piątek 07 października 2022

Krystyna, Marii, Marka

17°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Tuliszków odrębnym okręgiem wyborczym? Na to się zanosi

Tuliszków odrębnym okręgiem wyborczym? Na to się zanosi - Radni z Tuliszkowa to m.in Katarzyna Szczap i Bohdan Radecki.
Radni z Tuliszkowa to m.in Katarzyna Szczap i Bohdan Radecki. 

Rada Powiatu Tureckiego składa się z 21 samorządowców, wybieranych w 4 okręgach wyborczych. Do tej pory mieszkańcy gminy Tuliszków, wespół z mieszkańcami gminy Władysławów i gminy Turek, wybierali 7 swoich radnych. Wiele wskazuje na to, że jesienią wyborcy z Tuliszkowa i okolicznych wsi będą mieli okazję w swoich samorządowych „czterech ścianach” wyłonić swoją 3 radnych, gdyż ta gmina stać się może zupełnie odrębnym okręgiem.

O takiej ewentualności dowiedzieli się uczestnicy sesji Rady Miejskiej w... Dobrej. Oto bowiem podczas obrad, zwołanych w piątek 15 czerwca, dobrscy radni musieli dopełnić formalności i zaopiniować propozycję, dotyczącą wprowadzenia zmiany w okręgach wyborczych do Rady Powiatu. Propozycja ta dotyczy uczynienia gminy Tuliszków (wg danych statystycznych - 10.678 mieszkańców ogółem) nowym, samodzielnym okręgiem. Radni z Dobrej nie dyskutowali zbytnio nad dokumentem, który napłynął do nich – wszakże zmiana nie dotyczy samej Dobrej – i wyrazili opinię pozytywną.

reklama

Gwoli wyjaśnienia – dotychczas mieszkańcy powiatu wybierali radnych powiatowych w 4 okręgach. Okręg nr 1 to miasto Turek, w którym wybieranych było aż 7 z 21 radnych powiatowych. Okręg nr 2 składał się do tej pory – i póki co nadal składa – z gminy Tuliszków, gminy Władysławów i gminy wiejskiej Turek. W tym przypadku mieszkańcy mogli wybrać łącznie także 7 radnych powiatowych. Okręg nr 3 to teren gmin Brudzew, Przykona i Dobra i wybiera się w nim 4 radnych powiatowych. Ostatni okręg nr 4 to gminy Malanów oraz Kawęczyn, skąd do Rady Powiatu oddelegowanych jest w drodze wyborów 3 radnych.

Skąd pomysł „wyjęcia” Tuliszkowa z okręgu nr 2? W myśl obowiązującej ordynacji wyborczej, która nie tak dawno temu została poddana modyfikacjom przez władze krajowe, okręg w wyborach do rady powiatu powinien liczebnością mieszkańców uprawnionych do głosowania pozwalać na wyłonienie najmniej 3 radnych. Okazało się, iż z danych statystycznych, dotyczących liczebności całego powiatu tureckiego, a zarazem gmin wynika, że gmina Tuliszków mogłaby obecnie być owym okręgiem, w którym należy wybrać 3 radnych i nie musi być łączona z innymi gminami.

Czas pokaże, czy gmina Tuliszków faktycznie podczas jesiennych wyborów stanie się w przypadku wyłaniania radnych powiatowych odrębnym okręgiem. Wszakże póki co pomysł ten zaopiniowali jedynie samorządowcy z Dobrej.

Obecnie w Radzie Powiatu znajduje się 4 radnych z terenu gminy Tuliszków. Są to: Bohdan Radecki (754 głosy podczas wyborów w 2014 r.), Aneta Seńko (555 głosów), Eugenia Paterkiewicz (296 głosów) i Katarzyna Szczap (236 głosów). W grupie 7 radnych z okręgu nr 2 są także 2 reprezentanci gminy Turek czyli Krzysztof Przygoński (455 głosów) oraz Andrzej Wojtkowiak (347 głosów). Jak widać, najmniej reprezentantów spośród trzech sąsiadujących gmin ma Władysławów, a radnym z tego terenu jest Zdzisław Wojtkowiak (648 głosów podczas wyborów w 2014 r.).

reklama

AW

2
3
4
5

Podobne artykuły

Ogorzelczyn: Szkoła Podstawowa z nowym sprzętem

Ogorzelczyn: Szkoła Podstawowa z nowym sprzętem

19-10-2018
Wybory2018: PSL chce dla Tuliszkowa nowego...

Wybory2018: PSL chce dla Tuliszkowa nowego...

14-10-2018
Nowy Świat: Ośrodka dla trudnej młodzieży nie...

Nowy Świat: Ośrodka dla trudnej młodzieży nie...

14-10-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama