Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

14°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Z Sharm el Sheikh do Radyczyn, z Karacabey do Sarbic. Bocianie obserwacje w gminie Przykona

Z Sharm el Sheikh do Radyczyn, z Karacabey do Sarbic. Bocianie obserwacje w gminie Przykona - fot.: Turkowska Grupa Lokalna OTOP
fot.: Turkowska Grupa Lokalna OTOP 

Szesnaście młodych boćków z sześciu gniazd, znajdujących się na terenie gminy Przykona udało się zaobrączkować od początku lipca. – To o jedno pisklę mniej niż w roku ubiegłym przy tej samej ilości gniazd. Wynik jest całkiem dobry, zważywszy na fakt, że prawie z każdego gniazda wyrzucone zostało w tym roku 1 młode. Niesamowite, że bociany wyczuwają ile piskląt są w stanie wychować na danym terenie, w danym sezonie lęgowym – mówi Marta Ilkowska-Nowak z Turkowskiej Grupy Lokalnej OTOP.

Projekt monitoringu i ochrony bociana białego, finansowany jest przez Gminę Przykona i trwa od 2020 roku. Ma na celu monitorowanie gniazd, usuwanie sznurków oraz innych śmieci, które blokują odpływ wody z gniazda i powodują zaplątywanie się ptaków. Bociany dobudowują i poprawiają gniazda po powrocie z zimowisk, dlatego tak ważne jest systematyczne sprawdzanie i usuwanie szkodliwych materiałów na bieżąco. Działania prowadzą wspólnie Stowarzyszenie Bociany i ludzie, przyroda i zdrowie oraz członkowie Turkowskiej Grupy Lokalnej OTOP.

reklama

- W ramach Projektu poznania i ochrony bociana białego w Polsce prowadzonego przez Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne, pobraliśmy i odesłaliśmy do badań materiały z gniazd - jaja, wypluwki oraz pióra od piskląt w specjalnych probówkach. Dokonaliśmy dodatkowo pomiarów skrzydeł oraz ważyliśmy pisklęta. Przeprowadzaliśmy wywiady z gospodarzami posesji, poznając szczegóły powstania gniazd z całą ich dotychczasową historią – wylicza Marta. Ornitolodzy zaobrączkowali siedem piskląt z dwóch gniazd w Rogowie, cztery pisklęta z dwóch gniazd w Ewinowie. W Sarbicach zaobrączkowane zostały trzy pisklęta a w Radyczynach dwa.

Jak się okazuje, z bocianich gniazd korzystają też inne ptaki. – W tym roku zaobserwowaliśmy kilkanaście gniazd wróbli, mazurków, a w gniazdach bocianich zbudowanych na drzewach, również sierpówki – mówi turkowska ornitolożka. Ciekawostką jest też fakt, że z zaobrączkowanych w ubiegłych latach maluchów, dwa pisklęta udało zaobserwować się w miejscach zimowania. Maluch zaobrączkowany w Radyczynach został zaobserwowany 22 sierpnia 2021 roku w Sharm el Sheikh w Egipcie, a maluch zaobrączkowany w Sarbicach zimował w Karacabey w Turcji - odczyt z 29 kwietnia 2022 roku.

- Składamy podziękowanie wójtowi gminy Przykona, Mirosławowi Broniszewskiemu oraz Romanowi Marciniakowi za finansowe wsparcie projektu. Niecierpliwie czekamy na kolejny rok, a tymczasem naszym boćkom życzymy udanych lotów i szczęśliwych powrotów do kraju – mówi Marta Ilkowska- Nowak.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot.: Turkowska Grupa Lokalna OTOP2
fot.: Turkowska Grupa Lokalna OTOP3
fot.: Turkowska Grupa Lokalna OTOP4
fot.: Turkowska Grupa Lokalna OTOP5

Podobne artykuły

Europejskie Dni Ptaków już w najbliższy...

Europejskie Dni Ptaków już w najbliższy weekend....

29 wrz.
Jerzyk ze Spółdzielców. Turkowski mural wśród...

Jerzyk ze Spółdzielców. Turkowski mural wśród...

28 lip.
Perkozy, kaczki i łabędzie... Wiosenny spacer...

Perkozy, kaczki i łabędzie... Wiosenny spacer...

8 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama