sobota 15 maja 2021

Dionizego, Nadziei, Zofii

8°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

Weekend z OTOP: Kruk - tajemniczy i inteligentny

Weekend z OTOP: Kruk - tajemniczy i inteligentny
 

"Skrzydła ma czarne jak burzliwa chmura, a szerokie i długie na kształt tęczy łuku. I niebo całe zakrywa." (Adam Mickiewicz “Dziady”). Legenda głosi, że kruki kiedyś były białe. Przynosiły one Atenie i Apollinowi wieści ze świata, często te mroczne i złe. Dlatego właśnie upierzenie kruków sczerniało. Mit białego kruka obecny jest do dziś i tym mianem określa się bardzo rzadkie wydania książek. W chrześcijaństwie jego czarne pióra odzwierciedlają jego ‘czarny charakter’, stąd jego najgorsze konotacje z poganami, szatanem i rozwiązłością. Złą sławę zyskał za czasów Noego. Gdy po potopie, Noe wysłał kruka by znalazł suchy ląd, ten okazał się ‘niewiernym’ i nie powrócił by to ogłosić. W Afryce traktuje się kruka dużo łagodniej, gdyż pełni on tu rolę przewodnika i ostrzega przed niebezpieczeństwem.

Kruk jest bardzo płochliwy. A bynajmniej tak było do niedawna, kiedy był silnie prześladowany. Gniazduje głęboko w lasach, górach i na nadmorskich klifach. Najczęściej zauważymy go jak przelatuje nad nami wydając donośne, dźwięczne i gardłowe ‘krak, krak’. Świetnie i szybko lata, wykonując akrobacje powietrzne, szczególnie w okresie toków, choć nie tylko. Wydaje się, że przynosi mu to dużą frajdę. W locie silne uderza długimi skrzydłami wydając przy tym charakterystyczne, świszczące dźwięki, które słychać nawet z dość daleka.

reklama

Kruki są także bardzo ważnym symbolem Tower of London. Legenda głosi, że póki twierdzę Tower w Londynie zamieszkuje przynajmniej sześć kruków, tak długo będzie istnieć Królestwo. Na wszelki wypadek, gdyby kruków zabrakło, w Tower trzyma się nieco więcej niż legendarne sześć osobników. Kruki te mają nadane imiona, obrączki i podlegają ciągłej obserwacji. Mają też swojego opiekuna, którym jest jeden ze strażników twierdzy.

Kruk zachwyca metalicznie połyskującym upierzeniem, bystrością, a także mnogością ról jakie nadaje mu człowiek. Jednych urzeka i inspiruje, innych napawa grozą i tajemniczością. A ty jak widzisz kruka?:)

reklama

Źródło: ‘Umysł kruka’ Bernard Heinrich, Przewodnik Collinsa Ptaki; ‘Kalendarz Ptaków’ Marek Pióro, Wikipedia

Podobne artykuły

Weekend z OTOP: Łąka kwietna i dziki ogród -...

Weekend z OTOP: Łąka kwietna i dziki ogród -...

13 maj.
Weekend z OTOP: Mewa śmieszka

Weekend z OTOP: Mewa śmieszka

6 maj.
Weekend z OTOP: Zięba - pospolity ptak o...

Weekend z OTOP: Zięba - pospolity ptak o...

29 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama