środa 24 kwietnia 2024

Bony, Horacji, Jerzego

reklama

Najważniejsze powody dla których kiszonka z kukurydzy się psuje

Najważniejsze powody dla których kiszonka z kukurydzy się psuje
 

Produkcja pasz dla zwierząt gospodarskich jest koniecznym elementem w każdym gospodarstwie rolnym. Pozwala na zminimalizowanie kosztów produkcyjnych, a także na dostarczanie zwierzętom wysokiej jakości pasz, z których korzystać będą przez cały sezon. Jednak aby przygotowane pasze jak na przykład sianokiszonki czy kiszonki z kukurydzy były wystarczająco dobrej jakości należy zadbać o staranność ich wykonania.

Produkcja pasz dla zwierząt gospodarskich jest koniecznym elementem w każdym gospodarstwie rolnym. Pozwala na zminimalizowanie kosztów produkcyjnych, a także na dostarczanie zwierzętom wysokiej jakości pasz, z których korzystać będą przez cały sezon. Jednak aby przygotowane pasze jak na przykład sianokiszonki czy kiszonki z kukurydzy były wystarczająco dobrej jakości należy zadbać o staranność ich wykonania.

reklama

Kluczowe czynniki mające bezpośredni wpływ na jakość otrzymanej paszy to:

  • faza wzrostu rośliny (trawy, lucerny, koniczyny czy też kukurydzy),

  • termin zbioru,

  • siła ubicia,

  • a także jakość materiałów wykorzystywanych do procesu produkcyjnego, jak na przykład folia.

Rosnąca jakość pasz w gospodarstwie rolnym jest także wynikiem rosnącej jakości maszyn rolniczych, które są w stanie w coraz bardziej precyzyjny sposób dokonywać zarówno uprawy jak i zbioru roślin.

Skuteczne zabezpieczenie pryzmy kukurydzianej

Kiszonka z kukurydzy uznawana jest w większości gospodarstw rolnych za najlepszą możliwą paszę zarówno dla bydła mlecznego jak i opasowego. Dostarcza ona do organizmów zwierząt wysokiej jakości składników odżywczych, które są łatwo przyswajalne, a jednocześnie wysoko energiczne.

Dobre przygotowanie kiszonki z kukurydzy wymaga wykorzystania jak najlepszej jakości folii. Przede wszystkim folia do kiszonki z kukurydzy musi być wystarczająco gruba, aby w trakcie okrywania lub w czasie eksploatacji na pryzmie nie ulegała uszkodzeniom zewnętrznym.

Tym samym doskonale sprawdzą się folie kiszonkarskie BOCK, które stworzone są z kilku warstw, które gwarantują wysoką odporność oraz wytrzymałość. Dodatkowo folia kiszonkarska BOCK jest bardzo odporna na działanie skrajnie niskich i skrajnie wysokich temperatur powietrza

Tym samym stanowią doskonałą ochronę kukurydzy przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, a także przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak zalegający śnieg czy deszcz, a także wysoka wilgotność powietrza. Tym samym wysokiej jakości folia do kiszonki BOCK sprawia, że pasza ta nie ulega zepsuciu, zachowując w ten sposób wszystkie swoje właściwości.

Psucie się kiszonki z kukurydzy

Kiszonka z kukurydzy uznawana jest za wysokiej jakości pasza objętościowa dla zwierząt, w szczególności dla bydła, jednak jest ona bardzo kosztowna. Proces produkcji kiszonki z kukurydzy rozpoczyna się już podczas przygotowania pola uprawnego pod siew, w kolejnych etapach są to siew, stosownie nawozów sztucznych jak i naturalnych, a także środków chwastobójczych oraz środków ochrony roślin.

Koszt nasion kukurydzy jest zazwyczaj wysoki, jednak największym obciążeniem finansowym pozostaje zbiór kukurydzy na kiszonkę. Tym samym w przypadku psucia się kiszonki z kukurydzy straty są bardzo wysokie. Dodatkowo nawet niewielka zainfekowana ilość kiszonki bardzo szybko się rozprzestrzenia i prowadzi do poważnych strat. Na szczęście dobrej jakości folia kiszonkarska sprawia, że przechowywanie kiszonki z kukurydzy staje się bardzo wydajne i pozbawione strat.

Dlaczego kiszonka z kukurydzy gnije i czemu pojawia się niebieska pleśń w kiszonce z kukurydzy?

Czynników, które wypływają na obniżoną jakość kiszonki z kukurydzy jest wiele. Przede wszystkim grzanie się kiszonki z kukurydzy, czy też ciepła kiszonka z kukurydzy powstaje wówczas, kiedy pojawia się dostęp do tlenu. To właśnie tlen sprawia, że kiszonka z kukurydzy gnije.

Najczęściej dopływ tlenu powodowany jest uszkodzeniami w ciągłości folii. To właśnie z tego względu należy korzystać z mocnej folii, która będzie trwała, odporna na warunki zewnętrzne, a jednocześnie stosunkowo rozciągliwa, co zapobiega jej rozerwaniu w przypadku nacisku zewnętrznego.

Dodatkowo zepsuta kiszonka z kukurydzy może pojawić się także, kiedy sama kukurydza nie zostanie odpowiednio przygotowana. Zwraca się tu uwagę na następujące czynniki:

  • termin zbioru,

  • wilgotność kukurydzy,

  • siła ubicia kukurydzy,

  • a także warunki zewnętrzne.

Zbyt mokra kukurydza może okazać się nieodpowiednia na kiszonkę i może powodować wytwarzanie się gazów oraz bakterii gnilnych. Podobnie w przypadku sytuacji, kiedy kukurydza koszona jest w czasie deszczu. Wówczas zazwyczaj występuje zagrzewanie się kiszonki, a w konsekwencji powstaje pleśń i gnicie.

Ostatnim wskazanym czynnikiem jest siła ubicia kiszonki. Zbyt słabe ubicie powoduje powstawanie przestrzeni między poszczególnymi warstwami kukurydzy, co pozwala na pozostawanie tam powietrza. Powietrze zaś prowadzi do powstania zarówno pleśni jak i gnicia.

AGRO-TECH JUNOSZYN SP. Z O. O.Junoszyn 1, 64-130 Rydzynatel: 735 983 686agrotech-junoszyn.pl

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Kolejna blokada ronda Dmowskiego we wtorek....

Kolejna blokada ronda Dmowskiego we wtorek. Rolnicze traktory pojawią...

19 lt.
Mnóstwo traktorów na rondzie Dmowskiego....

Mnóstwo traktorów na rondzie Dmowskiego. Protest rolników w Turku

9 lt.
Wsparcie szkoleniowe dla rolników w Tureckiej...

Wsparcie szkoleniowe dla rolników w Tureckiej Izbie Gospodarczej....

25 st.
Kwalifikowane nasiona pszenicy, a jakość plonu

Kwalifikowane nasiona pszenicy, a jakość plonu

27-09-2023
Fliz do słomy - dlaczego warto go posiadać?

Fliz do słomy - dlaczego warto go posiadać?

14-07-2023
Znamy laureatów konkursu

Znamy laureatów konkursu "Bezpieczne gospodarstwo rolne" z obszarów...

03-07-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama