjanci już nie będą prosić. Nie będą prosić, ale będą na prawdę egzekwować. Przychodzi czas, gdy kończy się proszenie.

Andrzej Piątkowski mówił o tym, że w wielu krajach Europy takie zachowania są nie do przyjęcia. – Czasem rozmawiam z młodymi mieszkańcami naszej gminy, którzy wyjeżdżają do pracy na zachód. Pracują w Holandii, Niemczech, niektórzy pracują u tamtejszych rolników. Oni nie wyobrażają sobie, żeby tam gdziekolwiek rolnik zabrudził jezdnię i jej nie wyczyścił. Tam każdy się stara, żeby nie nabrudzić. Jeśli jednak się zdarzy przy pracy, to taki rolnik szybko sprząta tę drogę, jeszcze w tym samym dniu. Po skończonej pracy to usuwa. Niestety u nas jest nieco inaczej, z przykrością muszę to stwierdzić.

reklama

Słowa burmistrza zaskoczyły niektórych uczestników sesji. – Ja nie jestem za tym, żeby ziemię wyciągać na drogi, no ale jak wyjedzie się z pola brudnymi kołami, to co wtedy? Trzeba od razu zamiatać? No nie wiem – głośno zastanawiał się jeden z sołtysów.

Burmistrz przyznał, że pewnie wielu rolników się zdenerwuje, ale dopilnowanie czystości dróg to działanie na rzecz bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców. – To dla naszego wspólnego dobra. Może dmuchamy na zimne, ale co w sytuacji, gdy jest wieczór, zmrok, pada. Nagle, w sytuacji kryzysowej, która wymaga nagłego hamowania, nikt nie zatrzyma skutecznie auta na takiej zabrudzonej drodze. To poważne zagrożenie. To dotyczy zarówno ziemi, jak i zabrudzeń z obornika.

AW

Podobne artykuły

Brudzew: Rolnik niech bierze szmatkę i...

Brudzew: Rolnik niech bierze szmatkę i szczotkę,...

11-10-2017
Kończak pytał, czy powiat chce

Kończak pytał, czy powiat chce "wydoić" rolników z...

05-02-2016
Brud na przystanku wszyscy lekceważą, bo władze...

Brud na przystanku wszyscy lekceważą, bo władze żyją...

09-10-2014

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama