niedziela 26 września 2021

Cypriana, Justyny, Łucji

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Wspominali wiek pracy SP we Władysławowie

Wspominali wiek pracy SP we Władysławowie
 

100-lecie to niebagatelny jubileusz. Doskonale zdają sobie z tego sprawę byli i obecni uczniowie oraz przedstawiciele kadry pedagogicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego, którzy w sobotę 6 października tłumnie zjawili się w murach placówki, by m.in. odświeżyć sobie wspomnienia dawnych latach, związane z tym miejscem.

Uroczystości rozpoczęła msza święta, która w Kościele Parafialnym w Russocicach odprawiona została z tej okazji pod przewodnictwem biskupa Stanisława Gębickiego. Po wspólnej modlitwie uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać koncertu turkowskiego Big Bandu, który odbył się w sali Domu Parafialnego. W dalszej kolejności wszyscy goście obchodów 100-lecia przemaszerowali ulicami Władysławowa w kierunku tamtejszej podstawówki, a na czele pochodu kroczyli muzycy orkiestry dętej oraz towarzyszące im mażoretki. Nim wszyscy udali się do szkolnej auli, przed budynkiem SP zasadzony został - przez dyrektora Daniela Kusza, wicemarszałka Sejmu Eugeniusza Grzeszczaka, wójta Krzysztofa Zająca i wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP nadbryg. Wojciecha Mendelaka - dąb pamięci, a we wnętrzach placówki odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą Tadeuszowi Drzewieckiemu.

reklama

Uroczystości w odpowiednio na tę okazję przystrojonej auli rozpoczęto od odśpiewania hymnu szkoły, a tuż potem głos zabrał dyrektor placówki, który powitał licznie zebranych gości. Daniel Kusz w czasie swego wystąpienia przypomniał losy władysławowskiej podstawówki, mówiąc o tym, że za jej „narodziny” uznać można lata 1911-1912, gdyż do archiwalnych zapisków z tego właśnie okresu, dotyczących stworzenia we Władysławowie pierwszego etatu nauczycielskiego, dotarł wicewójt Piotr Szewczyński. – Spotykamy się dziś w tych murach, a niektórzy po latach wrócili do miejsca, w którym uczyli się żyć, do miejsca, gdzie rodziły się przyjaźnie, gdzie spędzili sporo młodzieńczych lat. Cieszy fakt, iż gościmy dziś wielu absolwentów, którzy dzięki tej szkole i swojemu uporowi odnieśli sukces w pracy zawodowej, naukowej. Jest wśród nas także wielu tych, którzy przez lata dbali o to, by nieść kaganek oświaty – mówił Daniel Kusz. O ile dyrektor, jako młody jeszcze człowiek, w swych wypowiedziach bazować musiał na informacjach zawartych w rozmaitych dokumentach i kronikach, wśród gości uroczystości znalazły się osoby, które pamiętają nawet dość wczesne etapy funkcjonowania szacownej jubilatki. W szkolnej auli pojawili się m.in. dawna uczennica placówki a później nauczycielka czyli 97-letnia Jadwiga Drzewiecka oraz 100-letni absolwent - Wacław Jabłoński.

W czasie uroczystości wszystkim osobom związanym ze „100-latką” okolicznościowych życzeń nie omieszkali złożyć goście szkolnego święta. Eugeniusz Grzeszczak chwalił absolwentów, którzy godnie reprezentują swą dawną szkołę oraz wszystkie osoby, dzięki którym uroczystości rocznicowe mogły zyskać tak atrakcyjną oprawę. – Gratuluję dorobku edukacyjnego i życzę, aby w kolejnych latach ta placówka w dalszym ciągu kształciła wspaniałych absolwentów – mówił wicemarszałek Sejmu, a o tym, iż kadry i uczniowie szkoły będą zapisywać kolejne piękne karty historii przekonani byli także  m.in. wicestarosta Karski oraz wójt Zając. Z kolei przybyła do Władysławowa Hanna Rajcic-Mergler, reprezentująca Kuratorium Oświaty w Poznaniu, odznaczyła Medalami Komisji Edukacji Narodowej dwie wybitnie zasłużone dla 100-letniej podstawówki osoby czyli wspomnianą już panią Jadwigę Drzewiecką i Floriana Berlińskiego. W czasie uroczystości niektóre osoby oprócz życzeń zdecydowały się na przekazanie pewnych podarków. Niezwykły prezent przyniósł z sobą Henryk Trocha, który oddał swą kolekcję minerałów rodem z antypodów, które odtąd mogą posłużyć dzieciom jako niezwykłe pomoce naukowe.

Co oczywiste, z okazji 100-lecia szkoły jej uczniowie przygotowali program artystyczny, który w pigułce streścił wiek działalności placówki. Na owo wystąpienie złożyły się wiersze i piosenki, a młodzi władysławowianie bynajmniej nie stronili od poruszania tematów bolesnych, nawiązań do wydarzeń lat trudnych nie tylko dla tejże szkoły, ale i całego kraju. Tak oto goście wydarzenia mieli okazję np. zobaczyć inscenizację, ukazującą rzeczywistość szkoły zrusyfikowanej, w której dzieci musiały wykazać się znajomością „bukw”. Po zakończeniu tej części uroczystości jej goście mogli udać się na poczęstunek, a także poświęcić czas na zwiedzanie wystawy historycznej i wspólne dzielenie sieę wspomininiami. Dzień pełen wrażeń zakończył wieczorny bal.

reklama

Choć 6 października we Władysławowie działo się naprawdę wiele, to jednak nie jest to koniec jubileuszowych atrakcji. W piątek 12 października w tejże miejscowości wystąpią Wiesław Tupaczewski, Andrzej Tomanek i Andrzej Piekarczyk czyli doskonale znany z telewizyjnego ekranu Kabaret OT.TO.

Więcej zdjęć w naszej fotogalerii, w materiale „Świętowali 100-lecie SP we Władysławowie”.

AW

Podobne artykuły

Najstarsza mieszkanka gminy Władysławów...

Najstarsza mieszkanka gminy Władysławów skończyła...

27 sierp.
Nowy chodnik na drodze Władysławów - Turek...

Nowy chodnik na drodze Władysławów - Turek poprawi...

23-11-2020
Spotkanie Noworoczne Powiatu Tureckiego

Spotkanie Noworoczne Powiatu Tureckiego

02-02-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama