środa 22 września 2021

Maury, Milany, Tomasza

10°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Już za miesiąc Narodowy Spis Powszechny. Wziąć udział musi każdy, choć pandemia sporo zmieni

Już za miesiąc Narodowy Spis Powszechny. Wziąć udział musi każdy, choć pandemia sporo zmieni
 

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań rusza już w kwietniu. Większość z nas odpowie na pytania przez internet, ale i urzędnik może zapukać do naszych drzwi i zadawać osobiste pytania. Poszczególne gminy w Powiecie Tureckim zakończyły już rekrutację na rachmistrzów spisowych.

Co dekadę GUS spisuje wszystkich Polaków. Pyta o wiek, wykształcenie, ale i o wymiar czasu pracy czy liczbę pokoi w mieszkaniu. Najbliższy spis powszechny będzie przeprowadzony w dniach od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r., sto lat po pierwszym spisie w niepodległej Polsce. Obecnie trwają przygotowania do realizacji tego przedsięwzięcia.

reklama

Narodowy spis powszechny przeprowadzany jest co 10 lat; obejmuje ludność, budynki i mieszkania. Podlegają mu wszystkie osoby przebywające stale lub czasowo w naszym kraju. Pytania dotyczą m.in. wieku, stanu cywilnego, wykształcenia, zawodu, aktywności ekonomicznej, niepełnosprawności, charakterystyki etniczno-kulturowej, migracji. W badaniu zbierane są też dane na temat mieszkań od osób, które dane lokum zamieszkują. W formularzu są więc pytania o metraż, sposób ogrzewania mieszkania, wyposażenie w sanitariaty. Zebrane w jego ramach dane będą przez najbliższe 10 lat podstawą wiedzy statystycznej o Polsce. Od danych ze spisu zależą m.in. kwoty dotacji dla gmin, czy środki na ochronę zdrowia w poszczególnych regionach. Ale nie tylko. Informacje ze spisów analizują także inwestorzy, samorządy i instytucje unijne.

Tegoroczny spis powszechny będzie pierwszym, w którym nadrzędną metodą zbierania danych będzie samodzielnie wypełniany formularz internetowy. Dopiero jeśli ktoś nie dopełni obowiązku samospisu internetowego, będą się z nim kontaktować rachmistrzowie - telefonicznie lub bezpośrednio. Uczestniczenie w spisie jest obowiązkowe. W przypadku odmowy spisania się może grozić kara grzywny. O tym jednak zawsze decyduje sąd - informuje rzecznik GUS. Ta może wynieść maksymalnie 5 tys. zł.

Pierwsze wstępne wyniki spisu będą udostępnione w drugiej połowie 2021 r. Kolejne dane będą publikowane według ustalonego wcześniej harmonogramu.

Podobne artykuły

Rachmistrzowie spisowi ruszają w miasto. Trwa...

Rachmistrzowie spisowi ruszają w miasto. Trwa...

24 czerw.
Urząd Miejski w Dobrej utworzył stanowisko do...

Urząd Miejski w Dobrej utworzył stanowisko do Samospisu

9 kw.
Zostań rachmistrzem spisowym. Nabór kandydatów...

Zostań rachmistrzem spisowym. Nabór kandydatów od 1...

27 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama