niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

8°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Seńko: Powiat ma wykonawców inwestycji, a w sprawie myjni to władze Turku dały inwestorowi więcej, niż sam chciał

Seńko: Powiat ma wykonawców inwestycji, a w sprawie myjni to władze Turku dały inwestorowi więcej, niż sam chciał
 

Od kilku tygodni powiat turecki żyje głównie dwoma tematami. Chodzi o problemy samorządów w pozyskiwaniu firm, gotowych budować drogi czy montować fotowoltaikę, a także o sprawę myjni, która może powstać na osiedlu Wyzwolenia w Turku. Do obu tych tematów odniósł się starosta Mariusz Seńko podczas konferencji zwołanej w dniu 10 sierpnia i poświęconej tematyce drogowych i szpitalnych inwestycji powiatu. Mariusz Seńko wyjaśniał, że powiat nie narzeka na brak wykonawców, a ze sprawy myjni mieszkańcom będą musieli najwyraźniej tłumaczyć się radni miejscy, ponieważ to oni przyjęli taki plan zagospodarowania, który dał inwestorowi więcej możliwości, niż ten oczekiwał. – Inwestor chciał się ograniczyć, a w wyniku uchwały przyjęto, że funkcja usługowa będzie stanowiła więcej lub równo 60% powierzchni działki. Czyli to może być i 100% możliwości zabudowy usługowejmówił o efektach działań Rady Miejskiej Turku starosta.

Mariusz Seńko rozpoczął konferencję od przypomnienia tego, co wydarzyło się w czwartek 9 sierpnia w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Turku. Zjawili się tam przedstawiciele tych wielkopolskich samorządów, które otrzymały dotacje celowe z budżetu państwa na dofinansowanie rozbudowy lokalnej infrastruktury drogowej, by podpisać umowy z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim, reprezentowanym przez wicewojewodę Marlenę Maląg. Powiat turecki otrzymał 386.049 zł dotacji na przebudowę ulicy Dąbrowskiego w Turku oraz 192.420 zł na przebudowę skrzyżowania ulic Dobrskiej i Uniejowskiej, a także Placu Sienkiewicza w Turku.

reklama

To dobry akcent w kwestii rozwoju infrastruktury. Możemy powiedzieć, że w tym roku wszystkie zadania drogowe, które były przewidziane do realizacji, będą zrealizowane. Jesteśmy po wszystkich przetargach. Na wszystkie zadania znaleźliśmy wykonawców. W obecnej sytuacji problemów z wykonawcami na rynku jest to rzeczą dobrą. W roku 2018 będzie zrealizowane 9 takich zadań inwestycyjnych, na łączną kwotę 3.620.000 zł. Część z tych zadań jest już w trakcie realizacji, część jest zakończona, a część będzie rozpoczęta – mówił Mariusz Seńko, dziękując za współpracę władzom poszczególnych gmin.

Choć to nie drogi są priorytetem dla obecnych władz powiatu, a szpital i szkolnictwo, to mimo tego właśnie na drogi wydatkowane będzie więcej pieniędzy, niż w ubiegłej kadencji. Jak wskazał starosta Seńko, w latach 2011-2014 na tego typu inwestycje powiat przeznaczył 13.740.000 zł. Obecne władze postanowiły wydać więcej. – Już dziś możemy powiedzieć, że kwota z lat 2015-2018 jest to 15.300.000 zł. Taki mamy wzrost skali inwestycji drogowych, oczywiście po części dzięki finansowaniu zewnętrznemu, współpracy z gminami i środkom zewnętrznym, które udało się pozyskać od pana wojewody – wyjaśniał starosta. Mariusz Seńko dodał, że w samym Turku wzrost nakładów na inwestycje drogowe będzie wynosił przeszło milion złotych, w porównaniu z poprzednią kadencją.

Mariusz Seńko poinformował uczestników konferencji, że kończą się również prace remontowo-budowlane na oddziale ortopedii turkowskiego szpitala i pacjenci niebawem będą mogli z niego korzystać. Trwają też prace na oddziale wewnętrznym. – Cały czas liczymy na dofinansowanie od pana wojewody w kwocie 1.300.000 zł do oddziału wewnętrznego. Gdy się pojawi, wzmocni nasz budżet i da możliwość na kolejne inwestycje i realizację kolejnych zadań dzięki pozyskanym środkom.

reklama

Podczas konferencji poruszony został również temat kontrowersyjnej myjni samochodowej, która ma powstać na osiedlu Wyzwolenia, której to inwestycji mocno sprzeciwiają się obecnie władze Turku. Mariusz Seńko wyjaśnił po raz kolejny, że Starostwo Powiatowe nie może blokować tejże inwestycji, skoro inwestor chce ją zbudować zgodnie z uchwalonym planem zagospodarowania. Starosta tłumaczył, że wątpliwości wojewody budziło to, czy myjnia nie będzie generować hałasu w godzinach od 22:00 do 6:00, ale właściciel działki już zadeklarował, że nie będzie ona w nocy czynna. Zamyka to dywagacje na ten temat. – Przepisy prawa mówią jednoznacznie. Jeśli nie ma podstaw, by nie wydać pozwolenia, to my jesteśmy zobowiązani, by to pozwolenie wydać – tłumaczył Mariusz Seńko.

Starosta zastanawiał się podczas konferencji, jak to możliwie, że przedstawiciele władz Turku tak mocno przeciwstawiają się myjni, a przecież to nie kto inny, jak Rada Miejska Turku zmieniła plan zagospodarowania w taki sposób, że myjnia może powstać na działce na osiedlu Wyzwolenia. Starosta przytaczał stosowne zapisy, które określiły, że na owej działce może być prowadzona działalność usługowa w 60% i więcej. Tym samym działalność usługowa może tam wynieść nawet 100%, jeśli tak postanowi inwestor.

Sięgnąłem do dokumentów, które pokazują, jak wyglądała procedura uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego. Dochodzę do ciekawych wniosków. Wiem już, skąd się biorą takie rozbieżności w dyskusji. Ta działka, gdzie ma być myjnia, on była w zasobach miasta. Miasto ją sprzedało inwestorowi w momencie, gdy zapis planu przewidywał dla niej przeznaczenie targowiska. Na wniosek inwestora, który kupił od miasta tę działkę, w tej kadencji zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli wolą władz miasta było inne ukształtowanie, niż usługi, to można było przyjąć inne rozwiązania. Takie możliwości władze Turku miały. (…) Burmistrz i radni miejscy powinni wyjaśnić mieszkańcom Turku, dlaczego tak się nie stało? To, co zostało przyjęte, daleko bardziej wykracza poza to, o co wnioskował inwestor. On chciał się ograniczyć, a w wyniku uchwały przyjęto, że funkcja usługowa będzie stanowiła więcej lub równo 60% powierzchni działki. Czyli to może być i 100% możliwości zabudowy usługowej – objaśniał starosta.

Mariusz Seńko stwierdził wprost, że to radni miejscy dali inwestorowi możliwość wykorzystania w 100% działki na os. Wyzwolenia na cele usługowe, bez konieczności tworzenia w jakimś procencie zabudowy mieszkaniowej itp. – Tutaj powinno pójść jakieś wyjaśnienie ze strony miasta, dlaczego uchwalono plan, który daje dużo większe możliwości pod względem działalności gospodarczej, działalności usługowej, niż to, o co wnioskował sam inwestor, który kupił działkę. Skoro tak to zostało ukształtowane, to my nie możemy dowolnie interpretować zapisów.

Radę dla starosty miał pewien uczestnik konferencji. – Gdybym sprawował funkcję jakąkolwiek publiczną, każdemu będę doradzał, żeby inwestorowi nie ufał jak psu! Żadnemu – stwierdził pewien redaktor, cytując przy okazji... złote myśli Józefa Stalina o zaufaniu.

Sugestiami tymi starosta nie był najwyraźniej zainteresowany i stwierdził, że trudno byłoby przecież przy takiej postawie budować zaufanie między samorządem i przedsiębiorcami w mieście i powiecie. Starosta zadał też pytanie, jak inwestorzy mają być zainteresowani np. Turecką Strefą Inwestycyjną, gdy do środowiska biznesu idzie taki oto sygnał, że miasto sprzedało przedsiębiorcy działkę na os. Wyzwolenia, radni miejscy uchwalili zmianę planu zagospodarowania, a koniec końców w efekcie pojawia się takie zamieszanie?

Podczas konferencji omówiono również takie tematy, jak dofinansowanie programu INTJO, a także wymiana międzynarodowa uczniów szkół średnich.

AW

Podobne artykuły

Wideo: Jest wykonawca i zabezpieczone środki na...

Wideo: Jest wykonawca i zabezpieczone środki na...

3 wrz.
Wideo: Marczewski zbulwersowany sytuacją...

Wideo: Marczewski zbulwersowany sytuacją szpitala i...

1 wrz.
Wideo: Lewica przeciwna programowi Polski Ład....

Wideo: Lewica przeciwna programowi Polski Ład....

1 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama