poniedziałek 19 listopada 2018

Elżbiety, Faustyny, Pawła

reklama

1,8 mln zł na powiatowe INTJO. Nie skorzysta Turek, Władysławów i Brudzew

1,8 mln zł na powiatowe INTJO. Nie skorzysta Turek, Władysławów i Brudzew
 

W piątek 10 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Turku odbyła się konferencja prasowa starosty. Mariusza Seńko poinformował zebranych, iż w powiecie w latach 2018-2021 realizowany będzie program INTJO (innowacje, nowoczesne technologie, języki obce), na co wydatkowane będzie ok. 1.800.000 zł. Niestety, nie wszystkie samorządy wyraziły wolę współpracy i tak oto w działaniu weźmą udział dzieci z 6 z 9 gmin naszego powiatu.

Mariusz Seńko nie krył radości z tego, iż powiat turecki otrzymał European Language Label czyli Europejski Znak Innowacyjności w dziedzinie Nauczania i Uczenia się Języków Obcych. Jest to europejski certyfikat jakości w edukacji językowej, przyznawany tylko tym instytucjom i jednostkom, które wyróżniają się innowacyjnymi technikami kształcenia, a także mają znaczące osiągnięcia metodyczne i dydaktyczne. – Tylko kilka projektów w Polsce otrzymało ten certyfikat – wyjaśniał Mariusz Seńko.

reklama

Starosta przypominał, że koncepcja powiatu tureckiego opiera się m.in. na promowaniu wielojęzyczności już w szkole podstawowej, promowaniu nowych technologii, zaangażowaniu w działania uczniów szkół średnich, przedsiębiorców. – To, co zrealizowano pilotażowo wspólnie z ZST w Turku, z firmą InfoBase, ze Szkołą Podstawową nr 4 w Turku, znalazło uznanie komisji. Ten projekt pilotażowy będzie dalej realizowany – wyjaśniał Seńko.

Starosta poinformował uczestników konferencji, że pojawiła się już lista rankingowa w konkursie, do którego powiat turecki przystąpił z projektem „INTJO – nasza przyszłość”. – Kwota tego projektu to blisko 1.800.000 zł, z czego maksymalna kwota dofinansowania to 1.695.000 zł. To pokazuje, że sens ma wspólne działanie. Komisja konkursowa oceniała także stopień partnerstwa samorządów. Powiat turecki współpracuje przecież m.in. z Instytutem Goethego, a także z samorządami gminnymi.

Niestety, nie we wszystkich gminach dzieci będą mogły skorzystać z tego, co przyniesie INTJO. Nie stanie się tak chociażby we Władysławowie. Gmina nie wzięła udziału w działaniach pilotażowych dla klas I-III i w efekcie – jak wyjaśnił starosta – wyeliminowało ją to z powodów formalnych z programu INTJO. – Jeszcze dwie inne gminy stwierdziły, że nie będą przystępowały do tego projektu. Były to gmina Brudzew i miasto Turek. Te dwie gminy nie będą w projekcie uczestniczyły dodał starosta.

reklama

Projekt INTJO będzie realizowany w latach 2018-2021. W tym czasie wydarzy się wiele interesujących rzeczy. Jak wyjaśnił Mariusz Seńko, dzieci skorzystają dzięki nauce drugiego języka obcego, wyjazdom, wsparciu partnerów merytorycznych, doposażeniu pracowni itp.

AW

Chcesz wiedzieć więcej o INTJO? Zobacz nasz materiał wideo

Podobne artykuły

Wideo: Dzień Języków Obcych w Powiecie Tureckim

Wideo: Dzień Języków Obcych w Powiecie Tureckim

21 wrz.
Poczuj się Europejczykiem. Weź udział w Dniu...

Poczuj się Europejczykiem. Weź udział w Dniu Języków...

19 wrz.
Certyfikat European Language Label  dla Powiatu...

Certyfikat European Language Label dla Powiatu...

24 lip.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama