środa 22 września 2021

Maury, Milany, Tomasza

8°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Poranek z poezją w ZSR CKP

Poranek z poezją w ZSR CKP
 

Walentynki już za nami, Dzień Kobiet przed nami – trudno o lepszy czas na udanie się na chwilę do „krainy łagodności”. W czwartek uczniowie kilku lokalnych szkół spotkali się w Kaczkach Średnich, by zaczytywać się w wierszach opiewających piękno miłości.

Poetyckie Poranki – organizowane z okazji Walentynek – odbywały się w ZSR CKP już czterokrotnie. Wcześniej była to impreza wewnątrzszkolna, ale przy okazji V edycji wydarzenia, przyjęła nieco odmienną formułę. W auli wspomnianej placówki edukacyjnej w dniu 7 marca spotkali się nie tylko uczniowie ZSR CKP, ale też reprezentanci ZSO, ZST i Gimnazjum nr 2 w Turku, a także Gimnazjum w Słodkowie.

reklama

Przed młodymi ludźmi postawiono zadanie interpretowania utworów poetyckich. Starania uczestników konkursu oceniało Jury w składzie: Iwona Wierzbicka, Renata Sochacka, Agnieszka Rychlik, Agnieszka Wróblewska oraz Sławomir Lipiński. Młodzi ludzie sięgnęli po dzieła takich mistrzów słowa, jak Gałczyński, Szymborska, Pawlikowska-Jasnorzewska, Tuwim, Mickiewicz, Norwid, Morsztyn, Osiecka, ale nie tylko. Najodważniejsi zaprezentowali utwory liryczne własnego autorstwa.

O to, by wyjątkowy, poetycki poranek w Zespole Szkół Rolniczych miał odpowiednią oprawę, zadbali uczniowie placówki. W przerwach pomiędzy prezentacjami poszczególnych wierszy zobaczyć można było scenę spotkania dwojga zakochanych na parkowej ławeczce, a także wysłuchać wykonań kilku piosenek, traktujących rzec jasna o miłości. Swoje możliwości wokalno-instrumentalne zaprezentowali nie tylko młodzi ludzie z ZSR CKP, ale także uczennice Gimnazjum w Słodkowie. Głodni nie tylko literacko-recytatorskich wrażeń mogli skosztować słodkich przysmaków, przygotowanych rzecz jasna przez uczniów Zespołu Szkół Rolniczych.

Gdy strofy każdego z wierszy wybrzmiały już w murach szkolnej auli, przyszedł czas na decyzję Jury. Mistrzynią Interpretacji okrzyknięta została Natalia Wojdziak (I LO w Turku), a na wyróżnienia zasłużyli: Patrycja Antas (Gimnazjum w Słodkowie), Emilia Kaczorowska (Gimnazjum nr 2 w Turku) i Mateusz Bukowski (I LO w Turku). Wśród osób, które zaprezentowały własną twórczość, triumfował Mateusz Jabłoński (Gimnazjum w Słodkowie), a wyróżnienia otrzymały Marlena Pańczyk i Paulina Wojciechowska (obie z ZSR CKP w Kaczkach Średnich).

reklama

Uczestnicy czwartkowego wydarzenia wzięli także udział w quizie, w trakcie którego trzeba było odgadnąć, z jakich dzieł literackich (tj. z Świtezianki, Ferdydurke, Przedwiośnia, Chłopów, Lalki itp.) pochodzą dane fragmenty tekstu. Z tym zadaniem najlepiej poradził sobie zespół nr 5, w skład którego weszli: Aneta Kupczyk, Angelika Drzewiecka, Andżelika Krzykacz, Estera Woźniak (II LO w Turku – ZST), Paulina Błaszczyk i Marlena Lefterov (ZSR CKP), Natalia Wojdziak (I LO w Turku – ZSO).

Nad organizacją poetyckiego przedsięwzięcia czuwały panie nauczycielki: Agnieszka Wróblewska, Renata Szymańska oraz Halina Kaczewiak.

AW

Podobne artykuły

Wspominali agresję ZSRR i  przelaną krew Polaków

Wspominali agresję ZSRR i przelaną krew Polaków

16-09-2016
Wspominali sowiecką agresję, modląc się za jej...

Wspominali sowiecką agresję, modląc się za jej ofiary

17-09-2014
OSP Kalinowa królowała podczas Gminnych Zawodów...

OSP Kalinowa królowała podczas Gminnych Zawodów...

08-07-2014

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama