piątek 04 grudnia 2020

Barbary, Hieronima, Krystiana

reklama

Cała Polska w czerwonej strefie. Kolejne zakazy i ograniczenia w powiecie tureckim

Cała Polska w czerwonej strefie. Kolejne zakazy i ograniczenia w powiecie tureckim
 

Od dziś tj. 24 października 2020r. w życie weszły kolejne ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19. Zarządzenie premiera w tej sprawie opublikowano wczoraj w Dzienniku Ustaw.

Tak jak wcześniej obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej, nie tylko na ulicy, ale także sklepach, czy kościołach. Jak już pisaliśmy, z takiego obowiązku zwolnione są osoby, które przedstawią zaświadczenie lekarskie o niepełnosprawności, niesamodzielności lub zaburzeniach psychoaktywnych. Z noszenia maseczek zwolnione są również dzieci do 4 roku życia. Maseczek nie będzie trzeba zakładać jedynie w lesie, parku, na plaży oraz miejscach o podobnym charakterze.

reklama

Godziny dla seniorów

W dalszym ciągu obowiązywać będą godziny dla seniorów, zgodnie z którymi od 10.00 do 12.00 w sklepach, aptekach, drogeriach i punktach pocztowych, zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Zaleca się, by osoby, które ukończyły 70 lat nie wychodziły z domów, chyba że robią to w ramach wykonywania zawodu, zaspakajania niezbędnych potrzeb życia codziennego (np. zakupy), czy sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego.

Edukacja, kultura i sport

Żłobki, przedszkola, „zerówki” oraz klasy 1-3 będą funkcjonować normalnie. Z kolei dla uczniów klas 4-8 zajęcia odbywać się będą zdalnie. Takie same zasady obowiązywać będą młodzież ze szkół średnich oraz wyższych uczelni. W szkołach muzycznych I i II stopnia zajęcia gry na instrumencie mają być realizowane w szkole, pozostałe mogą odbywać się zdalnie. Od godziny 8.00 do 16.00 przemieszczanie się dzieci i młodzieży poniżej 16 roku życia może odbywać się jedynie pod opieką osób dorosłych, z wyjątkiem dotarcia do szkoły lub placówki oświatowej albo powrót z nich do miejsca zamieszkania.

Imprezy sportowe odbywać się będą bez udziału publiczności, z kolei wydarzenia kulturalne z udziałem 25 procent publiczności. Zawieszona została działalność, siłowni, aquaparków, dyskotek i klubów nocnych. Kolejne obostrzenie dotyczy uroczystości religijnych. Może w nich uczestniczyć maksymalnie jedna osoba na 7 metrów kwadratowych. Ponadto wszyscy każdy z uczestników ma obowiązek zakrywania nosa i ust.

reklama

Gospodarka

Jeśli chodzi o gastronomię, to posiłki przygotowywane przez restauracje, bary, nie mogą być serwowane na miejscu, a jedynie dostarczane na wynos. Z kolei targi, wystawy, kongresy czy konferencje są dopuszczalne, ale jedynie pod warunkiem realizowania tego rodzaju działalności za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość. Zawieszona została również działalność sanatoriów, z możliwością dokończenia trwających turnusów. W sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych przy jednej kasie może znajdować się jedynie pięć osób. W przypadku większych placówek, na powierzchni 15 metrów kwadratowych, może przebywać tylko jedna osoba. Ponadto wszystkie placówki handlowe mają obowiązek udostępnić klientom rękawiczki jednorazowe oraz płyny do dezynfekcji rąk.

Życie społeczne

Co do zgromadzeń, to maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż pięć osób. Do odwołania zakazuje się organizowania innych imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju. Wyjątkiem są spotkania lub zebrania służbowe. To ograniczenie nie dotyczy także egzaminów w ramach kształcenia w zawodach medycznych, czy konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską.

Cała Polska w czerwonej strefie. Kolejne zakazy i ograniczenia w powiecie tureckim

Podobne artykuły

Jedna osoba zmarła, 100 pozytywnych wyników na...

Jedna osoba zmarła, 100 pozytywnych wyników na...

23 list.
Apel do ozdrowieńców po COVID-19 o oddawanie...

Apel do ozdrowieńców po COVID-19 o oddawanie osocza...

21 list.
Poradnie specjalistyczne w szpitalu od...

Poradnie specjalistyczne w szpitalu od poniedziałku...

21 list.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama