Dni Turku i Gminy Turek już za 3 dni!

czwartek 05 sierpnia 2021

Emila, Karoliny, Kary

13°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Moc witaminy płynącej ze Słońca!

Moc witaminy płynącej ze Słońca!
 

Do odkrycia witamin doszło niespełna 100 lat temu. Łacińskie „vita” oznacza „życie”, co świetnie oddaje, jak ważną rolę w organizmie pełnią witaminy. Przyjrzyjmy się jednej z nich - witaminie D.

Witaminy mają kluczowe znaczenie dla zdrowia każdego człowieka. Część z nich rozpuszcza się w wodzie, a inne w tłuszczach. W większości to substancje egzogenne, co oznacza, że muszą być dostarczane do organizmu w posiłkach. Witaminy odpowiadają m.in. za krążenie i produkcję krwi, wytwarzają energię potrzebną m.in. do oddychania czy wzrostu kości. Jakich składników potrzebujesz na co dzień?

reklama

Witamina D3

Witamina D3 + K2 to połączenie, które dostarczy codzienną dawkę, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania składników. Jest to jedna z niewielu witamin, którą organizm może wytworzyć samodzielnie, pod wpływem promieniowania UV (promienie słoneczne). Niektóre osoby mogą uważać, że to wystarczy, aby zapewnić odpowiednią ilość witaminy D w ciele. Nic bardziej mylnego. Duży wpływ na produkcję tego składnika ma ekspozycja na słońce. Produkcja skórna będzie efektywniejsza w tych regionach świata, gdzie liczba pogodniejszych dni jest większa. W naszej szerokości geograficznej należy dostarczać witaminę D z zewnątrz.

Witamina D i K odpowiadają za właściwą gospodarkę wapniową i przy współpracy z witaminą A, która stymuluje tkankę kostną, budują mocne i odporne na złamania kości. Witamina D3 + K2 tworzą konfigurację, która zwiększa wrażliwość insulinową (Borrisova, 2003), zmniejszają poziom tri glicerydów związanych z chorobami układu krwionośnego {Zittermann, 2009], a także mają duży wpływ na redukcję objawów chorób autoimmunologicznych, w tym redukcję stanów zapalnych w przebiegu Tocznia [Abou Raya, 2013].

Witamina D3 + K2 przyjazna sportowcom

Osoby aktywne fizycznie, amatorzy i profesjonaliści, mają inne zapotrzebowanie na witaminy i minerały. U osób suplementujacych witaminę D w ilości 3332 J.M dziennie, odnotowano wzrost poziomu testosteronu [Pilz, 2011]. Co więcej, badania [Carillo, 2013] pokazują, że witamina D skraca czas potrzebny do pełnej regeneracji. Jest to szczególnie ważne w powtarzających się cyklicznie aktywnościach o dużej intensywności. Ponadto, składnik wpływa na lepszą siłę skurczu oraz wytrzymałość na zmęczenie mięśni u osób o wysokim poziomie witaminy D3 [Ward, 2009].

reklama

Witamina D ma bezpośredni i pośredni wpływ na wiele elementów pracy organizmu każdego człowieka. Dlatego, ważne jest, aby zadbać o jej właściwy poziom, szczególnie przy aktywności fizycznej. Ważna jest także odpowiednia suplementacja. Dr John Canell na podstawie badań opracował tabelkę, która znalazła się na łamach prestiżowego Expert Opinion Pharma-cotherapy. Dzięki niej można dowiedzieć się, jakie ilości witaminy D należy dodać do codziennej diety:

  • 15 ng/ml - zapobiega krzywicy i osteomalacji,

  • 20-30 ng/ml - wycisza hormon przytarczyc,

  • 34 mg/ln - optymalizuje wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego,

  • 38 ng/ml zwiększa wydajność nerwowo-mięśniową (szczególnie u osób starszych),

  • 52 ng/ml - zmniejsza o 50% ryzyko wystąpienia raka piersi, zapobiega wystąpieniu stwardnienia rozsianego, a ponadto o 60% zmniejsza ryzyko zapadnięcia na cukrzycę typu 1.

Witamina D to promienie słońca zamknięte w kapsułce, które najlepiej czują się w otoczeniu nośnika tłuszczowego lub bezpośrednio w formie kropli. Dzięki temu każdego dnia, dostarczysz do organizmu niezbędną ilość witaminy, która ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie. Warto zadbać o najlepsze towarzystwo (Witamina D3 + K2), które zatroszczy się o Twoje zdrowie.

Podobne artykuły

Katar sienny - jak sobie z nim radzić?

Katar sienny - jak sobie z nim radzić?

14 czerw.
Dlaczego się pocimy?

Dlaczego się pocimy?

4 czerw.
Dieta ketogeniczna - jedz boczek i chudnij!

Dieta ketogeniczna - jedz boczek i chudnij!

28 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama