środa 25 listopada 2020

Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

reklama

Jak zadbać o zdrowie dziąseł?

Jak zadbać o zdrowie dziąseł?
 

Zdrowe dziąsła to zdrowe zęby. I na odwrót. Należy pamiętać, że nasza jama ustna stanowi integralną całość, i kondycja jednego narządu bezpośrednio wpływa na drugi. Jeśli zatem chcesz, by Twoje uzębienie było zdrowe i piękne, z równą pieczołowitością co o zęby, musisz dbać o dziąsła. Poniższy tekst zapozna Cię z najskuteczniejszymi na to sposobami. Dzięki wdrożeniu ich w życie unikniesz paradontozy i innych groźnych chorób przyzębia.

Jedne z pierwszych objawów świadczących o tym, że z naszymi dziąsłami dzieje się coś niepokojącego, to zaczerwienie, bolesność oraz krwawienie dziąseł. Wszystkie te czynniki powinny być dla nas jasnym sygnałem, że nie dbamy o dziąsła tak jak należy i musimy skonsultować się ze specjalistą, bądź samodzielnie podjąć działania, mające umożliwić poprawę stanu dziąseł.

reklama

Dlaczego należy dbać o dziąsła?

Należy mieć bowiem na uwadze, że krwawienie, bolesność, czy zaczerwienienia dziąseł to nie tylko elementy powodujące w codziennym życiu dyskomfort, ale również mogące być początkiem groźnych chorób jamy ustnej, takich na przykład jak paradontoza. Czym jest paradontoza? To zapalenie przyzębia, w ostateczności mogące prowadzić nawet do utraty zębów. W pierwszej fazie charakteryzuje się ono właśnie krwawieniem dziąseł, ich zaczerwienieniem, bolesnością, oraz nieświeżym zapachem z ust, jednak z czasem może stopniowo osłabiać zęby, powodować ich rozchwianie, a na końcu nawet wypadnięcie. Leczenie paradontozy znajdującej się w zaawansowanym stadium jest trudne, czasochłonne i kosztowne, więc podstawę w walce z nią stanowi odpowiednia profilaktyka.

Pięć sposobów na zdrowe dziąsła

Od dziecka wpaja się nam, że mycie zębów dwa razy dziennie jest konieczne, aby utrzymać swoją jamę ustną w zdrowiu. To prawda, jednak samo szczotkowanie uzębienia dwa razy dziennie nie wystarczy. Aby wymieść z jamy ustnej wszystkie szkodliwe bakterie, konieczne jest także regularne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych z codziennych nalotów, a najlepiej także stosowanie specjalistycznych płukanek, dzięki którym będziemy mogli obmyć z drobnoustrojów najtrudniej dostępne miejsca. Ale to nie wszystko.

Oto pięć zaleceń, których powinieneś przestrzegać, jeśli chcesz, by Twoje dziąsła były dobrze ukrwione i zdrowe.

reklama
  1. Dbaj o higienę jamy ustnej. Myj zęby przynajmniej dwa razy dziennie (najlepiej po każdym posiłku) i co najmniej raz dziennie przeprowadzaj nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Dzięki tym praktykom nie tylko zapewnisz zdrowie swoim dziąsłom, ale również unikniesz próchnicy i wielu innych groźnych chorób.

  2. Regularnie usuwaj kamień nazębny. Według specjalistów, na usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym powinniśmy uczęszczać raz na pół roku. Musimy pamiętać, że kamień jest twardym osadem, z którym nie jest w stanie poradzić sobie szczoteczka do zębów ani nić dentystyczna, więc jedyną szansą na pozbycie się go z jamy ustnej jest poddanie się u dentysty zabiegowi skalingu.

  3. Stosuj specjalistyczne pasty i płyny do płukania ust. W sklepach dostępnych jest mnóstwo specyfików, służących bezpośrednio do poprawiania kondycji dziąseł i eliminowania stanów zapalnych. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup specjalnej, redukującej problem krwawiących dziąseł pasty do zębów czy płynu do płukania ust. Specyfiki te zawierają zazwyczaj w swoim składzie chlorheksydynę, która zwalcza nieprzyjemne objawy i zapobiega występowaniu ich w przyszłości. Bogatą ofertę znajdziesz np. na stronie https://denthelp.pl/higiena-jamy-ustnej/plyny-do-plukania-ust

  4. Uważaj na owoce. Owoce mają wiele właściwości zdrowotnych dla całego organizmu, ale na kondycję zębów i dziąseł niekoniecznie wpływają pozytywnie. Jabłka, gruszki, soki, konfitury czy dżemy zawierają wiele cukrów prostych, które odkładają się na zębach, zwiększając ryzyko próchnicy. Przy okazji osłabiają też szkliwo i dziąsła. Nie zalecamy, by rezygnować z owoców całkowicie, ale w trosce o kondycję jamy ustnej na pewno warto ich spożywanie ograniczyć.

  5. Porzuć używki i słodycze. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak niekorzystny wpływ na kondycję nie tylko jamy ustnej, ale i całego organizmu mają używki. Tytoń przyspiesza rozwój bakterii, pogłębia niedobory witaminy C, hamuje produkcję śliny i pogarsza jej jakość. Alkohol zaś wysusza naszą śluzówkę, przez co jama ustna traci odporność na ataki drobnoustrojów. Co do słodyczy – podobnie jak niektóre owoce, zawierają mnóstwo cukrów i mogą prowadzić do próchnicy. Optymalnym rozwiązaniem jest więc zatem porzucenie używek i łakoci na rzecz racjonalnej diety bogatej w białko, witaminy i składniki mineralne.

Podobne artykuły

Czym grozi częste jedzenie fast foodu - 5...

Czym grozi częste jedzenie fast foodu - 5 fatalnych...

25 lip.
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu? Niezbędne...

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu? Niezbędne wyposażenie...

5 maj.
W Wyszynie rozmawiali o zdrowiu i dla zdrowia

W Wyszynie rozmawiali o zdrowiu i dla zdrowia

4 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama