czwartek 25 kwietnia 2024

Jarosława, Marka, Wiki

reklama

Uwaga ornitolodzy! Błotniak łąkowy poszukiwany!

Uwaga ornitolodzy! Błotniak łąkowy poszukiwany! - fot.: OTOP, Cezary Korkosz
fot.: OTOP, Cezary Korkosz  

Od maja do września, nad polskimi polami i łąkami, możemy dostrzec malownicze drapieżniki - błotniaki. Jednym z nich jest wyjątkowy botniak łąkowy. – Widywaliśmy je w poprzednich latach nad naszym powiatem, mamy więc nadzieję, że w tym roku także nas odwiedzą, by przeprowadzić lęgi i wychować swoje młode – mówi Kasia Kąciak z Turkowskiej Grupy Lokalnej OTOP.

Błotniaki przylatują do nas w kwietniu i maju - wtedy zobaczymy samce lub pary prowadzące zaloty i budujące gniazda. W czerwcu ptaki zasiedlają rewiry i wysiadują jaja. Karmienie młodych przypada na czerwiec i lipiec i wtedy można obserwować ptaki częściej polujące, transportujące zdobycze do gniazd.

reklama

Błotniaki łąkowe gniazdują głównie w uprawach zbóż ozimych, najbardziej lubią pszenżyto, dopiero daleko w tyle jest żyto i pszenica. Ich lęgi znaleźć też można w lucernie i rzepaku - warto o tym pamiętać i wyostrzyć oko na niebo, robiąc sobie czerwcowe selfie wśród żółtych pól. Pierwotnym (i ulubionym) miejscem na lęgi błotniaka łąkowego były tereny podmokłe oraz wilgotne łąki. Na skutek osuszania ptak „dostosował” się do środowiska i „nauczył” prowadzić lęgi w uprawach polowych.

20% populacji błotniaka łąkowego na terenie Unii Europejskiej, znajduje się w Polsce. W tym „rankingu” wyprzedza nas tylko Hiszpania i Francja. To imponujący wynik, zważywszy na to, że błotniak łąkowy prowadzi lęgi w całej Europie oprócz jej północnej części.

Błotniak łąkowy jest ptakiem szczególnie chronionym zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej.

- Zwróćmy uwagę na błotniaka łąkowego – podczas spacerów, przejażdżek, czy doglądania upraw. Błotniaki późno przystępują do lęgów i okres opuszczania przez pisklęta gniazd (od połowy lipca) może przypadać na czas żniw – apeluje Kasia. – Jeżeli zauważycie błotniaka łąkowego lub macie podejrzenie o lęgi – dajcie nam znać. Zabezpieczymy miejsce z gniazdem bez strat dla żniw i plonów, a z ogromną korzyścią dla przyrody i jej równowagi. Błotniak łąkowy żywi się bowiem nornikami, drobnymi ssakami, ptakami wróblowymi, dużymi owadami (chrząszcze, ważki, pasikoniki), jaszczurkami.

reklama

Turkowska Grupa Lokalna OTOP apeluje do wszystkich miłośników przyrody: „Zachęcamy do patrzenia w niebo i na pola – szczególnie na terenach wiejskich, nad polami uprawnymi, łąkami, łanami zbóż, w dolinach rzek i cieków. Jeżeli ktoś z Was zauważy błotniaka łąkowego – bardzo prosimy o kontakt: poprzez stronę fejsbukową Turkowskiej Grupy Lokalnej OTOP, pod numerem telefonu 606 848 867 lub mailowo na turkowskagrupa@onet.pl. Prosimy pamiętać, że błotniaki są różne, a o tej porze roku możemy u nas spotkać głównie dwa gatunki błotniaka - stawowego (najbardziej popularnego) oraz łąkowego właśnie.” Dla uważnych ptasiarzy, którzy rozpoznają i zgłoszą błotniaka łąkowego, turkowski oddział OTOP przewiduje upominki.

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Uwaga ornitolodzy! Błotniak łąkowy poszukiwany!
Podobne artykuły
Wspólnie sprzątali kanał Folusz!...

Wspólnie sprzątali kanał Folusz! Podsumowanie akcji WWF Polska...

27 mrz.
Sobota dla Ziemi i rzeki! Przyjdź i...

Sobota dla Ziemi i rzeki! Przyjdź i posprzątaj okolice Folusza

21 mrz.
Kto zamieszkał w budkach na turkowskich...

Kto zamieszkał w budkach na turkowskich osiedlach? Wiosenne porządki w...

22 lt.
Policzymy wróble i inne ptaki! Zimowe...

Policzymy wróble i inne ptaki! Zimowe ptakoliczenie już w niedzielę!

26 st.
Bociani remanent czyli spis powszechny gniazd w...

Bociani remanent czyli spis powszechny gniazd w powiecie

6 st.
Rozelka na gigancie. Egzotyczna papuga...

Rozelka na gigancie. Egzotyczna papuga zamieszkała w parku Tura!

23-11-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama