piątek 24 września 2021

Dory, Gerarda, Maryny

12°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Kolenda odwołany, nastał czas Kończaka

Kolenda odwołany, nastał czas Kończaka
 

W dniu 11 stycznia w gminie Turek dokonała się prawdziwa samorządowa rewolucja.  Jak Chrystus zwyciężył śmierć i zmartwychwstał, to myślę, że i ja z tego się podniosę  mówił w trakcie XXIX sesji Ireneusz Kolenda, który w wyniku zmiany układu politycznych sił został strącony ze "stołka" przewodniczącego Rady Gminy.

Teoretycznie dla samorządowców z gminy Turek pierwsza sesja w 2013 roku miała być dość krótkim spotkaniem, jednak stało się inaczej. Już na wstępie Dariusz Filipiak zaproponował rozszerzenie porządku obrad o odwołanie przewodniczącego Rady Gminy, a był to dopiero pierwszy zwiastun mających się dokonać roszad. Wniosek ten – przy 8 głosach „za” (M. Drzewiecki, D. Filipak, L. Filipiak, E. Kończak, T. Kurzawa, K. Mac, P. Młynarski, Z. Światłowski) i 6 „przeciw” (I. Kolenda, H. Zagozda, J. Gromada, H. Kowalska, A. Naszkowska, J. Przybył) – zyskał aprobatę większości. Szybko okazało się, że ze swoją funkcją za kilkadziesiąt minut może pożegnać się także wiceprzewodniczący Zagozda, a dalsze procedowanie w tej materii – przygotowanie kart do głosowania, powołanie komisji skrutacyjnej i wniesienie na salę urny – jest już właściwie tylko formalnością.

reklama

Coś kiedyś się zaczyna i coś kiedyś kończy. Dziękując wszystkim za całokształt współpracy dla dobra gminy i dobra naszych mieszkańców - w sytuacji, gdy pełniłem tę zaszczytną z woli wyborów funkcję - mając na uwadze słowa kolegi Kończaka, że radni jednego okręgu powinni reprezentować wspólne interesy okręgu z którego zostali wybrani, mam dyskomfort, że długi czas obcowałem z człowiekiem, który okazał się Judaszem. Jak Chrystus zwyciężył śmierć i zmartwychwstał, to myślę, że i ja z tego się podniosę. Ci którzy zdradzili, będą mieć krótką i nikłą z tego satysfakcję. (…) Nie żałuję niczego, czego razem dokonaliśmy. Życzę wszystkim, aby mieli większe szczęście do przyjaciół ode mnie. Życzę powodzenia nowo wybranemu przewodniczącemu, radości tym, którzy się tego doczekali i większej odpowiedzialności tym, którzy nie mieli cywilnej odwagi uprzedzić o zamiarach – mówił do zebranych w sali obrad Ireneusz Kolenda, nim jeszcze zapadły stosowne decyzje.

W trakcie tajnych głosowań – przy 8 głosach na „tak” i 6 na „nie” – ze „stołkami” rozstali się panowie Kolenda i Zagozda, a przewodniczącym Rady Gminy został Edward Kończak. Dla odmiany Dariusz Filipiak objął funkcję wiceprzewodniczącego przy 8 głosach na „tak”, 5 „przeciw” i jednym nieważnym. Radny Filipiak wskazał, że powodem dokonanych zmian polityczno-personalnych był brak odpowiedniej koordynacji i współpracy byłych przewodniczących z Radą Gminy.

Gwoli przypomnienia – panowie Kolenda i Zagozda pełnili swe funkcje przewodniczącego Rady i jego zastępcy od maja 2011 roku. Wtedy to z owych stanowisk odwołani zostali Karol Mac i Zdzisław Światłowski.

AW

Podobne artykuły

OSP Kowale Księże z nowym zarządem. Ireneusz...

OSP Kowale Księże z nowym zarządem. Ireneusz Kolenda...

15 wrz.
Gm. Turek: O działaniu cmentarza chcą wiedzieć...

Gm. Turek: O działaniu cmentarza chcą wiedzieć więcej

27-03-2018
Policja okiełzna motocyklistów? Komendant...

Policja okiełzna motocyklistów? Komendant zapowiada...

14-03-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama