środa 22 września 2021

Maury, Milany, Tomasza

12°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Obrączkowanie rybitw i montaż tabliczek na wyspie na Jeziorsku

Obrączkowanie rybitw i montaż tabliczek na wyspie na Jeziorsku
 

W ramach współpracy członkowie Turkowskiej Grupy Lokalnej OTOP z Sekcją Ornitologiczną Studenckiego Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Łódzkiego i p. Tomaszem Janiszewskim zamontowali tablice informacyjne na wyspie zbiornika Jeziorsko.

Zamontowane tabliczki mają służyć ochronie lęgów między innymi sieweczki rzecznej, rybitwy rzecznej oraz kolonii mew śmieszek, informując turystów, by nie wchodzili na wyspę i nie niszczyli gniazd i nie płoszyli wysiadujących jaja ptaków oraz piskląt. W ramach działań na rzecz gniazdujących na Jeziorsku ptaków, zaobrączkowanych zostało także 30 piskląt rybitw rzecznych.

reklama

Obrączkowanie ptaków służy badaniom tras migracyjnych, długości życia, miejsc zimowania, powrotów do miejsc lęgowych i wielu innych ważnych szczegółów biologii życia ptaków. Co roku SOSKNBUL chroni lęgi sieweczek rzecznych, mew śmieszek i rybitw poprzez monitorowanie ich gniazd oraz obrączkowanie. W ubiegłym roku po podniesieniu się poziomu wody i zalaniu łach na zbiorniku Jeziorsko uratowano i przeniesiono na brzeg pisklęta m. in. rzadkich szablodziobów. Mamy nadzieję, że tabliczki powstrzymają turystów od nieodpowiedzialnych zachowań i uchronią nowe pokolenie ptaków.

materiał prasowy nadesłany

Podobne artykuły

OTOP Turek wspiera populację rybołowa

OTOP Turek wspiera populację rybołowa

7 lip.
OTOP Turek: Ochrona bociana w Gminie Przykona....

OTOP Turek: Ochrona bociana w Gminie Przykona....

2 lip.
Weekend z OTOP: Jerzyk (Apus apus) - ptak...

Weekend z OTOP: Jerzyk (Apus apus) - ptak przestworzy

25 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama