sobota 31 lipca 2021

Ignacego, Lodomiry, Romana

26°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Spółdzielczy i solidarni. Przedsiębiorstwa społeczne w czasie pandemii

Spółdzielczy i solidarni. Przedsiębiorstwa społeczne w czasie pandemii
 

Chociaż w sektorze przedsiębiorczości społecznej znajdują się przedstawiciele i przedstawicielki różnych organizacji, działających w różnych branżach i realizujących cele ekonomii społecznej w różny sposób, to wszystkich łączy jedna prosta idea spółdzielcza - idea samopomocy. 

Za początek spółdzielczości uważa się powstanie Rolniczego Towarzystwa Wspólnego Ratowania  się w Nieszczęściach. To co było niewykonalne dla jednego przedsiębiorcy, szewca, krawca czy rolnika, stawało się realne, kiedy zaczynali ze sobą współpracować. Zakup nowych gruntów, możliwość leczenia, zakładanie przedsiębiorstw przemysłowych czy handlowych, ulepszenie gospodarstw, to tylko niektóre z możliwości, z jakich mogli korzystać spółdzielcy dzięki funkcjonowaniu wspólnych kas. 

reklama

Nie inaczej jest obecnie. Nic dziwnego zatem, że w czasach prawdziwej próby, jaką zgotował nam COVID-19, to właśnie spółdzielczość i sektor pozarządowy aktywnie włączył się w pomoc innym. Ratowanie słabszych od nieszczęścia zaczyna się dzisiaj od uszycia maseczki, dostarczenia produktów spożywczych czy darmowego posiłku potrzebującym. 

Pomagają jak mogą

Spółdzielcza Wielkopolska udowodniła, że pomaganie jest ważne i możliwe, nawet kiedy samemu jest się w niełatwej sytuacji. Przykłady można mnożyć. I tak, współpracujące ze sobą przedsiębiorstwa społeczne z Wielkopolski oraz ROPS Poznań pod marką społeczną Klunkry Wielkopolskie już na samym początku epidemii rozpoczęły akcję szycia maseczek. Zaangażowały się w nią lokalne instytucje takie jak Teatr Polski z Poznania, Pogotowie Społeczne oraz spółdzielnie socjalne. Akcję koordynowała Spółdzielnia Socjalna Furia z Poznania, która stworzyła maseczkę z okienkiem na uśmiech. To nie tylko uśmiech, ale też ważna innowacja – mimika twarzy odgrywa często kluczowe znaczenie we terapii osób z niepełnosprawnościami. 

reklama

Spółdzielnia Socjalna Finezja, która prowadzi w Koninie bar mleczny przygotowywała darmowe posiłki dla osób starszych. Było to możliwe dzięki współpracy spółdzielni z pracownikami serwisu Allegro, którzy wybrali właśnie Finezję by wspólnie zrealizować tę lokalną inicjatywę. Słupeckich medyków wspiera Spółdzielnia Socjalna Dobry Adres, Turkowskich – Spółdzielnia Socjalna Powrócisz Tu, obiady dla dzieci, które nie mogą skorzystać z dożywiania w szkołach przygotowuje między innymi Spółdzielnia Socjalna Solniczka. Gnieźnieńska Spółdzielnia Socjalna Na Winiarach gotuje dla osób chorujących psychicznie i przebywających w środowiskowym domu samopomocy. 

Tych, którzy nie mają żadnego adresu wspierają Akcja Humanitarna ,,Życie” oddział Konin i Spółdzielnia Socjalna Elpidia. To właśnie dla nich trzy w tygodniu na konińskiej Skarpie nieodpłatnie wydawane są ciepłe posiłki. Aktywnie działa konińska Fundacja Sercem Przyprawiona, która prowadzi sklep charytatywny i jadłodzielnię. Po gorące, pożywne zupy zgłosić się może każdy potrzebujący. Jedzenie przygotowywane przez Fundację jest pakowane w słoiki, wszystko po to, żeby  dostarczyć je możliwie największej liczbie osób i nie zapominać przy tym o dodatkowych zasadach bezpieczeństwa. Inicjatywa jest wspierana przez mieszkańców Konina oraz firmy, które dzielą się produktami spożywczymi, a także maseczkami i środkami higienicznymi. 

Razem łatwiej 

Wiele przedsiębiorstw, w tym spółdzielni socjalnych, świadczyło do tej pory usługi, które w związku 
z epidemią musiały zostać zawieszone lub ograniczone. Z dnia na dzień wpędziło to wiele lokalnych przedsiębiorstw w kłopoty. Zamknięte zostały nie tylko miejsca handlowo-usługowe, ale także przedszkola i szkoły. Spółdzielnie, które odpowiadały za dożywianie w szkołach stanęły przed ryzykiem utraty płynności finansowej – wydawanie 20 posiłków zamiast 200 to znacząca różnica dla budżetu.  

Przetrwać najtrudniejszy okres udało się dzięki współpracy z lokalnym samorządem, innymi organizacjami pozarządowymi czy biznesem. Z pomocą przyszedł również Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej prowadzony przez Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych, który uruchomił procedurę wsparcia zakupowego dla przedsiębiorstw społecznych. Kupione od nich produkty i usługi zostaną wykorzystane w celu przeciwdziałania skutkom wystąpienia COVID-19. Tylko w ostatnich dwóch tygodniach maja z możliwości tej skorzystało 13 podmiotów i 19 instytucji, wśród nich: domy pomocy społecznej, szpitale, środowiskowe domy samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej czy miejskie ośrodki pomocy rodzinie. 

Działalność przedsiębiorstw społecznych na przestrzeni ostatnich tygodni pokazała, że ekonomia społeczna i solidarna rozumiana jako połączenie działalności gospodarczej z działalnością na rzecz wspólnoty lokalnej i swoich członków jest jak najbardziej możliwa. Robiły to także tradycyjne przedsiębiorstwa. W ekonomii społecznej i solidarnej robimy to codziennie. 

Nabór WOES 

Chcesz tworzyć miejsca pracy w sektorze ekonomii społecznej i solidarnej? Informujemy, że od 8 do 26 czerwca 2020 roku w Wielkopolskim Ośrodku Ekonomii Społecznej można składać wnioski 
o udzielenie dotacji na utworzenie nowych miejsc pracy w nowych lub istniejących przedsiębiorstwach społecznych bądź w podmiotach ekonomii społecznej. 

Maksymalna kwota dotacji przypadająca na jedną osobę wynosi 25 tysięcy złotych.

Jak wziąć udział w naborze?

Skontaktuj się z WOES:
Telefonicznie – pod numerem 63 245 58 29
Drogą mailową: woes @spoldzielnie.org, 
Zespół WOES umówi cię spotkanie z animatorem lub doradcą kluczowym WOES, który odpowie na wszystkie pytania i zaproponuje dalsze wsparcie. Usługi WOES są nieodpłatne. 

Podobne artykuły

Mobilny punkt szczepień już w niedzielę w...

Mobilny punkt szczepień już w niedzielę w Obrzębinie

29 lip.
Uwaga! Zmiana organizacji ruchu w Malanowie!

Uwaga! Zmiana organizacji ruchu w Malanowie!

17 lip.
Mobilny Punkt Szczepień w Malanowie już w...

Mobilny Punkt Szczepień w Malanowie już w najbliższą...

15 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama