piątek 14 sierpnia 2020

Alfreda, Maksymiliana, Selmy

reklama

Pomoc posła da 3-4 miliony? Będą rozmowy o WOT, ale Seńko pyta, co ze wparciem parlamentarzysty?

Pomoc posła da 3-4 miliony? Będą rozmowy o WOT, ale Seńko pyta, co ze wparciem parlamentarzysty?
 

Pytanie, czy wojska obrony terytorialnej będą miały swoją siedzibę w byłym domu dziecka w Turku, wciąż jest aktualne. Władze powiatu są skłonne użyczyć nieruchomości, namawia do tego poseł Ryszard Bartosik, ale nic nie jest przesądzone. Na dodatek pojawiło się nowe pytanie. Ryszard Bartosik mówił publicznie, że pozyskanie dla powiatu 3 000 000 – 4 000 000 zł dotacji jest możliwe, więc władze powiatu ze starostą Seńko na czele postanowiły powiedzieć „sprawdzam” i złożyły w biurze posła stosowne pisma. – W Gnieźnie z dotacji rządowej przeznaczono kilka milionów na przebudowę szpitala. Mówimy o formach pozakonkursowych. Uważamy, że w tym pan poseł może nas wesprzeć, by w różnych instytucjach te środki pozyskać. Oczywiście zgodnie z deklaracją, którą publicznie złożył – mówi Mariusz Seńko.

W październiku zakończył się przetarg, podczas którego poszukiwano potencjalnych nabywców nieruchomości przy ul. Konińskiej. Niestety, chętnych zabrakło. Zdaniem Mariusza Seńko powodem może być nietypowy charakter byłego domu dziecka. Budynek i teren znajdują się w atrakcyjnym miejscu, ale należy pamiętać, że nad nieruchomością czuwa konserwator zabytków i ten właśnie czynnik może odstraszać oferentów.

reklama

W tej chwili Zarząd Powiatu skłonny jest rozmawiać z Ministerstwem Obrony Narodowej. Temat tych rozmów to oczywiście umieszczenie w byłym domu dziecka siedziby Wojsk Obrony Terytorialnej. Do podjęcia takiej decyzji namawiają m.in. lokalni politycy PiS z posłem Ryszardem Bartosikiem na czele. Powiat rozważa jedynie użyczenie nieruchomości, bez przenoszenia praw własności. Rzecz jasna wojsko musiałoby zadbać o prace remontowe w budynku itp.

Jakiś czas temu, podczas wystąpienia publicznego, pan poseł złożył taką deklarację, że pozyskanie kwoty 3 000 000 – 4 000 000 zł dotacji nie będzie problemem, więc w związku z powyższym jest pewne nasze oczekiwanie. Pisma i wnioski, które złożyliśmy do różnych instytucji, zostały przekierowane na biuro poselskie pana posła. Liczymy na to zaangażowanie i na to, że te środki uda się pozyskać – mówił starosta wskazując, że istnieją potrzeby kolejnych inwestycji w szpitalu i szkołach średnich.

Zdaniem Krzysztofa Przygońskiego Zarząd Powiatu musi przede wszystkim dbać o interes powiatu, działać rozważnie i ostrożnie. – Nie może w czasie użyczenia być zmieniona forma użytkowania. Można użyczyć tylko na konkretny cel. Jeśliby ten cel się zmienił, to były dom dziecka wróciłby do powiatu – wyjaśnia Przygoński. – W opinii prawników forma użyczenia jest najbardziej bezpieczna dla powiatu. Nie przenosi własności i daje możliwości określenia warunków, które powinny być spełnione przez drugą stronę – dodaje starosta Seńko.

reklama

Członkowie Zarządu Powiatu mają rozmawiać z przedstawicielami MON już w poniedziałek 16 października.

AW

Pomoc posła da 3-4 miliony? Będą rozmowy o WOT, ale Seńko pyta, co ze wparciem parlamentarzysty?

Podobne artykuły

Zakończono kwalifikacje wojskowe 2019....

Zakończono kwalifikacje wojskowe 2019. Przebadano...

10-04-2019
Ruszyła kwalifikacja wojskowa 2019. Komisja...

Ruszyła kwalifikacja wojskowa 2019. Komisja przebada...

19-03-2019
Wypadek amerykańskiej kolumny wojskowej na A2....

Wypadek amerykańskiej kolumny wojskowej na A2....

25-01-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama