piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Sesja budżetowa w Malanowie. Wójt dostanie więcej, bo nie ma zastępcy

Sesja budżetowa w Malanowie. Wójt dostanie więcej, bo nie ma zastępcy - fot. UG Malanów
fot. UG Malanów 

- Niektóre samorządy poszły „po bandzie”, podnosząc diety radnych i pensję burmistrza do maksymalnej, przewidzianej ustawą kwoty - podkreślił wójt Ireneusz Augustyniak. Podwyżka jego uposażenia, zakładająca 90 procent maksymalnej kwoty, przeszła na wtorkowej sesji jednogłośnie. Podobnie jak projekt uchwały budżetowej na 2022 rok. Rada Gminy Malanów już po sesji budżetowej.

Jako pierwszą przegłosowano podwyżkę diet dla sołtysów. Zamiast dotychczasowych 300 złotych miesięcznie, sołtysi dostaną po 400 zł. Kolejne głosowanie dotyczyło wysokości diet radnych. - Możemy się pochwalić tym, że nasze diety były dotychczas najniższe w całym powiecie – mówił Augustyniak. Rzeczywiście, mimo podwyżek, pobory malanowskich radnych na tle powiatu, prezentują się dość skromnie. Przewodniczący otrzyma 1500 zł, wiceprzewodniczący – 860 zł. Przewodniczący stałych komisji po 750 zł, a radni nie pełniący żadnych funkcji, a jest ich, jak podkreślał wójt, aż ośmioro, po 640 zł. Każda nieobecność na sesji Rady ma być surowo karana – 10 procentową obniżką uposażenia.

reklama

Pensja zasadnicza wójta, to jest 9225 zł, została ustalona na 90 procent kwoty maksymalnej (minimalna to 80 procent). Wszystko dlatego, że nie ma zastępcy. - Dyskusja nad tym punktem była długa i mocna – mówił radny Sławomir Ogrodowczyk. - Nie było jeszcze u nas wójta, który nie miałby zastępcy. Dlatego daliśmy mu te 10 procent więcej. Ale jak tylko powoła zastępcę, będę pierwszy, który mu to obniży – zapowiedział. Do wynagrodzenia zasadniczego wójta należy jeszcze doliczyć dodatek funkcyjny w wysokości 3150 zł, dodatek specjalny czyli 30 procent wynagrodzenia, oraz dodatek za wieloletnią pracę. - Akurat wójt, jeśli wypełnia wszystkie swoje obowiązki, nie ma szans na inne dochody – podsumował Przewodniczący Karol Płóciennik.

Po podwyżkach przyszedł czas zmierzyć się z budżetem gminy na 2022 rok. Na wydatki majątkowe, czyli inwestycje, przewidziano w nim kwotę aż 7,5 miliona złotych. Największe sumy mają być przeznaczone na rozbudowę infrastruktury oświatowej – szkołę w Dziadowicach i dostosowanie budynku przy ul. Szkolnej w Malanowie na potrzeby przedszkola. W projekcie budżetu znalazły się również budowy: wodociągu gminnego, ul. Stawiszyńskiej w Malanowie, dróg w sołectwie Rachowa, w Bibiannie i Targówce, drogi Kotwasice-Zygmuntówek, przebudowa drogi Skarżyn Kolonia- Czachulec Stary oraz ul. Różanej w Malanowie.

-Proszę radnych o przyjęcie tego ambitnego projektu – mówił przed głosowaniem Wójt. - Mam tylko nadzieję, że wszystko zostanie zrealizowane, a ewentualne poprawki będą jeszcze lepiej służyć mieszkańcom. Projekt budżetu przyjęto jednogłośnie.

KWA

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Aktywna sobota w Celestynach.

Aktywna sobota w Celestynach. "Malanowska Jesień" w...

27 wrz.
W Malanowie biegali wszyscy: przedszkolaki,...

W Malanowie biegali wszyscy: przedszkolaki,...

20 wrz.
Drogi będą jak z obrazka. Jest umowa na budowę...

Drogi będą jak z obrazka. Jest umowa na budowę ulic...

19 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama