poniedziałek 28 września 2020

Libuszy, Wacławy, Wacława

reklama

Gm. Turek: Kto przeprosi Gromadę?

Gm. Turek: Kto przeprosi Gromadę?
 

Czerpanie korzyści z użytkowania mienia gminnego – te słowa jak mantra powtarzane były przez wiele miesięcy podczas sporów samorządowców gm. Turek. Do Urzędu Gminy przy Ogrodowej zimą b.r. dotarło nawet pismo wojewody w sprawie wygaśnięcia mandatu Józefa Gromady, a tymczasem całkiem inne zdanie w kwestii winy wspominanego radnego ma Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Gwoli przypomnienia - podczas XVIII Sesji Rady Gminy Turek w marcu tego roku tamtejsi samorządowcy musieli zdecydować o tym, czy usunąć Józefa Gromadę z funkcji radnego. "Wzywam Radę Gminy Turek do podjęcia w terminie 30 dni od dnia doręczenia niniejszego wezwania, pod rygorem skutków określonych w art. 98A ust. 2 ww. Ustawy, uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Pana Józefa Gromady." - napisał w wezwaniu skierowanym do radnych wojewoda Piotr Florek. Głosowanie nad losem Józefa Gromady miało być kolejnym etapem polityczno-personalnego zamieszania wokół podejrzeń wobec trzech radnych gminy Turek o rozminięcie się z prawem. Na to wskazywał protokół pokontrolny Komisji Rewizyjnej z dnia 30 listopada 2011 r., lecz ten został swego czasu odrzucony w głosowaniu. W czasie marcowej, XVIII Sesji radni - przy 5 głosach „za”, 8 „przeciw” i 2 „wstrzymujących się” - nie doprowadzili do wygaśnięciu mandatu Józefa Gromady.

O nowych rozstrzygnięciach w tej budzącej emocje sprawie samorządowców poinformował w minioną środę przewodniczący Rady Gminy - Ireneusz Kolenda. Wskazał on, iż Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu po rozpoznaniu na rozprawie skargi Józefa Gromady na zarządzenie wojewody wielkopolskiego w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego uchylił zaskarżone zastępcze zarządzenie wojewody. Na rzecz skarżącego zasądzono także przekazanie ze strony wojewody wielkopolskiego kwoty 257 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

reklama

Przewodniczący Kolenda nie ograniczył się jedynie do przytoczenia suchych faktów w sprawie sądowych rozstrzygnięć, ale nie omieszkał zwrócić się bezpośrednio do grupy radnych: – Należy panowie „podziękować” wam, za wielkie zaangażowanie się w tym temacie. Z tych trzech osób ostatnią, która wyjaśniła swoją sytuację i wybrnęła na prostą, jest kolega Józef. Uważam, że słowa przeprosin - w stosunku do nas, którzy to słuchaliśmy tego wszystkiego, jaki do tych, którzy zamieszanie odczuli na swoich sumieniach - się należą.

Moralizatorski ton wypowiedzi przewodniczącego Rady Gminy ubódł do żywego Dariusza Filipiaka. – To co powinien pan czytać, to pan nie czyta. To co pan nie musi czytać, to pan czyta. Dziękuję. Nie no, wszystko panu wolno, mówić, robić. Zgadza się, ma pan rację – nie krył zdenerwowania radny. Na komentarz zdecydował się także Zdzisław Światłowski: – Ja przepracowałem sporo lat i nic nie jest mnie w stanie zdziwić.

Tylko kto słowa przeprosin powie w obliczu tego, co się stało? – ponowił swe pytanie Ireneusz Kolenda, kończąc dyskusję w tym temacie.

reklama

AW

Podobne artykuły

Zarząd Dróg Powiatowych gani miasto za śliskie...

Zarząd Dróg Powiatowych gani miasto za śliskie ulice.

03-12-2019
Rusza zimowy telefon interwencyjny

Rusza zimowy telefon interwencyjny

02-11-2019
Sprawdź kto jest odpowiedzialny za utrzymanie...

Sprawdź kto jest odpowiedzialny za utrzymanie...

12-01-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama